Skocz do zawartości

głowica pistoletowa do lornetki


pawelekw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do zrobienia sobie żurawia do lornetki i planuję ją "podpinać" do żurawia przez głowice kulową pistoletową. Znalazłem tanią - z wyglądu i parametrów wydaje się OK - ale zanim kupię tanie, to chciałem zapytać czy ktoś z Was miał do czynienia z tym modelem i jest szansa że będzie działać dobrze ?

lornetka do powieszenia : Celestron 20x80 (2,8kg), taka głowica :

http://www.fotograficzneakcesoria.pl/glowica-pistoletowa-kulowa-model-wt-011h,id2768.html

ma podany udźwig 5kg ... czyli z sensownym zapasem, wystarczy ?

będę wdzięczny za podanie "pomocnej dłoni" :)

 

pozdrawiam

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowica pistoletowa jest fajna, dopóki nie zadziera się lornetki wysoko. Wtedy tworzy się dźwignia, która nawet przy lornetce lżejszej niż deklarowana nośność głowicy, działa na nią z dużą siłą. Jeśli dodamy do tego wilgoć skraplającą się na elementach ciernych, efekt może być niebezpieczny. Piszę, bo mam podobną. Nie zniechęcam, tylko ostrzegam :))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginał, na którym wzorowali się chinole ma nośność 2.5kg:

http://www.manfrotto.com.br/joystick-head.html

Także Chińczyk będzie pewnie miał 1.5~2kg nośności.

Z pistoletowych o dużej nośności są głowice Vanguarda - ale w tej cenie możesz już kupić fają olejówkę z balansem.

http://dcfoto.pl/glowica-kulowa-vanguard-gh-200-p6140.html

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za wszystkie odpowiedzi

zdecydowałem się kupić tą głowicę (nikt mnie nie "zjechał" :), że to bez sensu, a zostawiliście nadzieję), więc ... spróbuję, jak się okaże niewystarczająca to będę główkował :)

niestety przy konstrukcji pistoletowej następna to np. Manfrotto 324RC2 w okolicach 430zł, drogo dość ...

 

jeszcze raz dzięki,

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pawelekw napisał:

dziękuję za wszystkie odpowiedzi

zdecydowałem się kupić tą głowicę (nikt mnie nie "zjechał" :)...

Zrób sobie do niej taki bufor chroniący przed gwałtownym opadnięciem, jak tutaj (post z 21 kwietnia 2013).

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie powstrzymaliście mnie przed zakupem, to w weekend zmontowałem wszystko do kupy - którą można obejrzeć na zdjęciu :) - będę usprawniał oczywiście, skracał ramię, wymyślał przeciwwagę ... choć ten łańcuszek mi się podoba jako pomysł (bo mój ;) ) blokowania położenia bez przeciwwagi

całość kosztowała mnie ok. 160zł - z czego głowica 90, statyw z OLX za 40, reszta z Castoramy :), na razie ramię z drewna - bo sztywne, pełne, łatwo się wierci, skraca, wkręca...

co do głowicy - po wyciągnięciu z pudełka, naprawdę ciężko było ruszyć bez zwolnienia spustu - dawała nadzieję ... do soboty wieczór, gdy ją zamontowałem prowizorycznie i powiesiłem lornetkę, opadała już przy małym kącie i przy temperaturze ok. 5 stopni, dobrze, że Janko napisał o takim objawie to byłem gotowy :) i tak też sobie wytłumaczyłem zachowanie

w niedzielę odkryłem małą śrubkę na imbusik przy podstawie - okazało się, że to docisk głowicy, dokręciłem i teraz trzyma lornetkę pod dowolnym kątem - na zdjęciu jest dosyć ekstremalne położenie, taki sam kąt patrzenia można ustawić w dowolnej pozycji głowicy - sprawdzałem teraz w nocy przy ok. 9 stopni - i też trzyma dowolny kąt :),

niebo trochę słabe - m.in. przez księżyc - ale i tak mnie zachwyca nieruchome stereo  np. chichotek czy samego księżyca

głowica ma jeszcze spory zapas "mocy" - zwiększałem ręcznie dociążenie i nie puściła - jestem w stanie uwierzyć w jej fabryczny udźwig 5kg - zobaczymy z czasem czy się nie "wytrze" , ale ochronę od Janko i tak zrobię

ciekawostka, lornetka Celestrona Skymaster 20x80 ma podawaną wagę 2,7 kg, - w rzeczywistości ma 2,15 (bez dekielków) - spora różnica, a zważyłem po tym jak opadała

wg mnie zakup jak najbardziej trafiony i wart tych pieniędzy - relatywnie niewielkich - może komuś się przyda :)

 

jeszcze raz dzięki wszystkim

Paweł

zuraw lornetkowy PW.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)