Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 26.09.2017 - Wieniec Sadra


Rekomendowane odpowiedzi

Janko jest dokładnie tak jak napisałeś. Obiekt nie trudny ale idealny na takie niebo jak dzisiaj w Bydgoszczy. Kiepskie z dużą ilością "zawiesiny", która tylko potęguje LP. Mimo tego wszystkie gwiazdki tworzące Wieniec ładnie widoczne, pomarańczowy kolor gwiazdy HIP 999968  wyraźnie odróżnia się od pozostałych. Spojrzałem sobie na Sadra i otaczające go gwiazdy przez lornetkę 10x50 oraz 16x70 i moim zdaniem lepiej prezentuje się w tym drugim wariancie (tak jakoś lepiej upakowany w polu widzenia). Obiekt tygodnia niby nic wielkiego a człowiekowi cieszy się "japa" jak dziecku po zjedzeniu cukierka. Także dziękuję Janko i proszę o więcej :)  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

Fajnie, że cykl jest tak różnorodny. W tym tkwi jego siła.

ps Tlucze mi się po łbie kilka pomysłów na kolejny odcinek, ale takich z innej beczki,  na 10/12 cali i więcej.   

Małe też jest piękne, nie tylko duże lustro. Szkoda, że taki wątek jak ten, nie związany z wielkim lustrem, pojawia się jakby rzadziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lukost napisał:

To pogońcie lorneciarzy do roboty.:) ...

Ja sam nacykałem około dwudziestki, Maras tez się nie lenił. Tylko, że innym łatwiej pogadać i ponarzekać, niż usiąść i napisać parę słów. Zresztą, u teleskopiarzy podobnie :))

PS

Łukasz, może by tak z okazji niedawno minionego setnego Obiektu a także dla wzrostu zainteresowania zrobić jakieś podsumowanie, wyliczenie uczestników, ranking "lajków" lub coś podobnego? Może to podkręci atmosferę i zwabi autorów?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, przyznam się bez bicia, że nigdy wcześniej nie paczalem świadomie na te gwiazdki. Owszem, bywałem w tym rejonie często - a to wypatrując Motyla w szesnastu calach z habetą na pokładzie, a to nawigując w kierunku Crescenta - itede, itepe... I jakoś nie zwróciłem uwagi na kształt serca, który jest przeca oczywisty i wręcz rzucający się w oczy. I ta jasna, zwarta M29 jako wisienka na torcie - mniam. Janko, dzięki za ten obiekt. Chyba nawet lepiej obserwować go z miasta (co dziś uczyniłem),  bo  gwiazdki tworzące serducho nie giną w mrowiu innych. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lukost napisał:

... I jakoś nie zwróciłem uwagi na kształt serca, który jest przeca oczywisty i wręcz rzucający się w oczy. I ta jasna, zwarta M29 jako wisienka na torcie - mniam. Janko, dzięki za ten obiekt. Chyba nawet lepiej obserwować go z miasta (co dziś uczyniłem),  bo  gwiazdki tworzące serducho nie giną w mrowiu innych. 

A słonia to nie zauważyłem, jak powiedział Jaś po powrocie z ZOO :))

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M29? Tam jest NGC 6910, która wisienkuje bardziej ;) 
Choć pod ciemnym niebem najchętniej wypatruję (uwaga, będzie zaskoczenie!) LDN 889.

Tak czy siak, przy najbliższej okazji zatrzymam się na Sadrze. Tak jak na wcześniejszej sesji.
I jeszcze wcześniejszej.

(a mówią, że jasnych gwiazd się nie obserwuje, bo i po co) ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Skierowałem w stronę tego obiektu lornetkę Sky-Master 15x70. Świetnie widać serce ułożone z jasnych gwiazd. W tle świeci ogromna ilość ciemniejszych gwiazd oraz kilka pobliskich gromad otwartych. Naprawdę piękny widok, szczególnie pod ciemniejszym niebem.

  • Like 1

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)