Skocz do zawartości

Interdyscyplinarny Konkurs Astronomiczny - ostatnia edycja


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Mam informacje od sponsora firmy Delta Optical: Z przyczyn urlopowych osoby decyzyjne w firmie będą dopiero w poniedziałek, więc w poniedziałek opiekun konkursu otrzyma konkretne informacje odnośnie uhonorowania zwycięzców.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz za cały trud jaki włożyłeś w opiekę nad konkursem. Chwała Ci za to.:zywiec:

Szkoda, że to już koniec...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pojawiło się parę problemów z wysyłką, gdyż dwukrotnie wysłano na poprzedni adres zamieszkania... ale w końcu doszło!

Wybrałem dwa filtry fotometryczne (R oraz I), które kosztowały nieco więcej niż wartość bonu - dopłaciłem nieco. Ich wybór jest związany z dalszym projektem, podobny z pracą konkursową. Dołączyłem do projektu KELT, którego zadaniem jest obserwowanie kandydatek na planety pozasłoneczne oraz ich weryfikacja. Okazało się, że niezbędne są do tego filtry fotometryczne. A dlaczego? Tranzytująca egzoplaneta powoduje podobne spadki jasności w każdym paśmie. Gdy mamy do czynienia z zaćmiewającym się układem binarnym, mielibyśmy różne spadki blasku. Nowo nabyte filtry z pewnością będą użyte do przyszłej pracy w poszukiwaniu nowych egzoplanet :)

Oprócz tego, otrzymałem dyplom :) Dziękuję bardzo i pozdrawiam!

27845919_1964936246867907_684475466_o.jpg

27946274_1964936073534591_724219082_o.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Minęło trochę czasu i są pierwsze wnioski. Przydałoby się coś napisać :)

Po wielu miesiącach niepogody, w kwietniu udało się już coś poobserwować. W projekcie KELT przeprowadziłem na razie 4 obserwacje kandydatek, z czego 3 ukończyłem pomyślnie. Z czwartą wystąpił problem czasowy, bowiem nie uwzględniłem 2h w podanych momentach zjawisk. Wszystkie wykonywałem za pomocą filtra R, właśnie tego z nagrody (na zdjęciach wyżej, trzeci od lewej). Na razie w żadnym przypadku kandydatka nie została zakwalifikowana dalej, bowiem trafiam ciągle na zlane układy binarne lub żadnego spadku blasku nie było. Trzeba próbować dalej! To jest jak zdrapka. Nie udaje Ci się, ale wciągasz się i próbujesz wziąć następną :D

Projekt nauczył mnie jak prawidłowo przeprowadzać takie obserwacje kandydatek. Na przykład, w moim przypadku brakowało zaznaczenia gwiazd referencyjnych, a nawet powinienem dodać je na krzywą, aby pokazać, że coś tam faktycznie jest. Mimo, że korzystam tylko z 4" obiektywu, fajnie jest porównywać uzyskiwaną dokładność z innymi obserwatorami.

Do tej pory nie miałem jeszcze okazji skorzystać z filtra I (tego drugiego zakupionego z nagrody). Potrzebny jest on w przypadku, aby porównywać spadki blasku w innych pasmach. Na razie nie było kiedy, bowiem w 2 przypadkach moja obserwacja była pierwsza, a w pozostałych dwóch wymagane było potwierdzenie czy coś faktycznie jest (bo jeden potwierdza, a drugi nic nie złapał itp.). No i 4" jakoś daje radę, a ciągle celuję w zjawiska między 0.004 a 0.009 mag :)

Ze względu na wykorzystanie kamery CMOS w takim przedsięwzięciu, właśnie ukończyłem streszczenie pracy naukowej pod konferencję naukową European Planetary Science Congress, która w tym roku odbędzie się w Berlinie. A tematem są oczywiście te obserwacje z naciskiem, że robione są CMOSem, a nie CCD. Jutro wysyłam zgłoszenie i zobaczymy czy przyjmą :)

A poniżej przykładowa obserwacja tym filtrem R. Widoczne są dwie zmienne, czyli dwa odnalezione układy binarne zamiast potencjalnej egzoplanety. Uciąłem nagłówek, bo regulamin KELT zabrania publikowania informacji o ich celach. A z takiej obserwacji nie da się wywnioskować gdzie na niebie to było, więc spokojnie :)

image.thumb.png.26429faf258084fe73e57dff149fef1e.png

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia edycja konkursu od strony kulis była dość dołerska - nawet nie wiesz, ile razy z Łukaszem powtarzaliśmy sobie "a po cholerę to ciągnąć". W skrócie: zniechęcenie, zniechęcenie i jeszcze raz zniechęcenie.
Twój wpis pokazuje, że zdecydowanie było warto.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)