Skocz do zawartości

Atik 383L+ zmienna temperatura chłodzenia


sferoida

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Radku,czytając Twoje problemy z kamerką widzę siebie, tylko w jeszcze gorszej sytuacji. Ty masz chociaż więcej niż podstawy wiedzy o niezbędnym setupie, nie zawracałeś sobie głowy przywracaniem do życia astro "złomów", znając angielski lub jego podstawy nie musiałeś polegać na dziwnym tłumaczeniu niektórych kolegów, ani interpretować pokrętnych interpretacji swoich wypowiedzi na forum. Masz wspaniałe osiągnięcie jakim dysponuje większość z ludzi czyli urlop, dzięki czemu możesz pojechać na zloty czy astro spotkania na których w wizualu zobaczyć można co, jak, i czym można zdziałać dla wspaniałego efektu. Ja z prawa do urlopu zrezygnowałem "dobrowolnie" zmuszony przez mało kompetentnych zastępców wynajętych do obsługi i dopilnowania zwierząt. Prawie cały mój sprzęt pochodził z tzw "drugiej ręki" i wymagał wiele pracy by zaczął działać, ale już teraz jak sam czegoś nie schrzanię to zachowuje pierwotne parametry pracy. A schrzanić cokolwiek to w moim przypadku jest prawie codzienność szczególnie obecnie jak pogorszył mi się wzrok i czegoś nie dojrzę, albo w nerwowym pośpiechu nie wcisnę nieodpowiedni klawisz. Inna sprawa to ta cholerna pogoda. Te mgły i roszenia, które kąpią nasze graty w wodzie, te wichury które szarpią okablowaniem luzując styki a nawet wyłączając sesję. I na koniec te nieliczne nocne pogody astronomiczne które gdy się tylko pojawią powodują dreszcz emocji że wreszcie można wyruszać w czerń nocy i często gęsto wyruszamy nie przygotowani bo w planach mieliśmy coś innego do roboty lub nawet wypoczynek i właśnie w takich momentach zazwyczaj improwizujemy obserwacje czy foto sesję doprowadzając kolegów "poukładanych" i systematycznych w tym co robią do "szewskiej pasji". Jednak nigdy mimo starczej niemocy nie przyszło mi do głowy zaprzestać tego co robię, ani tym bardziej strzelić sobie w łeb (chociaż arsenał u mnie potężny). Pozdrawiam Cię serdecznie Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sferoida napisał:

Czy Wy też tak macie, że boksujecie się z tą astronomią cały czas? Normalnie ręce opadają.

W ramach dalszej walki sprawdziłem kabelki, podłączyłem astrolapka - tutaj setup działa. Wniosek: wina leży gdzieś po stronie kompa z kopuły. Tylko jakim cudem, skoro nic z nim nie robiłem. Przy okazji na astrolapku znalazłem jeszcze inną wersję oprogramowania Atika. 
Zainstalowałem, i jak myślicie co? Pokazały się wreszcie 2 kamery, tylko do kur...ki wodnej, dla odmiany zniknęło koło filtrowe EFW2. Nic, tylko sobie w łeb strzelić.

Została ostatnia szansa ( przed oddaniem wszystkiego na giełdę ) - przywrócenie punktu systemu (ostatni wstecz - datowany na zlot). O ile pamiętam wszystko wówczas hulało, zrobiłem to i teraz "w miarę" zaczyna działać.
Co to znaczy "w miarę"? Już tłumaczę, aby setup chodził muszę uruchomić określona sekwencję: odpalam Artemisa, ustawiam parametry ekspozycji, niczego na razie nie ruszam, odpalam PHD, zaczynam zbierać w PHD obrazy z guiderka, wracam do Artemisa i rozpoczynam focić. Inna kolejność, lub grzebanie w sofcie 2 kamer na raz, grozi zawieszeniem programów. Teraz potrzebuję tylko trochę nieba na testy "w praniu", zobaczę wówczas czy sprawa zmiennej temperatury chłodzenia też się wyprostowała. Na sucho wygląda obiecująco.

 

Radek my też tak mamy [a na pewno Ja]
Po powrocie z Zatomia  odpaliłem sprzęt w moim obserwatorium-wszystko hulało jak ta lala,tak ustrzeliłem trochę klatek przez dwie noce a  wieczorem trzeciego dnia po odpaleniu kompa totalna du..
montaż zwariował.Ja mu każe jechać na wschód a on wali na zachód i w glebę.Tak jak bym się nagle przeniósł na południową półkulę.Nie pomogło przywracanie systemu,dopiero po wgraniu od nowa obrazu systemu zadziałało jak trzeba.
Polecam -AOMEI Backupper -fajne narzędzie.

Pozdro W

  • Like 1

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo wszystkie kabelki, są te same. Po prostu przewód od huba zamiast do PC w kopule przełączam do astrolapka. Zastanawiam się, czy można "przeciążyć" huba usb? Na zlocie podłączyłem dodatkowo kamerkę T7 (klon ASI) do dodatkowego wejścia usb, a było to już 5 na 6 możliwych (pozostałe 4 to 383+Titan+EFW2+AH3). I od zlotu właśnie mam takie mecyje.

I dzięki za słowa pocieszenia. Włodziu, pomysł z wgraniem obrazu fajny, tylko ... najpierw trzeba było go zrobić . Teraz to po ptakach.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sferoida napisał:

I dzięki za słowa pocieszenia. Włodziu, pomysł z wgraniem obrazu fajny, tylko ... najpierw trzeba było go zrobić . Teraz to po ptakach.

Właśnie dla takich wypadków stosuję tę metodę od jakiegoś czasu -sprawdza się.Przywrócenie systemu zajmuje mi jakieś 15min i mogę jechać dalej.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)