Skocz do zawartości

Refraktor SkyWatcher - pomóżcie początkującemu.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Z dnia na dzień zostałem "tymczasowym zarządcą" takiego oto sprzętu:

https://deltaoptical.pl/teleskop-bk120-1eq5

Do tego w zestawie Okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV.

Muszę w przeciągu 2 tygodni wykonać kilkanaście zdjęć, tak, aby dało się je powiększyć do formatu powiedzmy A2.

Problem polega na tym, że nigdy w życiu nie miałem do czynienia z jakimkolwiek sprzętem tego typu, moja wiedza o astronomii ogranicza się do wiadomości z ogólniaka )który ukończyłem daaawno temu).

Posiadam lustrzankę Canon 5DMkI - (w komplecie ze sprzętem jest odpowiedni adapter), ale po jej dokręceniu nie udało mi się zrobić żadnego zdjęcia.

Proszę o jakieś porady - co robić, gdzie szukać tak, aby nie musieć się przekopywać przez wszystkie strony, jakie proponuje Google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA.

Jeszcze raz... Nie mając wiedzy o astronomii, tym bardziej o astrofotografii chcesz w przeciągu 2 tygodni zrobić kilkanaście astro-fotek? :hot: Szacunek.

 

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze mam dla Ciebie rozwiązanie problemu poszukiwań w Google.

1. Wpisz w wyszukiwarce "astrofotografia"

2. kliknij na pasku "GRAFIKA"

3. Na wybranej fotce PPM i "Zapisz grafikę jako..."

I tak kilkanaście razy na fotografiach, które Cię interesują.

 

aaaa.thumb.jpg.04c6ddf94c2801221e2f02d649790a99.jpg

 

Chyba będzie to troszkę łatwiejsze niż zrobienie tych kilkunastu fotek w dwa tygodnie.

pzdr.

  • Like 1
  • Haha 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rana może spróbować 42ke... kilkadziesiąt fotek 0.5s może 1s na ISO 12800... przy tak krótkim czasie może coś wyjdzie....

Ogólnie doradzam koledze spotkanie z jakimś astrofotografikiem z okolic.

  • Like 2

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - nic z tego nie będzie - kolega nie miał z astro fotkami nic wspólnego... Na dodatek potrzebuje formatu A2 - to niezły plakat.

Najpiękniejsze są tu tylko czy można je wykorzystywać????

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdjęcie NASA jest "Public Domain" to można to nawet komercyjnie wykorzystać.

https://earthobservatory.nasa.gov/ImageUse/

https://www.flickr.com/groups/nasa-public_domain/

No chyba ze jest podpisanie imieniem i nazwiskiem to wtedy nie.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szdom1 napisał:

Witaj na FA.

Jeszcze raz... Nie mając wiedzy o astronomii, tym bardziej o astrofotografii chcesz w przeciągu 2 tygodni zrobić kilkanaście astro-fotek? :hot: Szacunek.

Długo by tłumaczyć. W skrócie - jak mówił nasz były prezydent: "Nie chcem, ale muszem". Choćby po to, żeby udowodnić komuś, że pomimo szczerych chęci nie zawsze sprawdza się powiedzenie "chcieć, to móc".

(a przy okazji ja też się trochę pobawię).

3 godziny temu, jolo napisał:

A jakie zdjęcia musisz zrobić, co na nich ma być? Ten montaż nie ma żadnego napędu, więc z obiektów astro pozostaje tylko Księżyc i Słonko (to ostatnie z filtrem).

Napęd jest w komplecie - taki jakby pilot podłączany 2 przewodami. Filtry też jakieś są.

W weekend zabiorę sprzęt do domu i spróbuję go ogarnąć na spokojnie.

2 godziny temu, kapral napisał:

Z rana może spróbować 42ke... kilkadziesiąt fotek 0.5s może 1s na ISO 12800... przy tak krótkim czasie może coś wyjdzie....

Ogólnie doradzam koledze spotkanie z jakimś astrofotografikiem z okolic.

Siedzę i czytam. Właśnie się zorientowałem, że zdjęcia np. na tym forum są wykonane jako "sklejone" w całość z n pojedynczych fotek. Jakim softem najlepiej się pobawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mar_ko napisał:

 

Siedzę i czytam. Właśnie się zorientowałem, że zdjęcia np. na tym forum są wykonane jako "sklejone" w całość z n pojedynczych fotek. Jakim softem najlepiej się pobawić?

