Skocz do zawartości

NGC7635 i M52 i KjPn 8


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Darek :) Jak dla mnie cichym bohaterem tego setupu jest stary EQ6, który jak go kupowałem to miał już pięć lat. Po wymianie kamerki na QHY163 byłem prawie pewny, że będzie mnie czekała zmiana montażu, no bo jak to - EQ6 ma uprowadzić zestaw 1"/px, a tu okazuje się że wcale nie. Poniżej 10 klatek po 10 minut pod rząd. Z ditheringiem, dlatego gwiazdki trochę latają po klatkach:

2017-09-30_202417.thumb.png.9f88f58b9478e97bc91cd593fa9c6533.png

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nowok76 napisał:

Jolo jesteś THE BESTciak. Dla mnie ścisła czołówka w europie. Z setupu potrafisz wycisnąć 100%.

Brawo Ty !!! :-)

Czy aby na pewno tylko w Europie?
Myślę że Jolo nie ma czego się wstydzić nie tylko w Eurolandzie!!!!

  • Like 2

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z dodatkiem RGB (3x40 minut) i Oiii (20x10 minut). Ten tlen niewiele wniósł, bo w tym paśmie u mnie wyszła tylko lewa połowa Bańki i trochę tła wokół tej połowy. A gwiazdki, jak to gwiazdki ... :)

N7635-fin2.jpg

Dociekliwe oko w lewej dolnej części zdjęcia dostrzeże takie wodorowe "coś", bezkształtny farfocel. Moją uwagę najpierw zwróciła wyraźna czerwona kropka na zdjęciu RGB. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że jest to mgławica planetarna. A raczej - ta czerwona kropka jest jądrem tej mgławicy, natomiast sama mgławica rozciąga się słabo i nieregularnie wokół niej i ma rozmiary 14'x4'. To mgławica KjPn 8.

KjPn8.jpg

Jest to dosyć ulotny obiekt, który ledwo wyszedł na 8 godzinach w paśmie wodoru (wstawka powyżej). Więcej informacji o nim znalazłem na stronie https://astrodonimaging.com/gallery/kjpn-8-tubular-planetary-nebula/ . Jej niezwykły kształt stanowi zagwozdkę dla naukowców :) Niektórzy sugerują, że jest on wynikiem dwóch wybuchów w układzie podwójnym gwiazd o podobnych masach. Wynikiem jednego z nich jest powstanie długiej struktury rozciągniętej w kierunku NW-SE. Drugi (NE-SW) rozciąga się pomiędzy jaśniejszymi fragmentami mgławicy. Niewielkie jądro mgławicy ma 4" średnicy i zostało sfotografowane przez HST - https://arxiv.org/pdf/astro-ph/0001020.pdf 

Na pewno wielu z Was ma Bańkę w kolekcji - poszukajcie tego ciekawego tworu na Waszych obrazach.

  • Like 7
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz mam zagwozdkę:

Czy zmieniać sobie tapetę na ekranie na Bąbel w Twoim wykonaniu? Czy zostawić jeszcze Crescent również Twojej produkcji? :))

Oba zdjęcia przepiękne....

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)