Skocz do zawartości

Gdzie odpoczywa wasz teleskop.


g.b.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prawdopodobnie będzie to powielony temat... Chociaż nie trafiłem na takowy wpisując w wyszukiwarkę... Widać źle szukałem. Ewentualnie jest opcja, że nie ma takiego/podobnego tematu. 

 

Wracając do tematu. Planuję w najbliższym roku znaleźć docelowe miejsce na odpoczynek teleskopu. Chcę by był na widoku. By był ozdobą pomieszczenia. Czy u was też tak jest czy może teleskop/teleskopy stoją w kącie bądź zalegają na szafie. Mój obecny leży na szafie z braku innego miejsca. A to nie przystoi 12" Newtonowi. Za rok będę miał dodatkowe pomieszczenie w którym wygospodarować kilka m? na ekspozycję astro gratów powinno się dać bez problemów w końcu pomieszczenie będzie miało ponad 60m?. Więc proszę was o pomoc w odpowiednim wyeksponowaniu mojego sprzętu. Jeśli chcecie to bardzo dobrym sposobem na oddanie tego w jakich warunkach odpoczywają wasze teleskopy będą fotografie oraz opisy dlaczego tak akurat je przechowujecie. Może ktoś pomoże mi się zainspirować jego pomysłem.  Pozdrawiam Grzegorz. 

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserw.jpg.08ae8dc819b509bd8d0aee2f2a0c987a.jpgWiem, że pewnie nie o to Ci chodziło :) , ale zawsze warto namawiać, aby teleskop miał swoją budkę. Jeżeli ktoś tylko ma kawałek ogródka i nie jest to centrum miasta, to warto. Troszkę wysiłku przy budowie, a potem już tylko wygoda. Tak więc mój odpoczywa tak jak na zdjęciu obok. Może tylko jeszcze z zamkniętym tubusem, ale nie zdążyłem jeszcze założyć po wczorajszych obserwacjach.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Właśnie w centrum miasta mam dom ... Kopułka była by marzeniem nad wyrost... Zwłaszcza przy dobsonie. Na podwórku budynki na działce osłaniają mnie od świateł... Zostaje tył wiatr.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja MAKa trzymam w pokoju (dodatkowa ozdoba), z racji tego, że jest w miarę mały - przykryty jest foliowym workiem, bo mimo sprzątania zawsze jest kurz [emoji846] Niestety estetycznie to nie wygląda, może macie inny pomysł na ochronę przed kurzem.

Ps. Tuba Newtona (większa od MAKa [emoji3]) spoczywa w domu, w fajnym kartonie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop? W najmniej użytecznym rogu najdalszego pokoju, za siedmioma pajęczynami ;) 
Za to lornetki - w przenajświętszej szafie.

Ale pomyślałem kiedyś, że gdybym miał składaną Syntę, to z pewnością bym jej dorobił kopulastą czapeczkę na czas stacjonowania w domu, coś w poniższy deseń...

r2.jpg.f61a34a75fac53f49c3d14eb652be5f5.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Poszukiwacz15 napisał:

Ja mojego sky-watchera 130/900 trzymam w zazwyczaj w korytarzu, rzadziej w moim pokoju. Używam go na tyle często, że nie chce mi się go za każdym razem chować. Poza tym bardzo ładny z niego mebel:))

Miło słyszeć że ktoś tak często używa teleskopu,  że stoi tuż przy wyjściu z mieszkania. 

Moje aktualne warunki mieszkaniowe pozwalają na trzymanie teleskopu w dedykowanym astrosamochodzie (niezawodny Mondeo MKIII combi, można tam spać z teleskopem). Ale gdybym miał kilka m^2 do dyspozycji to z pewnością byłby to narożnik ze stylową astrotapetą i niebieskim podświetleniem. Na tej części sufitu  (podwieszanego) ulubiony gwiazdozbiór z białych diodek LED, które delikatnie łamią niebieską oświatę. Teraz uwaga, ekstrawagancja, co jakiś czas uruchamia się generator dymu :D

Chciałbym mieć takie zmartwienia :(

P.S. pomysł z R2D2 w dechę, tubus mozna okleić i dorobić kapturek a obok postawić 3CPO :)

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega refraktor odpoczywa w moim 35 metrowym pokoju, czeka na zdjęcie Veluxa, potem wygląda przez dziurę w dachu, nie lubi przebywania w garażu, woli marznąć na podwórku, tęskni za swoim domkiem w ogrodzie i ciągle mi to przypomina ;)

102 I 1000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj... Myślę że tak. Tylko czasem dom/mieszkanie robi za budę. 

