Skocz do zawartości

Duży bolid nad zachodnią Polską


zarek

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś 15 minut temu wyszedłem do sklepu żeby wesprzeć lokalny przemysł browarniczy i oczom mym ukazał się niesamowity bolid. O ile dobrze zarejestrowałem na zaświetlonym poznańskim niebie swoją wędrówkę rozpoczął w Delfinie/Lisku (a może Orle) a zakończył daleko w Herkulesie. Jestem pewien, że posiadacze kamer allsky w zachodniej Polsce (Żagań, Szczecin) na pewno go zarejestrowali. Zjawisko trwało co najmniej 8s. Barwa była biała ale z nutką zielonego koloru by na końcu zmienić się w pomarańczową. Meteor wszedł w atmosferę dość płytko i raczej nie spodziewałbym się upadku ale kto wie... Niestety moja kamera allsky nie ma uruchomionej rejestracji.

Kto widział niech się proszę podzieli spostrzeżeniami.

  • Like 4
  • Thanks 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem spod Elbląga.

Około godziny 22:20 czasu lokalnego zauważyłem go jadąc samochodem. Wyłonił się powoli i majestatycznie zza drzew, na wprost mnie. Leciał nisko nad zachodnim horyzontem, niemal równolegle do niego. Pojawił się zapewne gdzieś w okolicy Orła (początku nie widziałem) i kierował się na Herkulesa.

Duży, żółto-biały, z wyraźnym zielonkawym przebarwieniem, odrywały się od niego fragmenty. Całość zjawiska trwała długo, co najmniej 8-10 sekund, ale nie mogę tego precyzyjnie określić. Podobnie z jasnością (może około połowy jasności Księżyca?).

Pod koniec zjawisko niemal zgasło, a potem ponownie pojaśniało - może doszło do defragmentacji.

Trochę szkoda, że byłem wtedy w ruchu i nie mogłem w pełni skupić się na obserwacji, ale bez wątpienia był to najpiękniejszy bolid jaki w życiu widziałem.

Pozdrawiam

  • Like 6

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rejestrator od 3 miesięcy pracuje bez dysku twardego, więc niestety nie mam obecnie ciągłej rejestracji.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję szczęścia. Znalazłem Wam co nieco po googlach, zgłoszony przez sąsiadów zza Odry:

http://fireballs.imo.net/imo_view/event/2017/3587

dfgdfgd.thumb.png.1a593486bf0a45c75a468ae330497b27.png

Wygląda na to, że się zgadza: http://fireballs.imo.net/imo_view/report?report_id=122190

 

59d9156de1bfe_jkjkul.thumb.png.773d93d3a7c3bf46a7135c82b3cf553a.png

Co do nagrań z kamer, to polecam Wam zgłaszać takie wizualne obserwacje do PFN. Kiedyś zgłosiłem taki bolid tuż po obserwacji. Oni wtedy sprawdzają nagrania na dyskach z tej godziny i po jakimś czasie wrzucają na swoją stronkę. Zapewne im więcej zgłoszeń tym lepszą będą mieli motywację do działania ;)

http://www.pkim.org/

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, jak do tej poro to jedyny zapis tego zjawiska jaki widziałem. Droga, którą jechałeś wygląda jakbyś jechał szukać ew. spadków :D
Miło wiedzieć, że ktoś w tym samym czasie patrzył w to samo miejsce na niebie.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Krzysztof_K napisał:

Zrobiłem zrzut z kamery samochodowej. Słaba jakość, bo kamera ma swoje lata, no i jak widać mało czuła w nocy. A i data na niej nawet nie była ustawiona.

Ale małe wyobrażenie sytuacji filmik może da, szczególnie, że jakoś cicho w necie, może kamery sieci bolidowej go nie wychwyciły.

Naturalna reakcja miłośnika astronomii: zatrzymać auto, zgasić światła, podziwiać!;)

Gratuluję nagrania...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Krzysztof_K napisał:

...mieszkam w takiej dziczy :))

To musisz mieć bardzo dobre niebo !

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zrzut z kamery samochodowej. Słaba jakość, bo kamera ma swoje lata, no i jak widać mało czuła w nocy. A i data na niej nawet nie była ustawiona.
Ale małe wyobrażenie sytuacji filmik może da, szczególnie, że jakoś cicho w necie, może kamery sieci bolidowej go nie wychwyciły.
 


Normalnie jakby czekał za Tobą - idealny kadr w kamerze ?? Chyba wiedział, kto prowadzi samochód [emoji3]




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)