Skocz do zawartości

APT


Rekomendowane odpowiedzi

Temat APT był, ale zaginął :( Może Admin sukcesywnie z backupu przywróci.
A jak na razie chyba dobra informacja dla posiadaczy Nikonków w astrofotografii.
Tani i bardzo dobry kombajn właśnie mnie poinformował o:

APT - Astro Photography Tool http://www.astroplace.net/

Hello Jacek Erbel,

We are very happy to announce that APT 3.40 is now available! It brings support for Nikon cameras as well as bunch of new features for Canon EOS, CCDs and fixes. Also, there are improvements in the APT site ? all Object Browser extensions are now reworked as installations for easier applying, added is new information in the DSLR matrixes as suggested ?Best ISO? for astro-photography.

Definitely this is the biggest update in the APT history so far! Thank you for your patience and support!

Nikonarze - warto się zapoznać :)
 

  • Like 6

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Zielu napisał:

@Jacek E.

Wyprzedziłeś mnie! właśnie miałem to napisać Crazy

 

O 21 godzin Crazy

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2018 o 19:23, Virus napisał:

Wreszcie będę mógł wykorzystać mojego Nikona D5000 do pracy z APT. Szybko dorobiłem sobie taki kabelek do sterowania aparatu z laptopa/komputera. Jakby był ktoś zainteresowany to mogę wrzucić opis.

A sprawdzałeś może już jak działa? Ja też wczoraj dorobiłem sobie taki kabelek do Nikona D5100 i zauważyłem że APT wywala się za każdym razem przy czasach naświetlania poniżej 1s. Przy czasach dłuższych nie zauważyłem problemu ale też nie robiłem zbyt dużo prób więc problem może też występuje tylko rzadziej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dzisiejszej nocy przetestowałem w końcu APT, korzystam z maxima i APT leży na dysku odłogiem. Podłączyłem canona 60D i ruszyłem do boju. Program rewelacyjny kosztuje mało, atutem jego jest PointCraft odpowiednik maximowego pinpointa ale o niebo lepszy.

https://ideiki.com/astro/usersguide/pointcraft_and_plate_solving.htm?ms=AAA%3D&st=MA%3D%3D&sct=MTczNw%3D%3D&mw=MjQw

https://ideiki.com/astro/usersguide/pointcraft.htm?ms=AAA%3D&st=MA%3D%3D&sct=MTczNw%3D%3D&mw=MjQw

 

PointCraft korzysta z programiku All Sky Plate Solver który łączy się z astrometry.net i ściąga sobie potrzebne indeksy aby robić plate sovling. Zaletą tego rozwiązania jest funkcja Blind czyli nie wiemy gdzie się znajdujemy i na ślepo program znajdzie współrzędne środka zdjęcia, odpowiednik wrzucania zdjęcia na astrometry.net :). To co mi brakowało w archaicznym już Maximie. APT oczywiście ma też opcję drugą z programem PlateSolve 2, tutaj musimy już znać współrzędne zdjęcia czyli jak w Maximie.

 

Mamy też fajną funkcję Auto, program sam wszystko zrobi za nas dosłownie, wybieramy sobie jakiś obiekt albo współrzędne, klikamy Auto i program steruje montażem i robi serię zdjęć aż obiekt ustawi na środku( ilość zdjęć i odchyłka pikselowa od środka zdjęcia do ustawienia).

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 11 miesięcy później...
  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Wczoraj, zacząłem testować ten APT. O ile mój Canon 60D nie stwarza problemów w obsłudze programu, za to podłączony poprzez moduł Bluetooth montaż już tak.  Moduł BT jast na COM2 i działa z CDC i Stellarium bardzo dobrze. Zmiana numeru portu nic nie daje. Sterownik dla montażu to, Celestron Telescope and Focuser Setup (6.1.6944). Gdy go wybiorę w ustawieniach setupu programu, to wywala komunikat jak na foto i nie pozwala na sterowanie montażem. Sterownik SkyWatcher'a, nie wyświetla dostępnych portów COM.  Wybierałem też w ustawieniach ASCOM, dostępne opcje, ale rezultat jest taki sam. Ma ktoś jakiś pomysł, jak temu zaradzić  (oprócz opcji podpięcia montażu po kabelku) ?

Bez tytułu.jpg

celestron.jpg

SkyWatcher.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie.

Problem został rozwiązany, poprzez de instalację ASCOM i sterowników montażu teleskopu. Usunąłem także wszystkie wpisy w rejestrze dotyczące ASCOM i sterowników SkyWatcher'a.  Ponownie zainstalowałem ASCOM"a, i sterownik montażu teleskopu. Teraz wszystko śmiga jak powinno, tylko znów brak pogody by przetestować na "żywo". :O A przy okazji, jest już wersja 3.71

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące później...

Kto używa tego sympatycznego programu to właśnie nowa wersja powstała :)
A co w niej nowego to wystarczy kliknąć.

  • Like 1
  • Thanks 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam AstroLinka i łączy się przez APT z focuserem, i pozwala nim sterować. Ale z czujników, to pokazuje tylko temperaturę. Po konsultacji z Jolo, dowiedziałem się , że APT nie obsługuje standardu ASCOM Observing Conditions.  Nie może więc odczytać z czujników AL, wilgotności i punktu rosy. Za radą Łukasza, napisałem do twórców APT, z prośbą o stworzenie takowego protokołu. Przed chwilą, otrzymałem od nich wiadomość.

Hello Christopher,
We have such request in the ToDo list and hope to include it in 3.90 or 4.00.
Clear skies and stay safe!

Ivo

Czyli jest szansa, że wersja 3.90 lub 4.0, będą ten protokół obsługiwały.  Poczekamy...

 

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Dawno nie miałem od nich wiadomości i nagle ?

APT - Astro Photography Tool
 
Hello Jacek,
 
APT was updated to version 3.87. It comes with better support for ZWO and Altair Astro cameras, support for new Canon and Nikon models, settings profiles as well as more new features and many fixes.

The usual list of the changes is available here:
http://www.astrophotography.app/news

Clear skies and stay safe,
Ivo & Maria

P.S. Your key is: df0......................................................
  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Warto zwrócić uwagę na nowości i ulepszenia jakie daje nowa wersja... m.in. doskonała funkcja autofokusa, która pozwala zapomnieć o masce Bahtinowa, czy funkcja mierząca offset filtrów. Używam APT od dawna i uważam, że jest to świetna i niezawodna aplikacja do akwizycji za grosze...

  • Like 5

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...

Używam APT od dwóch lat. Funkcji faktycznie sporo. Dopiero niedawno odkryłem, że można też w tym programie ustawiać zadania sekwencyjnie np. wykonać jeden plan naświetlania jakiegoś obiektu, automatycznie przestawić montaż na inny obiekt i rozpocząć kolejny plan naświetlania, zmienić filtr itp. Teoretycznie można zaprogramować astrosesję na całą noc i APT się tym zajmie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)