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, g.b. napisał:

Oj... Myślę że tak. Tylko czasem dom/mieszkanie robi za budę. 

Albo odwrotnie, moja astrobudka jest na tyle duża że w niej mieszkam :)) 
A tak nawiązując do tematu to u siebie mam pokoik na poddaszu zwany astropokojem gdzie trzymam sprzęty. Jednak jest za mały by jakoś gustownie je eksponować. Po prostu wszystko sobie stoi i czeka na pogodę. Jak ma się większą wolną przestrzeń to faktycznie można coś kreatywnego stworzyć :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i gdzie ja będę spał. A tak na serio  moje teleskopy są zawsze stoją blisko mnie, czyli tuż nad moją głową w pokoju moim, zdjęcie zrobiłem dla śmiechu. Może to jakieś rozwiązanie Synta śpi ja kawaler no cóż szkoda, że zajęła całe moje łóżko a posunąć się nie da.:)):)

No i po spaniu.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś natrafiłem na ten wątek i... mój zestaw rzeczywiście leży obok na sofie gotowy do postawienia na montażu :)
Ustępuje miejsca gościom (niechętnie - na codzień sofa nie jest używana). Wtedy ląduje na półce nad moim biurkiem z radiostacją :):):)

setup.JPG.87270239b15d7727f5e500eb35f4003f.JPG

Chociaż takie pomysły też były :):):)

set_SA.thumb.jpg.54cf2537792216175da013abea123f58.jpg

Oczywiście jako miejsce do leżakowania, nie do focenia :)

  • Like 1

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój niestety nie dorobił się swojego domku :(
Ale rekompensuje mu to bezpłatnym wynajęciem astropokoiku. Myślę, ze mu się to podoba :)
Stoi sobie uzbrojony i czeka na ładną pogodę.

Odpoczynek.thumb.jpg.182ee69b47f863587734ad7bf822ab01.jpg

Gdy ta nadejdzie jest delikatnie wynoszony w całości jak na fotce na balkon, gdzie jest wstawiany w podkładki antywibracyjne umocowane na stałe. Problem poszukiwania Polariska znika więc - jest dokładnie tam gdzie powinien w lunetce.

Odpoczynek1.thumb.jpg.77890a9e44f86b52d8201e5e6aa68565.jpg

Dodatkowo co najmniej 3-4 razy w roku jedzie na wczasy - w tym 2x odwiedza Zatom :)

 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój refraktorek czeka grzecznie w torbie, za fotelami. Nie sądze, żeby było mu tam wygodnie, ale lepszego miejsca puki co nie ma. Wcześniej stał dumnie rozstawiony w salonie, ale żona mnie pogoniła, żeby go schował :P

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 22.09.2017 o 11:10, Panasmaras napisał:

Teleskop? W najmniej użytecznym rogu najdalszego pokoju, za siedmioma pajęczynami ;) 
Za to lornetki - w przenajświętszej szafie.

Ale pomyślałem kiedyś, że gdybym miał składaną Syntę, to z pewnością bym jej dorobił kopulastą czapeczkę na czas stacjonowania w domu, coś w poniższy deseń...

r2.jpg.f61a34a75fac53f49c3d14eb652be5f5.jpg

Dziwne... dość popularne skojarzenie :P
https://theawesomer.com/r2-d2-observatory/43009/

Moja tubka leży w skrzynce a ta zazwyczaj wytargana jest do jakiegoś kąta (kąt ściśle zależny od humoru lepszej połowy). Skrzynka 2 razy większa niż teleskop ale kto by się przejmował, przynajmniej się nie zgubi! Okulary i fltry w walizeczce, zamykana na szyfr ma się rozumieć :D 
Sprzęt do "kamerowania" na strychu w plastikowych pudełkach szczelnie zamknięty zazwyczaj leży, no chyba że coś z nim kombinuje to wtedy w całym domu można części znaleźć.

Największym problemem dla mnie była wilgoć po obserwacjach - w każdym pojemniku usadowiłem torebki z żelem "silica" do osuszania. Torebek przybywa przy każdej okazji jak się pojawią, a wilgoci ani jej skutków już dawno nie widziałem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)