Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 1.10.2017 NGC 147/185


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno się na tę parkę nie zasadzałem, ale pamiętam, że NGC 185 jest nietrudnym obiektem dla lornet 15x70. Za to ta druga franca, uch, potrafi napsuć krwi. 
O ile dobrze pamiętam, w 15x70 nie złapałem jej nigdy, w 16x70 - raz, w bardzo dobrych warunkach w Borach Tucholskich. W 22x85 robi się nieco bardziej skora do współpracy.

W przypadku NGC 147 warto mieć dobrze opatrzony rejon na zdjęciach. Łatwo też wziąć za galaktykę pojaśnienie od dwóch poletek gwiezdnych (ładnie je widać nad i pod galaktyką na zdjęciu w poście wyżej).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne galaktyki. Dwoma soczewkami jeszcze nie próbowałem, ale jedną większą i owszem. A z moich zapisków wynika że: w 6" achromacie numer 185 padł od razu, ale 147 trochę krwi mi napsuła, pamiętam że jest mocno "rozmyta". Przy okazji warto też spróbować z trzecią, odległą zaledwie o ok. 2,5 stopnia NGC 278 - ta dla odmiany jest malutka, ale dość mocno skondensowana.

  • Like 3

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Paweł Trybus

W lornecie 45x141 pod bardzo przeciętnym niebem SQM-L 20.78 NGC 185 nie jest żadnym wyzwaniem. Blady, niemal okrągły i całkiem duży placek delikatnie jaśniejszy w centrum, pomiędzy dwiema gwiazdkami ładnie się prezentuje na ciemnym tle nieba. Przesuwając nieco lornetę namierzyłem o wiele ulotniejszą NGC 147, która jest sporo większa, elipsoidalna, trudniejsza do wyłuskania z tła, aczkolwiek zerkanie jest w tym przypadku niepotrzebne, nawet w dość kiepskich warunkach, jakie miałem.

Jeżeli ktoś nie lubi dużych, bladych, ledwo majaczących placków, niech skieruje lornetę/teleskop od NGC 185 w przeciwną stronę, niż leży NGC 147, by odnaleźć łatwą i przyjemną, niewielką (2') i okrągłą galaktyczkę NGC 278, która pięknie świeci tuż obok dość jasnej gwiazdki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne galaktyki:) Tydzień temu aura okazała się łaskawa i skapnęło trochę pogodnego nieba. Obserwowałem je w 16" i  Naglerze 26, jednak pole 1.1 stopnia to zbyt mało bo parka jest rozstawiona po kątach pola widzenia.  Obie oczywiste, Ngc 147 słabsza i rozmyta, w centrum dość jasna gwiazda, tuż obok dużo słabsza.  Przeglądając neta natrafiłem na informacje, że w galaktyce tej jak i w NGC 185 jest po jednej gromadzie kulistej  o jasności ok 16.7 (FJJ-V i Hodge3), ale na to pewnie potrzeba większej "armaty".

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)