Skocz do zawartości

Październikowa noc na Przełęczy


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, lukost napisał:

Tą cześć obserwacji Marek podsumował stwierdzeniem, że jeśli kiedykolwiek sprawi sobie teleskop, to będzie to minimum dwunastocalowiec....

Nic takiego nie powiedziałem, wyedytuję twój post później Crazy

Tak serio, to stwierdziłem tylko, że dwanaście cali zawsze wydawało mi się świetnym rozmiarem dla lustra, bo pokazuje naprawdę sporo detalu.

Natomiast jeśli kiedyś miałbym kupować teleskop (gdyby np. jedno oczko wypadło temu Marasu), to raczej jakieś apo ~100 mm.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Znów obserwowaliśmy w tym samym czasie, tylko ta odległość... Ja niebo miałem jakieś takie przymglone, ledwo 20.78, choć na mojej miejscówce nieraz zdarzają się noce z niebem 21.0 - 21.1. Ale i tak było przyjemnie, a na sam początek obskoczyłem trochę klasyków, by przypomnieć sobie, jak wygląda niebo. Też tak macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasmaras raczej tylko z grzeczności albo ze strachu, że go samego na przełeczy zostawisz ,nic złego na temat teleskopu nie powiedział :D 

A tak na marginesie , cwaniaczki cichutko po nocy pojechali sobie sami na przełęcz ,żeby też inni się nie dowiedzieli i nie przyjechali popatrzeć w ich lornetki i teleskopy. ;)

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł Trybus napisał:

a na sam początek obskoczyłem trochę klasyków, by przypomnieć sobie, jak wygląda niebo. Też tak macie?

Ależ oczywiście. Na samiućki początek "E" Barnarda, Hameryki, Hantle, Pierścienice i inne jaśniepaństwo :) 

35 minut temu, gryf188 napisał:

A tak na marginesie, cwaniaczki cichutko po nocy pojechali sobie sami na przełęcz, żeby też inni się nie dowiedzieli i nie przyjechali popatrzeć w ich lornetki i teleskopy. ;)

Abo widzisz, przyjeżdżajo te wieśniaki z Wyspowego i tylko wiśniówkę by żłopali.
EDIT: A nie, to Meloty z centralnej Polski tak mają ;) 

Tak zupełnie serio, wszystko było tak bardzo na wariata, że zwyczajnie zapomniałem powiadomić. Obiecuję się poprawić następną razą :) 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lukost napisał:

Przełęcz to dziwna miejscówka ? niby podmiejska, niby zapaskudzona LP od okolicznych miejscowości, ale jednak ma moc. Swoje robi pewnie wysokość ? 850 metrów bliżej nieba to już coś. Pierwsze wrażenie po wyjściu z auta ? łał, jest kapitalnie. Później, gdy oczy przyzwyczaiły się już do ciemności, nieco psioczyliśmy na łuny, ale wschód i zenit pozostał więcej niż dobry.

Nie wiem czemu masz o Przełęczy Knurowskiej takie, a nie inne zdanie. Mapy LP wskazują, że to jednak z najlepszych miejscówek w południowej Małopolsce, do której da się dotrzeć samochodem. Lepsza od Koskowej i porównywalna z Wilczycami. Nieco ciemniej jest w głębi Gorców, ale tam samochodem nie dojedziesz (a i różnica nie jest dramatyczna).

 

6 godzin temu, Paweł Trybus napisał:

Ja niebo miałem jakieś takie przymglone, ledwo 20.78, choć na mojej miejscówce nieraz zdarzają się noce z niebem 21.0 - 21.1.

Ostatnie noce miały właśnie w sobie coś takiego - nie wiem, czy to jakiś pył znad Sahary przywiało, czy może airglow był silniejszy niż zwykle. Nocą 16/17 października na Koskowej SQM-L pokazywał 20.90, choć bywają tam noce że jest i 21.20 - 21.30, a sporadycznie nawet trochę lepiej.

 

 

 

 

Edytowane przez pguzik
Właśnie się zorientowałem, że patrzyliśmy chyba tej samej nocy - 16/17 października, a nie jak wcześniej pisałem 15/16 października.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, ale Wilczyce też są dość mocno zaświetlone z kilku stron. Ich atutem jest czyste, ciemne południe. Ps ja nie narzekam, po prostu poludniowa Małopolska jest gęsto zaludniona i zawsze jesteśmy blisko jakichś miejscowości. Niemożliwe jest znalezienie czegoś porównywalnego z dobrymi miejscówkami chociażby w Beskidzie Niskim. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Wy to i tak macie dobrze. Ja na swojej najlepszej miejscówce w rozsądnej odległości (25 minut autem) mam łunę od Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Łącznej no i Kielc oczywiście. Przyzwoite niebo jest tak od mniej więcej 25-30 stopni nad horyzontem, w dowolnym kierunku. Zaletą Podłazia jest wysokość, mgły najczęściej zostają niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lukost napisał:

Piotrek, ale Wilczyce też są dość mocno zaświetlone z kilku stron. Ich atutem jest czyste, ciemne południe. Ps ja nie narzekam, po prostu poludniowa Małopolska jest gęsto zaludniona i zawsze jesteśmy blisko jakichś miejscowości. Niemożliwe jest znalezienie czegoś porównywalnego z dobrymi miejscówkami chociażby w Beskidzie Niskim. 

