Skocz do zawartości

M31 i Chichotki


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

M31 oglądałem ostatnio przez lornetkę wiosną i cieszyłem się, że w ogóle udało mi się ją znaleźć. Przed wczoraj i dzisiaj też obserwowałem tą galaktykę trochę przez lornetkę i więcej przez teleskop (SW 150/750). Używałem okularu 25 mm solo, z filtrem Crystalview  Moon, oraz Barlowem 2x. Wiem, że filtr ten nie jest do obiektów tego typu, ale miałem wrażenie że nieco wyraźniej widać mgiełkę wokół jądra galaktyki - chociaż być może to rodzaj autosugestii ;). Fajnie w każdym razie było zerkać i dumać na temat rozmiarów i odległości w kosmosie. Moja żona patrząc na widok w okularze mówiła:

1. " Nic nie widzę"

2. "Ta mgiełka to TO?"

No mgiełka. Ale bardzo ładna mgiełka.

Później,  (nie bez trudu, ponieważ teleskop mam od 2 miesięcy i wiele jeszcze sprawia mi kłopotu szukanie czegokolwiek z odwróconym obrazem) przerzuciłem się na NGC 869 i NGC 884 czyli podwójna gromada Perseusza - Chichotki. PIĘKNE!!! Zarówno w lornetce jak i w teleskopie. Choć przyznaję, że w powiększeniu 60x bardziej mi się podobało niż widok z lornetki. Oglądając tenże obiekt żona moja mówiła:

1. "Ładne."

;)

Reasumując dzisiejszy wieczór: bez lornetki ciężko byłoby mi odnaleźć jakieś obiekty na niebie i dlatego cieszę się, że zacząłem od kupna lornetki a nie teleskopu. Astronomia podoba mi się coraz bardziej i coraz bardziej wciąga, czego objawem jest to, że zaczynam nienawidzić lamp, latarń i świateł w nocy ;)

Pozdrawiam!

 

  • Like 4

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć ...

witam na początku drogi .... przyjemności  ... i wydatków :)

miałem i mam podobnie, lornetka + teleskopy ... tak różne wrażenia, uzupełniające się nawzajem

a jeśli chodzi o żonę to też podobnie :), na Chichotki reaguje tak samo ... podobnie na Plejady ... nie licz na więcej :),

miej nadzieję, że dzięki temu ( "ooo ładne nawet".... pokaż jeszcze Saturna i Jowisza bliżej wiosny, a w zimie Oriona),  a pozwoli Ci na rozwijanie zainteresowań, ... a z tego co piszesz, sporo przed Tobą,

ostatnio bardzo mnie urzekł wątek, myślę, że warty odświeżenia :)  i wpisuje się w kontekst : https://astropolis.pl/topic/33481-jaki-sprzęt-kupić/

 

a na odwrócony obraz pomaga szukacz kątowy, daje obraz "ziemski"

 

pozdrawiam

Pawel

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)