Skocz do zawartości

Jasne supernowe


Rekomendowane odpowiedzi

Mamy prawdopodobną supernową w galaktyce M51. Otrzymała tymczasowe oznaczenie PSN J13303600+4706330, typ II, obecna jasność około 14 magnitudo.

A więc astrofotografowie mają świetną okazję by złapać to piękne zjawisko w równie pięknej galaktyce.

Ktoś się podejmie?

Info:

http://www.supernovae.net/supernova.html#PSNJ13303600+4706330

Discovery image:

Dołączona grafika

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernowa otrzymała oficjalne oznaczenie SN 2011 dh. W sieci pojawiło się już kilka zdjęć wykonanych przez polskich amatorów, w tym nawet z 31 maja, czyli sprzed chwili oficjalnego odkrycia. Gwiazda miała wtedy około 13,3 mag. Wygląda więc na to, że jest już w krzywej spadkowej, bo jej jasność ostatniej nocy szacowano na 14,2-14,3 mag.

A ja pechowo mam akurat sprzęt unieruchomiony przez najbliższe kilka dni  :(

Koledzy astrofotografowie... do dzieła! bo ja już tracę nadzieje, że ktoś tu zajmuje się jeszcze astronomią!  >:(

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo strasznego LP w tamtym rejonie *cały czerwony kadr) udało mi się coś sfocić . To moja pierwsza sfotografowana  SN!  8)

post-2-137699805366_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy rozpogodziło się, chociaż przejrzystość nie była dobra. Zrobiłem 4 ujęcia po 20 minut jasnej supernowej w M51.

Dołączona grafika

Jest to druga supernowa w tej galaktyce, którą udało mi się zarejestrować.

Pierwszą całkiem przypadkowo w 2005 roku

Dołączona grafika

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem pogoda była kiepska, dość dużo krążących chmurek wysokich ale nie zniechęciło mnie to do uchwycenia swojej pierwszej supernowej.

Porównując moje zdjęcie ze zdjęciem Henia wydaje mi się że lekko pojasniała przez te dwa dni.

Ciemno zrobiło sie dopiero po północy a przed 2-gą znów zaczęło jaśnieć no i złapałem tylko 9 klatek 10 minutowych.

Heniu, czy Ty fotografowałeś przez jakiś filtr ? Pytam bo Twoja kamera przy 20 minutowych ekspozycjach powinna aż świecić.

Pozdrawiam

post-118-13769980555_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując moje zdjęcie ze zdjęciem Henia wydaje mi się że lekko pojasniała przez te dwa dni.

To racze wina obróbki i filtrowania ekspozycji.

No chyba nie bo dane z AAVSO mówią że supernowa pojaśniała i ma tendencję rosnącą.

http://forum.astropolis.pl/topic/35940-supernowa-w-m51/page__view__findpost__p__425017

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że stosunek jasności gwiazdki nr 1 na discovery image do supernowej na wczesniej prezentowanych zdjęciach (Henia i Krzystofa) jest inny niż na moim zdjęciu.

Moim zdaniem nie jest to kwiestia obróbki.

Załączyłem jeszcze krop w pełnej rozdzielczości.

post-118-137699805575_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Fajnie, że pojawiło się kilka zdjęć  8)

Obserwatorzy na całym świecie raportują o pojasnieniu supernowej w ostatnim czasie. Obecnie jasność gwiazdy oscyluje w okolicy 13 magnitudo.

Pozdrawiam

KK

PS. Heniu, gratuluję złapania dwóch supernowych w tej samej galaktyce w odstępie kilku lat, ... super pamiątka  :)

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam. dzisiaj sprobowalem poszukac supernowej w m51. newton 150/f6 pow.90x. przyzwyczajalem wzrok przez okolo 15min. niestety pierwsza proba zakonczona niepowodzeniem. widzialem jakies gwiazdki w poszukiwanym rejonie ale pewnosci nie mam. kierowalem teleskop na m13/ladnie rozbita na pojedyncze gwiazdki i na m57/widoczny wyraznie pierscien z ciemnym srodkiem. sprobuje ponownie. a moze bedzie troche jasniejsza? Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mmargor55 nasi koledzy to żartownisie  ;) 12 mag to nie jest takie sobie byle co! :)

6" lustro w białe noce może się okazać niewystarczające(skupia zbyt mało światła) do wychwycenia tak ciemnej gwiazdeczki! Musisz mieć dość ciemne niebo (6mag)  i mieszkać na południu (to masz spełnione) 8)

Te noce nie sprzyjają wyzwaniom ekstremalnym!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy tą supernową udało mi się złowić w 12"  :). Dobrze ciemno zrobiło się kilka minut po północy a po pierwszej niebo już znów zaczynało jaśnieć . Przez tą godzinkę udało mi się zapolować na tą supernową i wyłapać kilka galaktyczek w gromadzie Abell 2151.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bralem to pod uwage, ze mamy biale noce. kiedy skierowalem teleskop na m51, to zauwazylem ze wraz z sasiadka jest slabo widoczna. ale mialem nadzieje ze jednak supernowa to nie obiekt mglawicowy i cos ,,zerkaniem,, wylapie. wiec sa tylko dwa wyjscia; albo poczekam na kolejna supernowa ktora bedzie w zasiegu 6'', albo zdobede teleskop w ktorego zasiegu beda slabsze supernowe. i na to, i na to, musze dlugo czekac. pozdrawiam. Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam moją pierwszą w kolekcji supernową. W końcu udało się połączyć pogodę, czas wolny  :D i obserwacje w większej grupie.

post-13-137699806658_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

No i nie wykluczone, że mamy kolejny tegoroczny hit w świecie supernowych. Tym razem 24 sierpnia zespół Palomar Transient Factory zaobserwował supernową o jasności 17,2 mag w galaktyce M101. Dzień później jej jasność wyniosła już około 14,8 mag. A pewnie będzie jeszcze jaśniejsza. Jej typ określono na Ia. Tymczasowe oznaczenie PSN J14030581+5416254.

Discovery image:

n5457s1.jpg

Ludziska! Do teleskopów, aparatów, kamer.... i wszystkiego co tam jeszcze macie  :P

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)