Skocz do zawartości
zarek

Duży bolid nad zachodnią Polską

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś 15 minut temu wyszedłem do sklepu żeby wesprzeć lokalny przemysł browarniczy i oczom mym ukazał się niesamowity bolid. O ile dobrze zarejestrowałem na zaświetlonym poznańskim niebie swoją wędrówkę rozpoczął w Delfinie/Lisku (a może Orle) a zakończył daleko w Herkulesie. Jestem pewien, że posiadacze kamer allsky w zachodniej Polsce (Żagań, Szczecin) na pewno go zarejestrowali. Zjawisko trwało co najmniej 8s. Barwa była biała ale z nutką zielonego koloru by na końcu zmienić się w pomarańczową. Meteor wszedł w atmosferę dość płytko i raczej nie spodziewałbym się upadku ale kto wie... Niestety moja kamera allsky nie ma uruchomionej rejestracji.

Kto widział niech się proszę podzieli spostrzeżeniami.

• Like 4
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja widziałem spod Elbląga.

Około godziny 22:20 czasu lokalnego zauważyłem go jadąc samochodem. Wyłonił się powoli i majestatycznie zza drzew, na wprost mnie. Leciał nisko nad zachodnim horyzontem, niemal równolegle do niego. Pojawił się zapewne gdzieś w okolicy Orła (początku nie widziałem) i kierował się na Herkulesa.

Duży, żółto-biały, z wyraźnym zielonkawym przebarwieniem, odrywały się od niego fragmenty. Całość zjawiska trwała długo, co najmniej 8-10 sekund, ale nie mogę tego precyzyjnie określić. Podobnie z jasnością (może około połowy jasności Księżyca?).

Pod koniec zjawisko niemal zgasło, a potem ponownie pojaśniało - może doszło do defragmentacji.

Trochę szkoda, że byłem wtedy w ruchu i nie mogłem w pełni skupić się na obserwacji, ale bez wątpienia był to najpiękniejszy bolid jaki w życiu widziałem.

Pozdrawiam

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mój rejestrator od 3 miesięcy pracuje bez dysku twardego, więc niestety nie mam obecnie ciągłej rejestracji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, towerfox napisał:

Nikt nic nie zarejestrował?

Chmury i deszcz .... a niech je szlag!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratuluję szczęścia. Znalazłem Wam co nieco po googlach, zgłoszony przez sąsiadów zza Odry:

http://fireballs.imo.net/imo_view/event/2017/3587

dfgdfgd.thumb.png.1a593486bf0a45c75a468ae330497b27.png

Wygląda na to, że się zgadza: http://fireballs.imo.net/imo_view/report?report_id=122190

59d9156de1bfe_jkjkul.thumb.png.773d93d3a7c3bf46a7135c82b3cf553a.png

Co do nagrań z kamer, to polecam Wam zgłaszać takie wizualne obserwacje do PFN. Kiedyś zgłosiłem taki bolid tuż po obserwacji. Oni wtedy sprawdzają nagrania na dyskach z tej godziny i po jakimś czasie wrzucają na swoją stronkę. Zapewne im więcej zgłoszeń tym lepszą będą mieli motywację do działania ;)

http://www.pkim.org/

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to zły tytuł wątka, bolid był nad wschodnimi Niemcami, co nie zmienia faktu, że bolid był przepiękny 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Krzysiek, jak do tej poro to jedyny zapis tego zjawiska jaki widziałem. Droga, którą jechałeś wygląda jakbyś jechał szukać ew. spadków :D
Miło wiedzieć, że ktoś w tym samym czasie patrzył w to samo miejsce na niebie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 godzin temu, Krzysztof_K napisał:

Zrobiłem zrzut z kamery samochodowej. Słaba jakość, bo kamera ma swoje lata, no i jak widać mało czuła w nocy. A i data na niej nawet nie była ustawiona.

Ale małe wyobrażenie sytuacji filmik może da, szczególnie, że jakoś cicho w necie, może kamery sieci bolidowej go nie wychwyciły.

Naturalna reakcja miłośnika astronomii: zatrzymać auto, zgasić światła, podziwiać!;)

Gratuluję nagrania...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 godzin temu, zarek napisał:

Droga, którą jechałeś wygląda jakbyś jechał szukać ew. spadków :D

Wracałem do domu, mieszkam w takiej dziczy :))

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
21 minut temu, Krzysztof_K napisał:

...mieszkam w takiej dziczy :))

To musisz mieć bardzo dobre niebo !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Zrobiłem zrzut z kamery samochodowej. Słaba jakość, bo kamera ma swoje lata, no i jak widać mało czuła w nocy. A i data na niej nawet nie była ustawiona.
Ale małe wyobrażenie sytuacji filmik może da, szczególnie, że jakoś cicho w necie, może kamery sieci bolidowej go nie wychwyciły.

Normalnie jakby czekał za Tobą - idealny kadr w kamerze ☄️ Chyba wiedział, kto prowadzi samochód

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 godzin temu, Krzysztof_K napisał:

Wracałem do domu, mieszkam w takiej dziczy :))

Szczęściarz...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z tym niebem to tak różnie jest, to jednak najniższy punkt w Polsce, a więc spora wilgotność i mgły. Poza tym zapylenie i od północy światła pobliskiego Elbląga (6 km). No i co raz więcej domów wokół. To już nie to samo co kiedyś.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta