Skocz do zawartości
jolo

Fotometria z programem Muniwin - cz. I

Rekomendowane odpowiedzi

Świetny pomysł z wątkiem o fotometrii za pomocą Muniwina!

Na portalu AAVSO jest też praktyczny poradnik w j.ang. jak robić fotometrię Muniwinem ze zdjęć uzyskanych lustrzankami cyfrowymi (str.26-35):  https://www.aavso.org/sites/default/files/publications_files/dslr_manual/AAVSO_DSLR_Photometry_software_tutorials_V1-0.pdf

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo fajny powyższy poradnik. Wszystko to bardzo mnie cieszy. Ostatnio artykuł Ryszarda (@rybi) w Uranii. Sukcesy Gabriela (Libmar)  i Tadka (@statek) w poszukiwaniu nowych gwiazd zmiennych i śledzeniu tranzytów egzoplanet. Ja ostatnio dostałem też kilka e-mail'i od osób zainteresowanych supernowymi. Ludzie potrzebują i szukają ciekawych tematów. Może to wreszcie pierwsze jaskółki pozytywnej zmiany (żeby nie powiedzieć "dobrej" :) ) w naszym światku astronomii amatorskiej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo ciekawa sprawa. Właśnie myślałem, czy środowisko astro-amatorskie podejmuje jakieś bardziej wymagające naukowo wyzwania :), a tu masz. Ludzie na świecie robią te badania? Ktoś z tych danych potem korzysta?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jest cała masa ludzi, którzy się tym zajmują. W bazie AAVSO jest obecnie ponad 31 milionów obserwacji wykonanych przez amatorów przez ponad 100 lat działalności tej organizacji. A ludzie nauki często tam sięgają po inspiracje :) 

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kiedyś mocno się zdziwiłem podczas spotkania obserwatorów gwiazd zmiennych w Malborku, jak zobaczyłem moje obserwacje wizualne pewnej gwiazdy zaćmieniowej w wykładzie goszczących wówczas w Polsce astronomów z Odessy. Skąd je mieli? Oczywiście z AAVSO... I większość obserwatorów gwiazd zmiennych , którzy tam wysyłają obserwacje, nigdy do końca nie wie, kto i do czego je wykorzysta.

075-079-Tvardovskyi.Marsakova.pdf

• Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta