Skocz do zawartości

Pół nocy w Niedźwiadach 01.10.2017


Alice

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Alice napisał:

(...) Do planetarek też wrócę, być może z jakimś konkretnie ułożonym planem, bo to był chaos, ale jaki przyjemny chaos doborowym towarzystwie. :)

Może dzisiaj? Prognoza jest obiecująca, tylko trzeba przedrzemać Łysego, a potem wio :) Fajnie się czytało, oddaje klimat. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że się nie zgadaliśmy, a tak mi coś mówiło żeby się przejechać... Inna sprawa, że wypadła mi rocznica ślubu, siła wyższa są przyjemniejsze sposoby żeby popełnić samobójstwo :) Fajny opis!

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż po takiej nocce i takim opisie Mateusza pozostaje mi tylko zacytować wieszcza:
"I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem". Bo właśnie takie obserwacje to moim zdaniem kwintesencja naszego hobby. Kilka obiektów łatwych, sporo trudnych, wszystkie piękne i oddające bezmiar wszechświata.
Dodam od siebie tylko tyle, że choć M42 widziałem wiele razy z obrzeży miasta to jednak wczoraj zrozumiałem, że tak naprawdę nic nie widziałem. Ciemne niebo, dobra lornetka sprawiły u mnie, tak zawsze oczekiwany opad szczeny :) A dzięki sprzyjającym warunkom sam policzyłem się z moimi osobistymi "wrogami" i śmiało mogę zameldować, że M57 nie jest mi już straszne :))

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Pawcio napisał:

Szkoda że się nie zgadaliśmy, a tak mi coś mówiło żeby się przejechać... Inna sprawa, że wypadła mi rocznica ślubu, siła wyższa są przyjemniejsze sposoby żeby popełnić samobójstwo :) Fajny opis!

Pawcio my w zasadzie przy każdej nadarzającej się okazji (tzn okolice nowiu i dobra pogoda) śmigamy do Niedźwiad. Następnym razem damy znać i może uda się nam spotkać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jolo napisał:

Może dzisiaj? Prognoza jest obiecująca, tylko trzeba przedrzemać Łysego, a potem wio :) Fajnie się czytało, oddaje klimat. 

Przeczytałem: "a potem wino". Niestety ani wio, ani wino, bo jutro trzeba gonić do tyrlandii.

Pawcio, bliżej nowiu znów będziemy czaić się na pogodę obserwacyjną, więc do zobaczenia.

NGC1360 hmm, nawet nie przyszła do głowy, następnym razem obiecuję spróbować. Zaliczyliśmy jeszcze jeden niewymieniony obiekt, kulistą NGC2419 (Międzygalaktyczny Włóczykij). Nie kojarzę jednak, w której lornecie...  Widoczna była jako jedna z krótkiego łańcuszka gwiazd powyżej gwiazdy HIP37369.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Alice napisał:

NGC1360 hmm, nawet nie przyszła do głowy, następnym razem obiecuję spróbować. 

Znaczy, Obiektu tygodnia  nie czytacie. ;) A warto, bo to jedna z największych kątowo planetarek. Jej tarczkę bezproblemowo widać już w lornetce 10x50. Jedyny problem to wysokość nad horyzontem, ale to rozwiążesz poprzez przyjazd na zimowy zlot w Beskidzie Niskim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alice, cóż mogę dodać, dziękuję za profesjonale podejście do tematu  lornetkowego czesania nieba :). Dysponujesz mega wiedzą i wahasz się jej używać :)   My z Karolem zebraliśmy testowo "chichotki" 600 x 5s,  m31 85 x 60s i po jednej klatce m42 po 300s i 120s , materiał teraz czeka na komputerowe molestowanie :) Pozdrawiam serdecznie, wielkie dzięki i do następnego spotkania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna relacja!

Dnia 10/1/2017 o 07:56, Alice napisał:

Od tej nocy NIE BĘDĘ BAŁ SIĘ PLANETAREK W LORNETKACH!

