Skocz do zawartości

Jasne supernowe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pomyślałem, że wzorem założonych przeze mnie wątków o jasnych supernowych na innych forach, będę podawał takie informacje także tu. Może komuś się przydadzą.

No to zaczynamy....

27 marca T. Pucket i L. Cox  odkryli gwiazdę supernową w znajdującej się w gwiazdozbiorze Bliźniąt galaktyce NGC 2357. Supernowa otrzymała oznaczenie SN 2010bj, została sklasyfikowana jako typ II P (czyli wybuchła masywna gwiazda i prawdopodobnie dość długo utrzyma wysoką jasność), osiągnęła w tej chwili około 15,5 mag. Jej dogodne położenie na niebie sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie (no może jedynie pogoda), by astrofotografowie mogli spróbować samodzielnie uwiecznić to zjawisko, do czego serdecznie namawiam. :)

Poniżej można obejrzeć kilka fotek gwiazdy:

http://www.supernovae.net/sn2010/sn2010bj.html

Pozdrawiam

KK

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jeszcze nigdy nie fotografowałem Supernowych.. ale jest to realne. Zapoluję z achromatem naświetlanie ok 2 minuty (F5,5)  przy Iso 1600 będzie GIT..

Super wiadomość=nowe wyzwanie  :)

Będzie łatwo ją chwycić starhoppingiem.. bliskość Wasata!

Galaktyki 13,50 z w szukaczu nie zobaczę ;)

post-2-137699790382_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście z ogniskową 500m można powalczyć na heq5 bez guidingu. 1320mm kurcze jak pociągniesz 30s to jest już sukces. W słabych obiektach liczy się długie naświetlanie i czułość matrycy.

Mówimy o supernowej .. a zdjęcie ma mieć przede wszystkim charakter dydaktyczny..Zatem aberracja refraktora achromatycznego (na jasnych obiektach) oraz krzywizna pola na brzegach foty , jest tu wydaje mi się sprawą marginalną ;)

Tak czy siak spróbuję... 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ustawiłem sobie sprzęt.. wycelowałem w miejsce gdzie powinna znajdować się ta galaktyka.. poleciałem po pilota od canona.. wracam a tu pół nieba zasnute syfem. Zatem focenie  supernowej zostawmy na następną pogodną nockę.

Ciekawostka: galaktyki nie ma w atlasie Takiego do 9 mag...na drodze między Wasatem a inną gwiazdką są 3 małe gwiazdki w jednej linii. W newtonie 8" z podpiętym refraktorem widzę je doskonale..obok nich znajduję się nasz cel.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, 3 dni temu niebo było bezchmurne ale jakieś takie "niewyraźne"  więc odpuściłem z nadzieją na sprawdzenie się prognozy na następny dzień ;)... no i przedwczoraj już miałem wystawiać sprzęt do chłodzenia i nagle wszystko zasnuły wyjątkowo niskie chmury.

Pozostaje czekać.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

No ciekawa ta supernowa gwiazdka też mam na nią chrapkę, ale przy tej pogodzie nie wiem czy mi się uda, bo wiadomo mam mgły u siebie i nie ustępują w ciągu dnia jako tako a potem pojawiają się chmury, dzisiaj nawet padał deszcz, ale zobaczę może się uda, nie koniecznie zobaczyć tą gwiazdę, ale chociaż NGC 2357.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

SN 2010gl

Witam. Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem słabych supernowych, dlatego w tej chwili zjawisko o jasności 15 mag jest godne uwagi.

18 lipca w galaktyce NGC 6189 (gwiazdozbiór Smoka) została odkryta supernowa, która otrzymała oznaczenie SN 2010gl. Współrzędne: RA = 16h31m38s.62, Decl. = +59°37'27".2    Odkrycia dokonano w Lick Observatory Supernowa Search. Gwiazda obecnie ma około 15 mag, więc raczej do obserwacji fotograficznych. Typ dotąd nieznany.

Mimo wszystko zachęcam do polowania, tym bardziej, że galaktyczka w bardzo dogodnym położeniu do obserwacji z naszego kraju ;)

Discovery image:

Dołączona grafika

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dzięki za miłe słowa, ja jednak jestem daleki od euforii. Ale jestem w tej chwili na etapie małej reorganizacji jeśli chodzi o sprzęt i mam nadzieję, że za kilka tygodni dorobię się lepszych zdjęć supernowych  ;)

Póki co cieszy każdy uchwycony kataklizm pozagalaktyczny, tym bardziej, że praktycznie nikt w Polsce tym się nie zajmuje  :P

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

2 listopada Jack Newton i Tim Pucket odkryli obiekt sklasyfikowany obecnie jako ?możliwa supernowa w galaktyce UGC5189A?. Gwiazda ma około 12,9 mag.... jest więc w zasięgu wizualnym amatorskich teleskopów.

Współrzędne: R.A. = 09h42m53s.33, Decl. = +09°29'41".8

Może ktoś spróbuje szczęścia ?  :P

Oto link do danych:

http://www.rochesterastronomy.org/supernova.html#posu5189a

Uderzająca jest tak duża jasność gwiazdy w stosunku do skromnej karłowatej galaktyki UGC 5189A. Zastanawiam się, czy nie jest to przypadkiem jakiś nagły wzrost aktywności gwiazdy należącej jednak do naszej galaktyki. Pożyjemy zobaczymy. Trzeba czekać na potwierdzenie odkrycia.  ;)

Discovery image:

Dołączona grafika

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och już myślałem, że to Twoje zdjęcie  ;) Gdyby była pogoda to czemu nie spróbować :) Wprząść Eoa do SCT11" z reduktorem..

A'propos jaka jest odległość do galaktyki UGC5189A?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAVSO wydało właśnie ?Specjal notice #222?, w której informują, że obserwacje spektroskopowe wykonane przez zespół Osservatorio Astronomico di Padova potwierdziły, iż obiekt odkryty w galaktyce UGC5189A jest supernową. Podano nawet jej nazwę SN2010jl i określono typ na IIn.

http://www.aavso.org/aavso-special-notice-222

Jest więc okazja do zaobserwowania tego niezwykłego zjawiska na własne oczy, do czego oczywiście gorąco zachęcam ;)

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

05 grudnia Simone Leonini odkrył w galaktyce NGC 1954 (R.A. = 05h32m49s.44, Decl. = -14°05'45".9) supernową o jasności 15,7 mag. Jest to więc dość jasna supernowa, a z całą pewnością łatwo dostępna fotograficzne, przy czym w ładnej galaktyce, wprawdzie położonej nisko nad horyzontem, ale w okolicach północy można się na nią zaczaić  ;).

Gwiazda otrzymała już oznaczenie SN2010ko, a jej typ określono na Ia.

Supernowe typu Ia powstają, gdy gwiazda będąca białym karłem ściąga na siebie materię z towarzyszącej gwiazdy, najczęściej czerwonego olbrzyma. Zjawisko zachodzi do czasu, gdy jego masa przekroczy tzw. granicę Chandrasekhara (tj. ok. 1,4 masy Słońca). Wzrost ciśnienia powoduje wzrost temperatury gwiazdy. W pewnym momencie następuje zapłon reakcji termojądrowych, a uwolniona wówczas energia powoduje, że cała gwiazda gwałtownie eksploduje, wywołując falę uderzeniową rozchodzącą się z prędkością około 10 000 km/s. Następuje również ogromny wzrost jasności gwiazdy, niejednokrotnie świeci ona wtedy jaśniej niż cała galaktyka.

Eksplozje supernowych typu Ia uwalniają najwięcej energii spośród wszystkich znanych rodzajów Supernowych. W przeciwieństwie do innych Supernowe tego typu odkrywane są we wszystkich typach galaktyk.

Discovery image:

Dołączona grafika

Może ktoś spróbuje ją uchwycić? Oczywiście o ile pogoda pozwoli ;)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Nowy rok rozpoczął się ciekawie jeśli chodzi o supernowe. 5 stycznia znany łowca supernowych z Japonii, K. Itagaki, odkrył supernową w galaktyce NGC 2655. W momencie odkrycia obiekt miał jasność 17.5 mag. Pozycja obiektu: R.A. = 08:55:48.50 Decl.= +78:13:02.7 (31.7" na wschód i 21.4" na południe od jądra galaktyki). Supernowa otrzymała oznaczenie SN 2011B, wkrótce okazało się, że gwiazda nadal jaśnieje, a jej typ określono na Ia. Eksplozje supernowych typu Ia uwalniają najwięcej energii spośród wszystkich znanych rodzajów supernowych.

Ostatnie obserwacje wskazują, że gwiazda ma obecnie jasność większą niż 13 mag, jest więc dostępna dla wizualnych obserwacji.  Na razie są to jednak dane tylko od jednego obserwatora. Mimo wszystko zachęcam do zapolowania na supernową, bo nadarza się okazja by na własne oczy ujrzeć jeden z największych kataklizmów, do jakich dochodzi we Wszechświecie.

Zdjęcie z JM Llapasset z 10 stycznia:

post-61-137699796574_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niedzielny pomiar fotometryczny SN2011B pokazał mi spadek jasności o około 0,1 mag w ciągu ostatniego tygodnia i wygląda na to, że to nie przypadek, supernowa najwyraźniej powolutku wchodzi w krzywą spadkową:

]http://kanatatmp.g.hatena.ne.jp/kanataobslog/?word=*[supernova]

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A poniżej supernowa SN2011aa typu Ia w słabej (14,8 mag) ale ciekawej galaktyce UGC3609 w gwiazdozbiorze Żyrafy.  6 lutego odkryli ją  Jack Newton i Tim Pickett. Gwiazda osiągnęła jasność 13,9 mag, ale zaczęła dość szybko spadać i obecnie ma około 15,2 mag.

Galaktyka UGC3609 to w rzeczywistości dwie oddziałujące na siebie grawitacyjnie galaktyki, prawdopodobnie zderzające się ze sobą. Supernowa pojawiła się w obszarze, w którym oddziałują ze sobą najsilniej, czyli jak sądzę, w obszarze zderzenia.

post-61-13769979814_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

26 kwietnia Zhangwei Jin oraz Xing Gao (Chiny) ogłosili odkrycie możliwej jasnej supernowej w galaktyce NGC 3972, w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Gwiazda w chwili odkrycia miała 14,2 mag ?, tymczasowo oznaczono ją jako PSN J11554556+5519338.

Odkrycie szybko zostało potwierdzone, supernowa otrzymała ostateczne oznaczenie SN 2011by, a jej typ określono na: Ia.

Ostatnio w moim regionie, mimo pogodnych dni, wieczorami niebo nie jest zbyt przejrzyste, mimo wszystko postanowiłem skierować na nią swój teleskop.

Czekam na lepszą jakość nieba, wtedy podejdę do SN jeszcze raz.

Pozdrawiam

KK

post-61-137699802552_thumb.jpg

post-61-137699802559_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SN2011by jest już jaśniejsza niż 13 mag i nadal jaśnieje. W piątek 6 maja wyraźnie i bez najmniejszego problemu widziałem ją wizualnie w 8? newtonie przy powiększeniu x100. A tak prezentuje się na fotce.

Polecam do wizualnych obserwacji! takie wybuchy nie zdarzają się zbyt często  8)

KK

post-61-137699802873_thumb.jpg

post-61-137699803078_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)