Skocz do zawartości
zorg

Algorytm kompensacji temperatury fokusera, algorytm dla grzałek

Rekomendowane odpowiedzi

1. Zmontowałem sterownik fokusera na bazie DRV8834. Chciałbym dodać pomiar temperatury na bazie DS18B20. Jak powinna wyglądać obsługa kompensacji temperatury od strony algorytmu?. Może jest dostępny jakiś przykładowy kod Arduino lub c. ?

2. Jaki stosujecie algorytm dla zapobiegania roszeniu ?. Czy wystarczy pomiar wilgotności wewnątrz odrośnika, czy trzeba liczyć temperaturę punktu rosy? Jeżeli tylko pomiar wilgotności to od jakiego poziomu np. 70% etc uruchamiać grzanie z pełna mocą? Ewentualnie może zmienna moc w zależności od poziomu wilgotności?

Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mogę w skrócie opisać jak sam to robię.

1. Algorytm jest prosty, bo zakładam (podobnie jak wszystkie rozwiązania które widziałem) że ta zależność jest liniowa. Czyli zmiana o jeden stopień powoduje przesunięcie o ileś kroków. Przesunięcie następuje automatycznie, kiedy różnica temperatury osiągnie np 1 albo 2 *C. Niestety bez integracji z programem do akwizycji fotek nie ma się wpływu na moment, w którym ta korekta nastąpi, więc pewnie nastąpi w trakcie naświetlania klatki - to jest minus kompensacji automatycznej.

2. Ja bazuję na pomiarze wilgotności względnej. Domyślnie grzanie sterowane jest płynnie przez PWM i włącza się przy 50%, a przy 95% grzeje już na max. Robiłem jakiś czas temu różne próby z utrzymaniem temperatury np 2*C powyżej punktu rosy, ale to niepotrzebnie komplikuje cały system, a przy okazji jest bardzo wrażliwe na położenie czujników i na całą konfigurację. Bo co z tego, że odrośnik ma temperaturę wyższą niż punkt rosy - to tylko oznacza, że rosa nie osiądzie na odrośniku :) Można mierzyć temperaturę optyki jakimś termometrem bezdotykowym  MLX, ale to już wg mnie przerost formy nad treścią, szczególnie, że dobrze dobrana grzałka na odrośniku nigdy mnie nie zawiodła przy tym prostym algorytmie, który opisałem wcześniej. 

A jak sterujesz DRV? Z Arduino?

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

DRV sterowany jest z Raspberry PI, na którym jest zainstalowany astroberry serwer.  Sterowanie grzałkami mam na Arduino z uwzględnieniem punktu rosy ale średnio się sprawdzało. Dziękuje za podanie praktycznego rozwiązania. Oba urządzenia chcę włożyć do jednej obudowy i przy okazji robię porządek z sterowaniem grzałek.

W jaki sposób wyznaczasz o ile kroków przesunąć ostrość przy zmianie np. o jeden stopień?. Notujesz kilka pomiarów i liczysz współczynnik dla konkretnego zestawu etc?.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W urządzeniu ma być też sterownik peltiera do kamerki CCD (obecnie pracuje z pełną mocą i ciężko dobierać darki). Z tego co wiem peltiery "nie lubią" PWM i można dodać filtr LC lub RC etc?. Czy wiesz jak taki filtr policzyć?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kiedyś czytałem sporo o tym jak umieszczać grzałki i u mnie najlepiej się sprawdziło umieszczenie jej na odrośniku tak, że grzałka jest około 3-4 cm przed powierzchnią soczewki refraktora. Współczynnik wyznaczyć jest najlepiej tak jak piszesz - zanotować sobie w czasie jednej sesji punkty temperatura vs pozycja focusera i je potem aproksymować do prostej, np w jakimś arkuszu kalkulacyjnym.

Tak, peltiery nie lubią PWM, bo w czasie kiedy PWM jest niski, peltier jest wyłączony i są straty ciepła. Idealnym rozwiązaniem jest sterowanie napięciem przez jakąś przetwornicę DC step down, ale filtr LC też się sprawdza. Warto wybrać jakąś w miarę wysoką częstotliwość PWM (w Arduino np 31kHz) wtedy elementy LC mogą być mniejsze. Przy 31kHz cewka rzędu 10uH (na odpowiedni prąd) z kondensatorem rzędu 200-300uF już dobrze się sprawdzają. Napięcie na wyjściu nie jest idealnie gładkie oczywiście, ale straty już są minimalne. Przy wahaniach napięcia na wyjściu w granicy 10% peltier już pracuje bardzo dobrze. 

Tylko przy 31kHz już najlepiej peltiera sterować przez jakiś tranzystor MOSFET o niskiej rezystancji Ron, a dodatkowo sam tranzystor mocy sterować z jakiegoś dedykowanego sterownika do MOSFETów (np IR4426) żeby zminimalizować czas przełączania bramki i straty mocy na MOSFEcie. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta