Skocz do zawartości

Atik 383L+ zmienna temperatura chłodzenia


sferoida

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwny przypadek

Włączam temp. chłodzenia kamerki 383+ na -20 oC i do tej pory chłodzenie tak działało, że temperatura - po osiągnięciu docelowej (-20) - była stała w trakcie pracy. Od powrotu z Zatomia widzę, że czasami jest inna, początkowo myślałem, że coś mi się przywidziało. Teraz siedzę i grzeję flaty, a tu temperatura nawet rośnie. Przed chwilą była -9,2 teraz już -9, choć cały czas jest w trakcie cooling'u na -20.

O co chodzi?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek - a spróbuj odpalić w Nebulosity, może Artemis zdurniał....
A wczoraj jak w wodorku Duszkę paliłeś było dobrze?

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sferoida napisał:

Nie wiem, poszedłem spać :) Ale po fotkach jest chyba dobrze

Teraz się bardziej przyjrzę.

Spróbuj odczyt w Nebulosity zobaczyć. W Nebulosity też mozesz temperaturę fotek wczorajszych odczytać Edit - Image Inho zapisanych w fitsie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro obejrzę kabelki, a sytuacja w tej chwili przedstawia się następująco:

19:51 włączenie 383L+, schłodzony do -20oC, status: cooling, temp. zewn.: 14oC (po tych dziwnych sytuacjach pojawił się szron, choć dessicant po Zatomiu wyprażyłem)
19:58 temp -17,7
20:00 temp. -16,9
20:02 temp. -15,6
20:04 temp. -14,8
20:06 temp. -14,2
20:10 temp. -12,9
20:13 temp. -12,3 koniec szronienia
20:19 temp. -11,2
20:23 temp. -10,7
20:29 temp. -10,2


Wczorajsza sesja (cooling=-20oC) jednak nie była taka różowa, przejrzałem dane EXIF w FitsWorku:
20:10-22:10 temp. ok. -14,5
22:20 -13,7
22:35 -12,5
22:45 -11,9
22:55-24:00 ok.-11,6
0:06 -12,4
0:15 -12,6
0:27 -13,0
0:37 -13,0
0:47 -13,4
0:57 -13,4
1:08 -13,5
1:27 -13,7
2:04 -14,5
2:36 -14,6
3:00 -14,3
3:25 -14,5
3:41 -14,9

 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.d. badania mojej gwiazdy zmiennej:

20:35 temp. -9,8
20:37 temp. -9,6
20:40 -9,6
20:47 -9,4 przerywam pracę, włączam Warm up
20:51 przegapiłem kiedy grzanie się wyłączyło, temp. +29,3! temp. zewn. 13,6, w 4 min. 40oC różnicy!!!
20:52 +31,0
20:53 +32,1
20:54 +32,8
20:55 +32,8
20:57 zaczyna spadać +32,2
20:59 +30,9
21:00 +30,3 i leci w dół, kończę na dziś

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sferoida napisał:

 Przyznam, że kamera przez lato trochę (4 m-ce) odpoczywała, ostatni raz przed zlotem fociłem w maju.

A weź ją do domu choć na dobę, przedmuchaj sprężonym powietrzem (delikatnie) i niech poleży w ryżu w ciepełku....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra jakaś

Poprzełączałem kabelki, sprawdziłem jakie napięcie podaje zasilacz (jest 13,9) i wygląda, że wszystko działa. Mam ustawione chłodzenie na -20 a temp skacze -14, zaraz 0, potem znowu -13, za chwilę przełącza się na grzanie i mam znowu 0oC.

Status kamery wariuje: grzanie, chłodzenie, off, na zmianę co chwila. Zgłupiałem normalnie :( 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczak wodny! Moze Atik odpowie na zapytanie Łukasza. Ja z takim przypadkiem się nie spotkałem. Moze spróbuj ją przesuszyć tak jak pisałem, moze wilgoć wlazła i zwarcie/a robi.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabroiłem jeszcze więcej w w/w temacie

Zauważyłem, że temperatura chłodzenia jest w miarę stabilna (pomimo ustawienia na -20°C jest ok -14°C) jeżeli nic nie robię z programem do akwizycji. Myślę sobie: może to wina softu i trzeba uaktualnić Artemisa (w tym właśnie robię zdjęcia). Po zainstalowaniu problem nie został rozwiązany, chłodzenie zachowuje się podobnie, ale za to zniknęła mi kamera Atik Titan, której używam do guidingu. "Zniknęła" tj. w urządzeniach Windowsa ją widać, a nie widzą ją programy astro np. Artemis, Nebulosity, PHD2. Do tej pory miałem listę gdzie widniały pozycje Atik Titan i Atik 383+ i mogłem dokonać wyboru.

Odinstalowałem uaktualnienie Artemisa i (dobrze, że miałem na dysku starą instalkę) zainstalowałem wcześniejszą wersję, pod którą pracowałem do tej pory. Titan się pojawił, a zniknął Atik 383+ :( Ponowna reinstalacja, start systemu nie przyniósł efektów. W urządzeniach Windowsa widać 2 kamery: Titan i 383+, natomiast w programach astro pojawia się lista gdzie są pozycje Titan (i to na razie działa) oraz Unrecognized (PID=0) zamiast 383+. Gdy wybiorę drugą to programy astro się wieszają, jak gdyby nie mogły nawiązać współpracy z 383+.

postFA.png.439892a3de43d82f4e2fec2a58b7ae7f.png

Normalnie boję się czegokolwiek tykać, bo się zrobi tylko gorzej. Jak u Włodka na zlocie, który miał "tylko" przylutować kabelek do wykrywacza, a chrzanił się parę godzin.

