Skocz do zawartości

Fotometria z programem Muniwin - cz. I


Rekomendowane odpowiedzi

Zachowaj - coby znów ciężka praca na marne nie poszła. Fotometria z programem Muniwin.pdf

 

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł z wątkiem o fotometrii za pomocą Muniwina!

Na portalu AAVSO jest też praktyczny poradnik w j.ang. jak robić fotometrię Muniwinem ze zdjęć uzyskanych lustrzankami cyfrowymi (str.26-35):  https://www.aavso.org/sites/default/files/publications_files/dslr_manual/AAVSO_DSLR_Photometry_software_tutorials_V1-0.pdf

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny powyższy poradnik. Wszystko to bardzo mnie cieszy. Ostatnio artykuł Ryszarda (@rybi) w Uranii. Sukcesy Gabriela (Libmar)  i Tadka (@statek) w poszukiwaniu nowych gwiazd zmiennych i śledzeniu tranzytów egzoplanet. Ja ostatnio dostałem też kilka e-mail'i od osób zainteresowanych supernowymi. Ludzie potrzebują i szukają ciekawych tematów. Może to wreszcie pierwsze jaskółki pozytywnej zmiany (żeby nie powiedzieć "dobrej" :) ) w naszym światku astronomii amatorskiej.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mocno się zdziwiłem podczas spotkania obserwatorów gwiazd zmiennych w Malborku, jak zobaczyłem moje obserwacje wizualne pewnej gwiazdy zaćmieniowej w wykładzie goszczących wówczas w Polsce astronomów z Odessy. Skąd je mieli? Oczywiście z AAVSO... I większość obserwatorów gwiazd zmiennych , którzy tam wysyłają obserwacje, nigdy do końca nie wie, kto i do czego je wykorzysta.

075-079-Tvardovskyi.Marsakova.pdf

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacek E. przypiął ten temat
  • 1 rok później...

Odkurzę temat

Porobiłem 30 klatek po 2 min R Leo. Co prawda przez filtr L (bo nie mam fotometrycznego), na razie potraktujmy to testowo, klatki skalibrowałem D+B+F. Mam problem z ustawieniem opcji w różnych miejscach, możecie zobaczyć co namieszałem:

MuniwinOpcjeStarDet.jpg.f7b80c3558810747b445873466191814.jpg

MuniwinOpcjePhotometry.jpg.26714535701ef9a63f99017d66213ef5.jpg

w/w ustawiłem jak widać, ponieważ cały czas miałem 10000 gwiazd

MuniwinOpcjeMatching.jpg.5bb8003bf2a08d594b6bc4817aead000.jpg

Match stars wyszło do bani i ostatecznie na lightcurve mam zaznaczony szum, a mojej gwiazdki zmiennej nie mogę nawet zaznaczyć

postFA.thumb.jpg.135d3ca81204eaca71187d99d796b193.jpg

Wyjaśnienia prof. Jolo są w miarę łopatologiczne, ale jak widać trafiają się trudniejsi zawodnicy o.O

 

 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Umknął mi ten post :(

Wydaje mi się, że po pierwsze za dużo gwiazd zostało wykryte. Tak na oko w klatce jest może ze sto gwiazd. Trzeba by najpierw zwiększyć Detection threshold np do 15 i sprawdzić na jednej klatce ile jest wykryte. I tak dostroić żeby było koło setki może (choć to chyba nie jest cała klatka, bo widzę suwaczek na dole). I wtedy bym spróbował puścić Matching. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, walczę dalej. Gwiazdki niby znalezione w ilości zdroworozsądkowej. Mogę zaznaczać gwiazdki, co niniejszym uczyniłem zgodnie z w/w instrukcją i rysunkiem z AAVSO (mam nadzieję, że nic nie pomyliłem)

Rleoobraz.jpg.3489d8efad57ba1c8604611964866749.jpg

Kolejne pytania:
1. zaznaczając gwiazdy porównawcze Muniwin nie pyta się o jasność tych gwiazd. Podaję wcześniej koordynaty gwiazdy zmiennej i obserwatorium i sam się lokalizuje? Sam sobie ściąga dane na temat jasności gwiazd do porównania? Wyobrażałem sobie, że podam gwiazdę porównawczą wraz z jej jasnością, a Muniwin odda mi w wyniku analizy zdjęcia jasność gwiazdy zmiennej.