 

Najprostszy i darmowy to DSS ale wybacz bez podstaw i odpowiedniego setupu tego nie udźwigniesz.... - spróbuj przeczytać tę pozycję; http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/&page=1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełny zestaw oprócz teleskopu to:

- okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV

- https://deltaoptical.pl/okular-swa-58-5mm-1-25

- pryzmat 45 stopni

- adapter T2 do Canona

- adapter M43/T2

- srebrna folia do zdjęć Słońca jak sądzę

- zestaw kolorowych filtrów (Yellow, Green, Red, Light Blue, Orange)

- EQ4/5 Dual Axis Motor Drive

Podłączyłem lustrzankę (Canon 5D) do tubusa i udało mi się zrobić zdjęcie Księżyca, jednak powiększenie bardzo odbiega od tego, co widać w okularze 8-24mm.

Czy da się połączyć zestaw tak, aby pomiędzy aparatem a tubusem był wspomniany okular powiększający?

Wiem, że do poważniejszych zdjęć muszę ustawić teleskop na Gwiazdę Polarną, żeby napęd podążał za ruchem nieba.

Wiem, że mój Canon może naświetlać kadr najdłużej przez 30 sekund (w trybie bulb dłużej, ale bez wężyka spustowego z blokadą migawki się nie da). O ile dobrze rozumiem, to właśnie wymusza robienie serii kilkunastu zdjęć i sklejanie ich w całość?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @mar_ko Informuj w wątku o postępach i efektach. Naprawdę jestem ciekawy co z tego wyjdzie. (lub nie wyjdzie) Speechless

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.09.2017 o 22:03, mar_ko napisał:

 

Wiem, że mój Canon może naświetlać kadr najdłużej przez 30 sekund (w trybie bulb dłużej, ale bez wężyka spustowego z blokadą migawki się nie da). O ile dobrze rozumiem, to właśnie wymusza robienie serii kilkunastu zdjęć i sklejanie ich w całość?

 

 

Kolego gdy patrzysz na niebo oczami widzisz, że "wszytko stoi", ale gdy popatrzysz na daną np. gwiazdę z użyciem teleskopu w powiększeniu np. 50x zobaczysz jak będzie Ci się powoli przesuwała w okularze. Gwiazda oczywiście stoi tylko Ziemia się obraca razem Tobą i Twoim teleskopem.

Obrazy punktowe to możesz zrobić naświetlając Canonem przez kilka s. w obiektywie o bardzo krótkiej ogniskowej . Przy dłuższych czasach i sporym powiększeniu z gwiazdy zrobi się linia. Nie mając silnika, możesz jednak  z użyciem napędu ręcznego, po wycelowaniu osi montażu w gwiazdę polarną,  powoli kręcić śrubą za podążającym obiektem by mieć go wciąż w centrum wizjera Canona. Ale to sposób z tamtego stulecia.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę bardziej pozytywnie! :)

Masz fajny sprzęt z którego da się trochę wycisnąć. wymaga to oczywiście poświęcenia czasu i sporej ilości testów.
najważniejszym elementem jest ustawienie montażu na biegun(masz lunetkę biegunową?). Przy napędzie jednoosiowym spokojnie jesteś w stanie uzyskać klatki 60sekundowe.
Canonem musisz sterować z poziomu komputera (wystarczy oficjalny soft canona, ewentualnie dedykowany program do astrofotografii APT) lub zainstaluj sobie Magic Lantern (http://www.magiclantern.fm/) w aparacie.
Na powiększenie nie masz co narzekać. ogniskowa 1000mm jest bardzo duża (ja mam 680mm - i nie wszystkie obiekty mi się mieszczą w kadrze!). nawet dla księżyca jest wystarczająca. jak dodasz soczewkę "powiększającą" (Czyli barlowa) to będzie wykładniczo trudniej utrzymać kadr bez poruszenia.
najtrudniejsze jest wyostrzenie. tryb Live View (o ile masz) jest bardzo przydatny. najlepiej ostrzyć na jasnych gwiazdach. ostre jest wtedy kiedy gwiazdka jest "najmniejsza".

Powodzenia! :)

P.S. im więcej klatek jednego obiektu tym lepiej (zwykle 10 klatek to za mało) -> patrz Stackowanie w Deep sky stacker (DSS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, popatrzmy realnie. Eg5 bez guidera z ogniskową 1000 milimetrów i bez doświadczenia to jest niemoźliwe do pogodzenia jesli chodzi o fotografie obiektów nieba głębokiego. 

Zaproponujmy koledze cos, co ma szanse powodzenia. 

Jedyne co wg. mnie jest do zrobienia to fotografie Księzyca lub Słońca ( z filtrem oczywiście).

Czy tym Canonem można nakrecić avika? Bo jeśli tak to już korzystając z darmowego Autostakkerta albo Registaxa kolega najszybciej dojdzie do jakiś wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

Panowie, popatrzmy realnie. Eg5 bez guidera z ogniskową 1000 milimetrów i bez doświadczenia to jest niemoźliwe do pogodzenia jesli chodzi o fotografie obiektów nieba głębokiego. [...]

Czy tym Canonem można nakrecić avika? Bo jeśli tak to już korzystając z darmowego Autostakkerta albo Registaxa kolega najszybciej dojdzie do jakiś wyników.

Co to guider? Chodzi o napęd?

Aparat to Canon 5DMkI - do "zwykłej" fotografii nie zamieniłbym go na nic innego (no chyba, że ktoś mi sprezentuje Canona 6D :))), ale filmów nie kręci. Mam za to dostęp do innego Canona z możliwością kręcenia filmów.

3 godziny temu, kombiii napisał:

Ale co konkretnie, bo to jest link do tego tematu.

Coś mi nie wyszło ze wstawieniem fotki - skopiuj link i wklej d nowej karty w przeglądarce.

7 godzin temu, Zielu napisał:

A ja napiszę bardziej pozytywnie! :)

Masz fajny sprzęt z którego da się trochę wycisnąć. wymaga to oczywiście poświęcenia czasu i sporej ilości testów.
najważniejszym elementem jest ustawienie montażu na biegun(masz lunetkę biegunową?). Przy napędzie jednoosiowym spokojnie jesteś w stanie uzyskać klatki 60sekundowe.
Canonem musisz sterować z poziomu komputera (wystarczy oficjalny soft canona, ewentualnie dedykowany program do astrofotografii APT) lub zainstaluj sobie Magic Lantern (http://www.magiclantern.fm/) w aparacie.
Na powiększenie nie masz co narzekać. ogniskowa 1000mm jest bardzo duża (ja mam 680mm - i nie wszystkie obiekty mi się mieszczą w kadrze!). nawet dla księżyca jest wystarczająca. jak dodasz soczewkę "powiększającą" (Czyli barlowa) to będzie wykładniczo trudniej utrzymać kadr bez poruszenia.
najtrudniejsze jest wyostrzenie. tryb Live View (o ile masz) jest bardzo przydatny. najlepiej ostrzyć na jasnych gwiazdach. ostre jest wtedy kiedy gwiazdka jest "najmniejsza".

Powodzenia! :)

P.S. im więcej klatek jednego obiektu tym lepiej (zwykle 10 klatek to za mało) -> patrz Stackowanie w Deep sky stacker (DSS)

Czas to właśnie coś, czego mi brakuje. Na szczęście udało mi się przekonać "czynniki wyższe", że zrobienie takich zdjęć, jakich się spodziewali przez totalnego amatora jest mało realne.

Sprzęt nie jest mój, ale to temat na inną opowieść. Na razie próbuję go rozgryzać, mogę też zrobić dodatkowe potrzebne zakupy. Na pierwszy ogień pójdzie chyba wężyk spustowy do aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyś dostsł teleskop plus zlecenie na 12 fotek obiektów do promocyjnego kalendarza z terminem na przedwczoraj? Bo jeżeli chodzi o ten konkretny temat to my tu na forum pod koniec roku mamy taką akcję i robimy kalendarz tyle że zdjęcia do niego robią wszyscy użytkownicy i to przez cały rok, nie w dwa tygodnie. Przeczytaj PW

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolega nie wie, co to guider to zakladam że dodatkowe inwestycje też nie wchodzą w grę, zresztą o czym my mówimy....Marko skup się na zdjęciach Księzyca i Słońca. Mowię poważnie, bo naprawdę nawet zaawansowany astrofotograf z tym  zestawem miałby poważne kłopoty. 

No i jesli inne argumenty nie działają to weź pod uwagę czynnik pogody - nawet jeśli byś miał wszystko co trzeba - a nie masz- plus odpowiedni zasob wiedzy- a nie masz także- to na razie nic nie zapowiada czystego nieba na więcej niż parę minut przez najbliższy miesiąc. A Księzyc można fotografować nawet w pół godzinnej dziurze w chmurach. 

Skup się na rzeczach realnych, zapomnij o galaktykach, mgławicach itp. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)