Teraz więc mam problem nie z chłodzeniem kamery, ale z jej zupełnym brakiem. Proszę o radę, jakieś pomysły, sugestie, a w ramach wdzięczności zrobię Wam jakąś astrofotkę, naturalnie 'by sferoida ;) 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek - Ty ,,akwizujesz" Atikiem 383 przez Artemisa a guide robisz Titanem przez PHD - Tak?
Jeśli tak, to czy w tych dwóch uruchomionych programach kamerki są normalnie widoczne i potrafią robić swoje?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sferoida napisał:

Tak było do tej pory, akwizycja 383+ za pomocą Artemisa, guiding Tiyan - PHD2. W jednym i drugim przypadku były widoczne 2 kamery i mogłem wybierać, w tej chwili został mi tylko Titan. 383+ brak

Radek - powoli.
1. Otwierasz Artemisa - masz widocznego Attika 383 i możesz go uruchomić?
2. Otwierasz PHD - masz widocznego Tiitana i mozesz go uruchomić?
Nie musisz widzieć dwóch kamerek... Na cholerke Ci to?
A jeszcze spróbuj tak ja Łukasz napisał - wywal i zainstaluj 383 na nowo.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@joloTak. Na stronie Atika jest do pobrania tylko komplet oprogramowania instalacyjnego, a w nim zaznaczamy co chcemy zainstalować, dałem wszystko co dotyczy 383+ i Titana, a także programy dodatkowe (w tym Artemis)

@Jacek E. 1) teraz nie 2) teraz tak

historycznie: do wczoraj miałem widoczne i pracujące 383+ i Artemis oraz Titan i PHD; uaktualniłem Artemisa i miałem 383+ i Artemisa, zginął Titan; przywróciłem starą wersję Artemisa i mam Titana i PHD, brakuje natomiast 383+

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, sferoida napisał:

@jolo

@Jacek E. 1) teraz nie

No to kiszka - musi być widoczny w programie.
Wywal wszystko co z 383 zwiazane i na nowo instalacja. Jeszcze spróbuj przywrócić komputer do poprzedniego stanu - często pomaga :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję na różne sposoby i efektów nie widać. Upgrade oprogramowania Atika (w tym Artemis) znowu pozamieniał "widoczność" kamer. Przy najnowszej wersji w programach astro mogę pracować z 383L+. Po wyborze Titana i uruchomieniu ekspozycji programy astro wieszają się. Menedżer urządzeń pokazuje 2 kamery: Titan i 383L+ o właściwościach jak na zrzucie:

DeviceManager2cam.png.0256a6dc32bc9ed169f8efc4e2adb4f9.png

Nie mam więcej pomysłów, wsparcie Atika też na razie pracuje nad moim przypadkiem. Dalej jestem otwarty na sugestie i pomysły.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek - a spróbuj uruchomić kamerki jednocześnie - np. w Artemisie i PHD za pomocą 2 oddzielnych kabelków USB.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sferoida napisał:

Tego jeszcze nie próbowałem, ale pewnie jutro

Co masz zrobić jutro zrób dziś - kurczak na dniówki tę awarię usuwasz? Crazy

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy też tak macie, że boksujecie się z tą astronomią cały czas? Normalnie ręce opadają.

W ramach dalszej walki sprawdziłem kabelki, podłączyłem astrolapka - tutaj setup działa. Wniosek: wina leży gdzieś po stronie kompa z kopuły. Tylko jakim cudem, skoro nic z nim nie robiłem. Przy okazji na astrolapku znalazłem jeszcze inną wersję oprogramowania Atika. 
Zainstalowałem, i jak myślicie co? Pokazały się wreszcie 2 kamery, tylko do kur...ki wodnej, dla odmiany zniknęło koło filtrowe EFW2. Nic, tylko sobie w łeb strzelić.

Została ostatnia szansa ( przed oddaniem wszystkiego na giełdę ) - przywrócenie punktu systemu (ostatni wstecz - datowany na zlot). O ile pamiętam wszystko wówczas hulało, zrobiłem to i teraz "w miarę" zaczyna działać.
Co to znaczy "w miarę"? Już tłumaczę, aby setup chodził muszę uruchomić określona sekwencję: odpalam Artemisa, ustawiam parametry ekspozycji, niczego na razie nie ruszam, odpalam PHD, zaczynam zbierać w PHD obrazy z guiderka, wracam do Artemisa i rozpoczynam focić. Inna kolejność, lub grzebanie w sofcie 2 kamer na raz, grozi zawieszeniem programów. Teraz potrzebuję tylko trochę nieba na testy "w praniu", zobaczę wówczas czy sprawa zmiennej temperatury chłodzenia też się wyprostowała. Na sucho wygląda obiecująco.

 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)