Skocz do zawartości

Książka warta przeczytania


Albert

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chcę zgłębić swoją wiedzę na temat kosmosu, różnych  zjawisk np. czarne dziury, czasoprzestrzeń  i wszystko co ciekawe. Nie jestem zupelnym laikiem jesli chodzi o podstawowe prawa rządzące wszechświatem. 

Mam do Was pytanie czy jesteście w stanie polecić mi książkę, ktora pomoze mi zaczerpnąć wiedzę, nie bedzie opowiadala o takich rzeczach jak grawitacja, dla czego gwiazda świeci i tym podobne proste tematy, ale jednocześnie nie bedzie wykraczala poza mozliwosci licealisty ogarniajacego w dobrym stopniu fizykę, i bedzie pisana prostym językiem. 

Astropozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszechświat w twojej dłoni. Genialna książka napisana przez doktoranta S. Hawkinga. Przybliży Ci w bardzo przystępny sposób obecny stan wiedzy o wszechświecie. Przeczytałem. Naprawde warto. 

http://taniaksiazka.info.pl/wszechswiat-twojej-dloni-christophe-galfard/

  • Like 1

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Albert
nie mam jakiegoś wielkiego rozeznania wśród książek popularnonaukowych, ale ogólnie widzę, że książki albo próbują traktować o wszystkim (i są wtedy pisane pod mniej wyedukowanego czytelnika) albo o jakimś nieco węższym zagadnieniu i wymagających z reguły nieco większej koncentracji przy lekturze.
Z tych drugich polecam "Teleskop Einsteina", "Silniki grawitacji", "Wszechświat z niczego" czy którąś z książek Ledermanna, jeśli szukasz informacji o cząstkach elementarnych lub fizyce kwantowej.

@Alien, @Lukasz83 - wypowiecie się na temat książek Penrose'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panasmaras dzieki za propozycję. Jednak na początku chcialbym coś bardziej ogolnego, co nie znaczy ze prostego w czytaniu,czy skierowanego do odbiorcy, ktory dopiero zaczyna swoją przygodę z fizyką, a następnie ukierunkowac sie na temat, ktory najbardziej mnie pochlonie :D

Czytajac recenzje wyczytalem, ze bardzo fajna jest "Ilistrowana teoria wszystkiego" Hawking'a. Mial ktos do czynienia z tym tytułem lub innimi ksiazkaki tego autora? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję pobrać próbkę PDFka tej książki:

Zacytuję siebie z 2014r.

,,Krótka historia prawie wszystkiego" Billa Brysona - książka, która w niesamowicie przystępny sposób przybliża nam pojęcia nauk ścisłych  :O

Czyta się ją jednym tchem - jak powieść. Zacytuję w całości jej recenzję ze strony Empiku:

,,Wznowienie w nowej serii: Człowiek poznaje świat - Wyzwanie, przed którym stanął Bill Bryson, polegało na tym, aby tematy, które zwykle u większości z nas wywołują śmiertelną nudę, jak geologia, chemia lub fizyka cząstek, uczynić przystępnymi dla tych, którzy nigdy nie sądzili, że nauki przyrodnicze mogą ich w ogóle zainteresować. Klucz, jaki znalazł autor, wydaje się genialny w swej prostocie: Bryson pisze nie o tym, Co wiemy, lecz raczej o tym, Skąd wiemy to, co wiemy. Skąd wiemy, co jest w środku Ziemi, czym jest czarna dziura lub gdzie 600 milionów lat temu były kontynenty? W jaki sposób ktokolwiek kiedykolwiek potrafił odkryć takie rzeczy? W swoich podróżach w czasie i przestrzeni Bryson spotyka i prezentuje nam gamę niezwykłych postaci - obraca się w towarzystwie zwykłych głupców, zdumiewających ekscentryków, obsesyjnych rywali, a także pasjonatów, takich jak patologicznie nieśmiały Henry Cavendish, który ujawnił wiele zagadek i dokonał ważnych odkryć, między innymi "zważył" Ziemię, lecz nie opublikował znacznej części swojego naukowego dorobku".

Mała próbka - Jakiej wielkości terenu potrzebowalibyśmy aby przedstawić proporcjonalnie nasz Układ Słoneczny (w płaszczyźnie) przy założeniu, że Ziemia jest główką od szpilki?????????
http://www.taniaksiazka.pl/krotka-historia-prawie-wszystkiego-bryson-bill-p-776913.html?abpid=1316&abpcid=11&bb_id=612&bb_coid=2740467&abpar1=buybox3&abpar2=3749344.0.3&abpar3=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLnBsLw%3D%3D&utm_source=pp&utm_medium=cps&utm_campaign=ads4books

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro coś bardziej ogólnego, to oprócz już wymienionych, masz też:
- Jim Baggott, Początek
- Michael Hoskin, Historia astronomii
- Ken Crosswell, Alchemia nieba
- N. DeGrasse Tyson, Wielki początek
- Carl Sagan, Kosmos.

Nieźle też się zapowiada "Wszechświat krok po kroku" Łukasza Lamży.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

Proponuję pobrać próbkę PDFka tej książki:

Zacytuję siebie z 2014r.

,,Krótka historia prawie wszystkiego" Billa Brysona - książka, która w niesamowicie przystępny sposób przybliża nam pojęcia nauk ścisłych

Genialna pozycja! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, miron napisał:

Genialna pozycja! :)

No :) Jest też dla dzieciaków, jeśli chcecie zarazić tematem swoje latorośle to kupcie im ,,Naprawdę krótka historia prawie wszystkiego"

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)