Skocz do zawartości

Delos 14mm i barlow czy okular 7mm


MichalKaczan

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie, mam pytanie do Was co wybrać. Głównie interesują mnie obserwacje DSO i potrzebuję czegoś w okolicach 7mm (265x, źrenica wyjściowa 1.5mm) do wyłapywania słabych galaktyczek, planetarek itp. Obserwuję dobsonem 16" f4.6.Mam co prawda Naglera T6 5mm (370x źrenica 1.1mm) ale czasami obraz jest już za ciemny w takim powiększeniu.

I tu dylemat: czy lepiej skorzystać z Delosa 14mm którego mam i dokupić dobrej jakości barlowa 2x 1.25" (TV , Celestron Ultima, może jakiś inny?), czy okular. Barlow to koszt ok 300-500zł, tylko nie wiem jak z LER Delosa po zastosowaniu barlowa, czy nadal będzie 20mm. No i pozostaje kwestia wypadkowej transmisji takiego układu. Czy będzie dużo gorsza niż okularu i czy jest do zauważenia przez ludzkie oko? A może ES 6.7 albo Meade Uwa 6.7, czy jeszcze coś innego? Jaki okular 7mm polecacie? Aktualnie nie stać mnie na Pentaxa czy Delosa bo już wyczerpałem budżet i cierpliwość żony:)).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam GSO 2" 2x ED. Jeśli chodzi o transmisję to nie zauważyłem pogorszenia obrazu. ER zwiększa się; w barlowie w układzie Galileusz np. TV Powermate jest bez zmian.

Jedynymi minusami chyba jak dla mnie to wystająca "pała" z wyciągu i ciężar. 

Z powodu "pały" ( :D ) chce sprawdzić jak działa Zoom. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lukost napisał:

Zamiast wściekle drogiego Delosa, kup Baadera Morpheusa. Stosunek jakości do ceny znacznie korzystniejszy. 

Rzeczywiście, piszą o nim dobrze, jednak cena nówki to ok 900zł. Za dwie stówki więcej można wyrwać używanego Pentaxa na Astromarcie a używany Morfeusz 6.5mm bardzo rzadko pojawia się na giełdach.

Nie napisałem tego wcześniej, ale mój budżet to ok 500zł, a staram się kupować okulary przeważnie na giełdach.

Znalazłem takie dwa typy, co o nich sądzicie: WO UWAN 7mm i Nagler T1 7mm?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeglądnięciu paru recenzji, jednak zdecyduje się na WO UWAN 7mm. Wyłapywanie detali na granicy percepcji i barlow to nie tędy droga, a ten okularek ma bardzo dobrą opinię, cenę w granicach rozsądku, ER też wydaje się być znośne. Dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam, podepnę się pod watek, w zasadzie kończy mi się miejscówka w walizce od EDka 80/600, a nie chcę dokupować kolejnego nesesera:), i szaleć z wydatkami na kolejne szkiełka, dlatego mam pytanie, czy nie będzie zbyt dużego pogorszenia obrazu z tym Barlowem  w tandemie z np ES 6,7mm lub Meade UWA 20mm. Druga sprawa doczytałem że tuleja tego barlowa jest dosyć długa i żeby nie tłukła o pryzmat w kątówce trzeba by ją obciąć o jakieś 20mm , da to wydłużenie ogniskowej o 1,8x nie 2x, dla mnie lepiej. W zasadzie pokryłbym braki ogniskowych między np 6,7mm i 14 mm (okular 20 i 24mm), oraz tak na lepsze warunki planetarne  z 6,7 mm dało by mi nieco powyżej 150x, ES 4,7 daje 131x. Minusem będzie waga całości, AZ4 szczytem techniki nie jest i trudno wyważyć cięższe okulary. Kwestia czy warto się bawić w zakup Barlowa czy lepiej odpuścić i może kiedyś kupić 8.8 lub 11mm ?

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)