To prawda. W Beskidzie Niskim praktycznie każda miejscówka (byle tylko była poza centrum kilku większych miejscowości) jest lepsza niż miejscówki w południowej Małopolsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Panowie że działacie i do tego jeszcze można o tym poczytać.

Ostatnie dni i mi pozwoliły pogapić się w niebo. Noc z 15go na 16go była znakomita w moich regionach do tego ciepło niemal jak latem, no późnym latem.

Moje obserwacje były nieco inne, całkiem luźne. Z tak wielkimi przerwami jakie miewam jakoś nie potrafię prowadzić profilaktycznego wyławiania obiektów H400. Tak z doskoku dla mnie to nie działa. Także bez spiny ale wciąż było bardzo, bardzo przyjemnie. Niestety gdzieś mi zaginął Pocket Sky Atlas, do takich luźnych włóczęg jest idealny.

Nadarzyła mi się okazja kupna żurawia lornetkowego w niezłej cenie - 2 lata temu miałem już jeden i bardzo miło go wspominam. Także spakowałem 12x50, żuraw, leżak i na miejscówkę. Powiem wam że uśmiech nie schodził mi z twarzy. W zenicie same cuda, ciemne i jasne. Łabędź, Jaszczurka, Delfin, Kasjopea itd. Ułożyłem się na leżaku a żuraw pozwolił tak swobodnie manipulować lornetką jakbym był w stanie nieważkości i tam gdzie lornetkę 'zawieszałem' w powietrzu tam zostawała. Raz jak wyciągnąłem rękę przed siebie żeby wskazać Wojtkowi coś na niebie to miałem wrażenie że w lornetce przed sobą zaraz zobaczę wielki paluch.. :)

Obrazy w samym zenicie które lornetkami ogląda się rzadko (tak, nawet kątowa 45 w okolicach zenitu jest upierdliwa) wspaniałe, minimalna ilość atmosfery i LP poprawiała kontrast. Spoglądałem tak w górę przez moją 12x50, oraz Wojtka 15x70 oraz 20x80. Dużego APMa też zabrałem ale spojrzałem przez niego może dwa razy. Jednak na leżaku przyjemniej niż na krześle..

A jak zimno to można zabrać śpiwór, byle w nim nie zasnąć.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem niedziela-poniedziałek-wtorek z Przełęczy Tąpała i z pól koło Jordanowa Śl. Makiem 180mm.

W niedzielę niebo było najlepsze ale i najwięcej wilgoci. Główne cele to kulka NGC253 i galaktyczka NGC613 w Rzeźbiarzu - jeden z obiektów o najmniejszej deklinacji na liście H400. Sąsiedni Silver Coin z widocznymi "farfoclam" wywołał największy rogal na twarzy. Z każdym kolejnym dniem mniejszy problem z parowaniem ale coraz więcej syfu - sprawdziłem później i tak jak wspominał powyżej Piotr przywiało pył z nad Sahary. Pozostały obiekty w zenicie jak planetarki: NGC6826 "Blinking planetary" dająca niesamowity efekt znikania przy przechodzeniu z zerkania do patrzenia w prost, czy NGC7008 "Fetus nebula" zawinięta wokół gwiazdy. Do tego błękitna NGC7662.

  • Like 5

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś policzyłem się z kometą. Niebo okazała się naprawdę fajne - zamglenia zostały gdzieś w dole, a atmosfera, przed zbliżającym się frontem atmosferycznym stała się naprawdę przejrzysta. C/2017 O1 jest całkiem łatwym obiektem w lornecie 25x100. Myślałem, że będzie wymagająca, tymczasem jedyną niedogodnością okazał się nieco upierdliwy starhopping w kierunku gwiazdy 4 Cam, w pobliżu której znajduje się aktualnie kometa (dzieli je ok. 1 stopień). Kometa jest obiektem mocno rozmytym i raczej słabo skondensowanym w kierunku centrum, w dodatku ma niską jasność powierzchniową. Pod słabym niebem może być trudnym celem. Nie bardzo jednak rozumiem pojawiające się gdzieniegdzie wypowiedzi, że jej obserwacje są możliwe tylko przez duże teleskopy - gdy już wiedziałem, gdzie jest, udało się ją wypatrzeć także w lornetce 12x56 - choć w tym sprzęcie była już słabo widoczna. 

Wróciłem także do mgławicy Niebieski Błysk (NGC 6805). Faktycznie jest widoczna w lornecie 25x100 jako malutka, nieco puchata kuleczka, o lekko niebieskawym zabarwieniu. Zdecydowanie różni się od okolicznych gwiazd. 

Z ciekawszych rzeczy, zrobiłem podejście do NGC 1579, nazywanej Północną Koniczynką (Northern Trifid). Obiekt był jeszcze całkiem nisko i w okularach dużej lornety zaprezentował się jako spore pojaśnienie tła o rozmytych, trudnych do zdefiniowania granicach.  Z pewnością wrócę do mgławicy, gdy będzie górować.

Acha, natknąłem się też (nieco przypadkowo) na bardzo ładną gromadę NGC 7209 (7.7mag, 15'). Wystarczy iść za Barnardem 168, minąć Kokon i odbić jeszcze kawałek w kierunku Jaszczurki. To naprawdę fajny obiekt - ot, spora kupeczka gwiezdnej drobnicy o jasności 10-11mag.  

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.10.2017 o 22:36, lukost napisał:

O ile kulki były łatwym łupem dla Argusa, to planetarna NGC 6905 (znana też jako Blue Flash) już niekoniecznie.

Pamiętam jak próbowałem w 15/70 i problemem okazały się blisko położone gwiazdy. Wydaje mi się, że ją widziałem...zresztą przywołam swoje spostrzeżenia:

"Byłem ciekawy obserwacji następnej planetarki w Delfinie, NGC 6905, zwanej Niebieskim Błyskiem. Chciałem sprawdzić, czy da się ją zidentyfikować w lornecie, mimo upakowanego sąsiedztwa słabych gwiazd. Powiem tyle; jest to problemowe, ale po konsultacji ze stojącym obok teleskopem, upewniłem się co do niektórych, okolicznych gwiazdek. Najbliższym sąsiedztwem jest trapez w który wkomponowany jest Niebieski Błysk. Dwa najjaśniejsze słońca, są dostępne w 15/70 i niestety w mojej lornetce zlewają się z mgławicą. Jednak muszę powiedzieć, że światło wydaje się być wyraźnie nie gwiazdowe."

Musiałbym wrócić, bo pozostało to jakby nierozstrzygnięte.

Edit: samo pisałem a tu odpowiedź:) Tak czułem, że 25/100 powinna jednak dać radę, bo właśnie wtedy w 15/50 brakowało mi najbardziej powiększenia by odseparować gwiazdy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.10.2017 o 22:36, lukost napisał:

 
Ale ad rem - przy pow. 214x niewielka NGC 278 pokazała jakieś szczątki czy zaczątki ramion. Czytałem gdzieś (chyba na deepskyforum.com), że ta galaktyka była jedną z kilku, w których William Parsons (lord Rosse) dopatrzył się spirali. Gdyby skorzystać z nieco większej apertury (16-20') i wyższych powiększeń, rzędu 400x, mogłoby zrobić się bardzo ciekawie. Ktoś z was miał już przyjemność poznać ją bliżej? 
 

Obserwowałem Ngc278 jakiś tydzień temu. W sumie to spojrzałem na nią tylko z ciekawości, w przystanku do obiektów tygodnia Ngc185/147. W 16" przy powiększeniu 186x widoczne było jasne jądro otoczone delikatną mgiełką. Zauważyłem, że bardzo dobrze "przyjmuje" duże powiększenia. Nawet przy 370x centrum było bardzo jasne i przypominało nierozdzieloną gromadę kulistą.Niestety obraz dość szybko uciekał i trudno mi było skoncentrować się na szczegółach. Platforma paralaktyczna już się robi, także niedługo będzie można poszaleć z powiększeniem:)) Ramion spiralnych nie dopatrzyłem się , choć warunki poza seeningiem nie były rewelacyjne (zasięg z trudem 6mag, duża wilgotność). Spróbuje podejść do niej jeszcze raz przy lepszych warunkach, może się uda.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2017 o 15:30, Paweł Trybus napisał:

Wy to i tak macie dobrze. Ja na swojej najlepszej miejscówce w rozsądnej odległości (25 minut autem) mam łunę od Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Łącznej no i Kielc oczywiście.

Paweł, to dorzuć jeszcze 25 minut i wypróbuj kiedyś miejscówkę w Zabrodach - to zachodnia część świętokrzyskiego. Zdarzały się nam tam bardzo dobre nocki.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)