Otóż to. Jak się okazuje, większość ograniczeń siedzi w głowach.
Nie ma co ukrywać, że planetarki lubią powiększenia i że będą się lepiej prezentować w większych aperturach. Ale szukanie ich przez dwururki średniej wielkości również potrafi dostarczyć wiele frajdy obserwacyjnej, szczególnie, że jest kilka patentów na odróżnienie planetarki od gwiazdy bez uciekania się do mocniejszych powiększeń.

Co do IC 2003, obstawiam, że jednak to nie to. Między HIP18458 a HIP18399 jest kilka gwiazdek, które wyglądają na jaśniejsze (nie mam jak sprawdzić ich jasności w pracy).

IC2003.png.08258c63bd3d06d1caa2bbbc10e53735.png

PS z łabędzich trupich kółek, polecam NGC 7008. A 7027 również da się złowić w 10x50, choć nie pokazuje żadnych kolorków (w przeciwieństwie do 16x70, która ujawnia jakieś pozielenienie obiektu).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widzę teraz że jest sporo innych łatwiejszych planetarek do zaliczenia. O Zarodku zapomniałem, bo w sumie nie przypuszczałem, że przyjdzie nam planetarki oglądać. Teraz jest on w wykazie wytycznych na kolejne obserwy, razem z wieloma innymi ciekawymi obiektami, w tym obecnymi galaktykami tygodnia ;) Ot, chociażby Małe Hantle, które także zostały przeoczone. Mam tylko nadzieję, że pogoda da nam jeszcze szanse przy najbliższym nowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.10.2017 o 07:58, grzeny_75 napisał:

Alice, cóż mogę dodać, dziękuję za profesjonale podejście do tematu  lornetkowego czesania nieba :). Dysponujesz mega wiedzą i wahasz się jej używać :)   My z Karolem zebraliśmy testowo "chichotki" 600 x 5s,  m31 85 x 60s i po jednej klatce m42 po 300s i 120s , materiał teraz czeka na komputerowe molestowanie :) Pozdrawiam serdecznie, wielkie dzięki i do następnego spotkania :).

Wkradł się mały błąd :)

Alice, cóż mogę dodać, dziękuję za profesjonale podejście do tematu  lornetkowego czesania nieba  :). Dysponujesz mega wiedzą i NIE wahasz się jej używać :)   My z Karolem zebraliśmy testowo "chichotki" 600 x 5s,  m31 85 x 60s i po jednej klatce m42 po 300s i 120s , materiał teraz czeka na komputerowe molestowanie :) Pozdrawiam serdecznie, wielkie dzięki i do następnego spotkania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lukost napisał:

A NGC 1501 jest na liście? Jeśli nie, dopisz ją koniecznie. 

A to ja też dopisuję. Jeszcze w lornecie nie łapałem, a pamiętam, że w 10" była bardzo ładna.
Inna sprawa, że 16x70 może do niej nie wystarczyć - chyba, że pod bardzo ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dziś jak wyglada NGC 1501 na podmiejskim niebie, w lornecie 25x100. Akurat wschód topił się w łunie  LP od Nowego Targu, a mimo to tarczka planetarki wyskoczyła niemal od razu - znaczy pod ciemniejszym niebem 15x70 będzie aż nadto. Najfajniejsza jest jednak Kaskada Kemble'a, zwieńczona gromadą NGC 1502. W lornecie brakuje nieco pola, ale i tak jest nieźle - całość wygląda jak wisiorek z zawieszonym nań klejnotem. Pikne to.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Panasmaras napisał:

...a w tej gromadce jest ładna podwójna dla powiększeń lornetkowych :) 

Oh, yes(t) :))

"Najjaśniejsza gwiazda widoczna w gromadzie, SZ Cam (inaczej ?485), jest gwiazdą podwójną. Jej niemal identyczne, niebiesko-białe składowe (typ widmowy B, jasność 7mag i 7,1mag) dzieli 18 sekund kątowych, co widać już w lornetce 10x50."

(Żyrafa na deser, Astronomia Amatorska, XI 2013)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)