Skocz do zawartości

Pierwszy wypad pod ciemne niebo z Syntą 8


Prousse

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jako, że jest to mój pierwszy post, chciałbym się ze wszystkimi przywitać i przedstawić.
Mam na imię Michał, lat 31, jestem z Zawiercia, okolic jury krakowsko częstochowskiej. Astronomia, dotąd książkowa zawsze była moim hobby numer 2 (zaraz po modelarstwie). Po półrocznej przygodzie ze Skyluxem 70/700 dojrzałem do zmiany teleskopu na większy. Po przeczytaniu setek postów i kilku tygodniach dylematów wybór padł na Synte 8. Swoje obserwacje prowadzę głównie z balkonu w bloku, na szczęście dużego, ulokowanego w kierunku południowo-zachodnim.
Wczoraj pierwszy raz obserwowałem Syntą ponad 3h na balkonie. Z racji tego, że mój poprzedni teleskop w zasadzie nadawał się jedynie do księżyca i planet, ewentualnie gromad otwartych, od razu rzuciłem się na różne DS-y. Udało mi się wyłapać mgławice Hantle, Ślimak i Pierścień, do tego M31, M2 i M13. Przyznam, że byłem zszokowany różnicą w ilości gwiazd na niebie widzianymi przez te teleskopy, a radość z pierwszych obserwacji tych obiektów w życiu była ogromna :)  Dzisiaj niestety nocna służba (jestem dyżurnym ruchu) ale jutro jadę po raz pierwszy pod solidne, ciemne niebo, na skałki oddalone o 15km od miasta.
Chciałbym oczywiście znowu spojrzeć na te obiekty, ale co jeszcze polecacie na "pierwszy raz" jutro w godzinach 19-24? Dodam, że zabieram ze sobą żonę, która na widok M57 powiedziała "rozmyty pączek angielski, phi", więc chciałbym też żeby coś na niej zrobiło większe wrażenie.  Do standardowych okularów zestawowych posiadam jeszcze soczewkę barlowa x3, tmb 6mm, SW zoom 8-24 i filtr skyglow miejski.  

  • Like 7

Dobson 8, tmb 6mm, sw zoom 8-24, kitowce 10, 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem Juralem i wiem że Jura ciemnego nieba nie oferuje,znam ją dobrze bo poprostu ją kocham.Na zachód od Jury szybciej trafisz dużo lepsze warunki.Okolice na zachód czy północny zachód od Częstochowy,rejon Liswarty,tam M 31 będzie wyglądała bosko.Od Zawiercia to już nie tak blisko ale warto,Jurę zostaw sobie na wędrówki,do astro jest taka sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :)

nie ma Saturna czy Jowisza ... a szkoda :), ale z tego na co zawsze lubię patrzeć, również dla żony to dostępne w tych godzinach i widowiskowe :)

- ChiChoty (NGC884 i 869), M39, Plejady, NGC 457, Mirfak, NGC 6802 (Wieszak), M11 (z okolicami) ... - do nich raczej okular max 20mm (nie krótszy) - szersze pole - czyli u Ciebie ... 24 w zoomie, albo 25mm kitowy,

- Mizar, Albireo  (jako podwójne układy) - tu krótki - 10mm kitowy, choć lepiej chyba 6 TMB.

mam nadzieję, że się przyda

pozdrawiam

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelekw. No i dzięki. O plejadach i chichotkach na śmierć zapomniałem, choć już kiedyś je obserwowałem, bo z balkonu u mnie ich nie widać póki co. Resztę, o ile czas pozwoli postaram się wyłowić :)
marianowski, mówisz, że na jurze nie ma ciemnego nieba? hmm... myślałem, że jest nie najgorzej z tym w moich okolicach. Zobaczę na mojej miejscówce jutro jakie najsłabsze gwiazdy dostrzegłem i się pochwalę.
Radiokiller, spokojnie, spokojnie :) podwójna obsada na nastawni, mój czas nadejdzie między 2 a 6 rano :) póki co jest czas, na zaplanowanie jutrzejszych obserwacji.

Dobson 8, tmb 6mm, sw zoom 8-24, kitowce 10, 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2017 o 23:39, Prousse napisał:


marianowski, mówisz, że na jurze nie ma ciemnego nieba? hmm... myślałem, że jest nie najgorzej z tym w moich okolicach. Zobaczę na mojej miejscówce jutro jakie najsłabsze gwiazdy dostrzegłem i się pochwalę.
 

Tak. obecnie jest słabo nawet sam napisałeś że planetarka M 57 dla żony była licha a  to przecież  zwarty o małej średnicy kątowej obiekt.Jak trafisz warunki kulka z Herkulesa (M 13) przyciąga uwagę każdego,M 31 z jasnym jądrem i otaczającym je"chmurami" również wzbudza achy i ochy,ale trza nieba gdzie widać Drogę Mleczną jako "wstęgę"gwiazd.Na Jurze K-Cz. już dawno takiej nie widziałem,na Jurze Wieluńskiej trochę brakuje,ale jest dużo lepiej.Ty jako miłośnik astro hobby zaakceptujesz obraz z "zakłóceniami",ale żonę zadowoli jakość HD,więc zabierz ją tam gdzie jest ciemno :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo to, różnica pomiędzy balkonem a moim plenerem jest ogromna i ja byłem strasznie zadowolony :) 
Przeszkadzała jedynie łuna od koksowni oddalonej o jakieś 10-12 km. Widocznie nie mam jeszcze zbyt wygórowanych wymagań.
M13 zrobiła na mnie kolosalne wrażenie, nie mogłem się na nią napatrzeć. Przetestowałem chyba wszystkie dostępne przeze mnie powiększenia :)
Hantle, pierścień, ślimak również różnica znacząca. 
M31 - rewelacja, nie spodziewałem się, że jest tak ogromna i rozległa!
Nawet saturn - pierwszy raz widziałem Tytana! 

Na chwilę obecną, mam 100% satysfakcji, choć mam świadomość, że apetyt będzie rósł i co do warunków i co do sprzętu.
Dodatkowo widzę już, że będę potrzebował w pierwszej kolejności filtr mgławicowy i jakiś okular minimum 28-30 mm z szerokim polem. Potem jakiś średnioogniskowy okular.

Tak czy siak, podsumowując wypad uważam za rewelacyjny, zobaczyłem wszystko co planowałem i dużo więcej. Prawie 5 godzin obserwacji to również mój rekord czasowy :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  • Like 5

Dobson 8, tmb 6mm, sw zoom 8-24, kitowce 10, 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)