2. W wyniku otrzymałem wykres = bez wykresu ????????? Lub tabelkę

RleoLightCurve.thumb.jpg.c3bb0b76358aefaf2271e7b5daa3a36a.jpg

RleoTable.jpg.bf703fed3d53b8b47b536d7f5bdf1fcc.jpg

Może jasność tej gwiazdy (R Leo) nie zmienia się tak szybko jak planetoidy i dlatego wykres jest płaski (choć ja nic nie widzę, nawet takiej linii)? O co chodzi z tabelą, jak interpretować/rozumieć airmass i altitude (wysokość?) ?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób na naprawę tego problemu:

Edit project settings --> Matching --> wybierz trzecią opcję (Algorithm for dense fields) i ustaw clipping factor na 3.0

Edit project settings --> Star detection --> ustaw próbnie FWMH na 4.00 oraz minimum threshold na 20.00

Wykonaj próbną fotometrię (żółta gwiazdka) tylko dla pierwszej klatki, następnie otwórz ją i oceń (View --> Image and Chart) czy Muniwin wykrył nie wszystkie gwiazdy, wszystkie gwiazdy, albo trochę przesadził i zaczął wyszukiwać wśród szumu.

Jeśli za mało gwiazd, ustaw Minimum threshold na 19.00 i spróbuj ponownie. Jak za dużo, ustaw na 21.00. Wykonaj próbną fotometrię. Jeśli nadal zła ilość, zmieniaj dalej. Przy jasnym tle (np. z powodu Księżyca i długich czasów na f/2.8), bywało, że musiałem ustawiać Minimum threshold nawet na 60.00.

Jak parametry będą okej, kontynuujesz fotometrię i dopasowywanie dla wszystkich klatek. Będzie trwało dużej, ale za to dokładniej, jak na przykład tutaj:

image.thumb.png.6005dbf9f122b886482c62e74fff766c.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś balansowałem w opcjach wyboru gwiazd. Widzę, że dosyć istotne jest zaznaczenie klatki referencyjnej przy Reduce - Match Stars. Matching wyszedł wg mnie dobrze - procenty właściwe, ale problem nie został rozwiązany, wykresu dalej nie rysuje :(

MatchingOpcje.jpg.ba145d16146d3cf9b23106175a0d3a96.jpg

Plot light curve: zaznaczam ensemble photometry, aby oznaczyć kilka gwiazd porównawczych
Na schemacie zaznaczam gwiazdy var, comp i check

Rleoobraz.thumb.jpg.82249042a1b6d8e9fa23a0cdece2ca4c.jpg

Wybieram aperturę 2,00 (ale próbowałem też dla innych z takim samym skutkiem) i nic

RleoLightCurve.jpg.1e1dedcb6f0fcb2285e1b640b0a9008c.jpg

Gdzie szukać wyników, gdzie zapodział się wykres ????

 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak będzie, gdy spróbujesz z jedną gwiazdą referencyjną (bez checka) na obiektach o średniej jasności? Jasne gwiazdy mają ten problem, że są wykrywane kilkakrotnie w innych pozycjach, co jest dziwne.

Spróbuj też z opcją wyszukiwania zmiennych (ikonka lornetki). Jeśli też nic, to strzelam, że któreś ustawienie w Edit Project Settings zostało niepotrzebnie zmienione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jedną gwiazdką porównawczą jest to samo.

Co do opcji to ingerowałem tylko w:
- Star detection [fwhm=4, threshold=27, min sharpness=0,5]
- Matching [ algorithm = dense fields, clipping factor=3,0]

Klatki kalibrowane innym programem, przed Muniwinem

Nie podałem danych obserwacyjnych (współrzędnych obserwatorium i celu) przy tych ustawieniach. Skąd program ma wiedzieć gdzie jestem i gdzie celuję?

Rozumiem, że wynik powstaje na zasadzie różnicy jasności pomiędzy gwiazdą porównawczą i zmienną. Nie znalazłem jednak miejsca wprowadzenia wartości mag dla gwiazd porównawczych. Skąd Muniwin ma więc policzyć te różnice? Chyba, że podaje tylko wartości względne, same różnice, ale tego też nie mogę odszukać. 

Kurczaki pieczone, to ostatni krok, a tu taka blokada. A u Łukasza wyżej tak to prosto wyglądało.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)