Skocz do zawartości

Ustawienie montażu z poziomu MaximDL


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy mamy ustawiony już montaż na biegun ustawienie dokładne montażu aby celował w obiekt na niebie z poziomu pilota jest proste. Wiadomo należy wybrać sobie w pilocie pozycję 1 i tam mamy ustawienie na 3 gwiazdy które to z automatu pilot pokazuje trzeba je tylko sprowadzić na środek okularu i dać Enter aby pilot wybrał następną, po 3 gwieździe mamy ustawiony montaż i możemy wybierać dowolne obiekty będą zawsze  prawie w centrum okularu. Jak zrobić to z poziomu Maxim Dl mając założoną kamerkę , nie chcę jej ściągać a po ustawieniu na biegun  nie wiem czy wybrany obiekt będzie w kadrze matrycy? Chciałbym to zrobić coś podobnego jak w przypadku pilota i aby były zapamiętane jego ustawienia jako sprzętu stacjonarnego.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko - krok po kroku jest pokazane w videotutorialu nr 5. Nie podchodzisz do sprzętu, nie dotykasz go. Nie zapomnij tylko zdjąć dekielków z tubek ;)  https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4402-maxim-dl-video-tutoriale/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie to o co mi chodzi. Jak ktoś używał pilota i ma teleskop na stałe w obserwatorium to sobie robi ustawienie na jedną lub trzy gwiazdy i ma ustawiony teleskop i kiedy by go nie odpalił i najechał na obiekt to będzie on prawie w centrum okularu. Można to nawet po roku czasu odpalić i wszystko jest ok. Zmieni się wszystko dopiero wtedy jak my ręcznie przesuniemy teleskop lub w czasie obserwacji zabraknie prądu, wówczas musimy ręcznie ustawić w pozycję tz. parkowania i od nowa zrobić ustawienie na trzy gwiazdy. A ja to chciałem z poziomu Maxima zrobić a nie z pilota.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Antoni napisał:

 A ja to chciałem z poziomu Maxima zrobić a nie z pilota.

Antoni - przecież nie dotykasz pilota. Wszystko ustawiasz z Maxima. I żadne 3 gwiazdy nie są Ci potrzebne. Wybierasz coś około północy, synchronizujesz po pinpoincie i później teleskop trafia gdzie mu każesz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni robisz zdjęcie włączasz pinpointa i samo się orientuje względem mapki wszystko jest w videotutorialu Jolo.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko jak zajedziesz na parking i na drugi dzień chcesz trafić dokładnie  w ten sam obiekt to znowu musisz robić to samo bo nie trafia w cel. Nie wiem jak to zrobić aby procedura była taka sama jak przy pilocie. Wynika z tego że muszę odkręcić kamerę włożyć okular i ustawić montaż na trzy gwiazdy za pomocą pilota potem jak już będę miał gotowe to mogę przykręcić kamerę i wiem że następnym razem już mam obiekt w kadrze robię tylko minimalną korektę w pinpoicie.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni nie wiem czy Ci to pomoże ale ja robię to tak.

Kiedy na drugi dzień chcę jeszcze raz trafić w ten sam punkt to:

1 Otwieram w Maximie klateczkę z wczesniejszej sesji
2 Robię na niej pinpointa
3 Zapisuję koordynaty, które otrzymałem
4 podjeżdżam teleskopem z grubsza w miejsce targetu, który chcę focić
5 robię fotkę i na niej pinpointa
6 synchronizuję montaż z pinpointem
7 wpisuję koordynaty z wcześniejszej sesji i przestawiam tam teleskop. 

Trafia niemal IDEALNIE.

Może są inne łatwiejsze sposoby ale ja tak robię i to działa.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Zrób z poziomu Maxima porządny alignment np na 4 trójkąty gwiazd

2017-10-19_182906.png.baa74b37db803289b3d04a7018999d24.png

i zaznacz opcje Load alignment points on UNPARK i Save alignment points on PARK. W ten sposób jak zrobisz raz alignment, to po zaparkowaniu zostanie on zapisany na dysku, a następnej nocy po odparkowaniu będzie wczytany na nowo. Tutaj http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_alignment_models.pdf opisano dokładnie jak to działa w EQASCOMie (choć niestety po angielsku). 

To przy założeniu, że używasz EQASCOMa, a nie pilota i sterownika SkyWatchera. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)