Skocz do zawartości

RADIOTELESKOP


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

RADIOTELESKOP. Po wpisaniu tego wyrazu w wyszukiwarkę FA wyskoczyła mi wielka czarna dziura Blanco

Radio.jpg.01bf3d1cede4d34f0013977bc0bc2f65.jpg

A skąd ten wyraz? No chyba z wściekłości i frustracji spowodowanej brakiem dobrej pogody od dłuższego czasu jak i brakiem widoków na jej poprawę w najbliższych dniach :( 

No i tak człek se szuka, googluje i takie cuś właśnie mi przyszło do palicy.....
Może by tak coś przeciw chmurwom pokombinować?????

Moja wiedza w tym temacie jest szczątkowa ale może ktoś z Koleżanek lub Kolegów ma o tym pojęcie i podzieli się swoim doświadczeniem?
Może przy pomocy domowego ATMowego radioteleskopu (tanio wychodzi) da się coś więcej wycisnąć oprócz ,,obserwacji" Słonka, Munia czy satelitek???

Poniżej przygotowałem PDFki coby było łatwiej i od podstaw, może wywiąże się jakaś dyskusja, jakieś pomysły zrodzą?
Poczytajcie i wypowiedzcie się - zapraszam do lektury :)

Zbuduj sobie radioteleskop.pdf
szkolny_radioteleskop.pdf
0308_radioastr.pdf

A tu gdyby ktoś chciał sobie kupić gotowca :)  http://www.astroshop.pl/teleskopy/10/a,Teleskope.Optik.Bauart=Radioteleskop

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie z tych powodów [emoji297]? (szczególnie w okresie zimowym, brak niebieskiego nieba) zainteresowałem się krótkofalarstwem, np. łącznościami przez satelity amatorskie, SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [emoji846] , czyli ciągle blisko naszego najważniejszego hobby :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Like 1

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wcale taki znowu oderwany od rzeczywistości pomysł. Dziś amatorzy zajmujący się tą dziedziną to zapewne pionierzy przecierający szlak dla innych. Myślę jednak, że w przyszłości "radioastroamatorów" będzie coraz więcej. Postęp techniczny spowodował, że wiele dziedzin naszego hobby, kiedyś dla amatorów niedostępnych, jest teraz dla nas czymś oczywistym (spektroskopia, tranzyty egzoplanet). A kto wie co będzie za 20-30 lat. Może spektroskop klasy Alpy600 będzie za nieduże pieniądze sprzedawany w Lidlu w promocji przed Bożym Narodzeniem, a DeltaOptical będzie mieć w ofercie gamę radioteleskopów w komplecie z niskoszumnymi, chłodzonymi wzmacniaczami. Rozmarzyłem się. Chyba mi też doskwiera brak pogody :)

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Esku1RES napisał:

To nie jest wcale taki znowu oderwany od rzeczywistości pomysł...
..A kto wie co będzie za 20-30 lat. Może spektroskop klasy Alpy600 będzie za nieduże pieniądze sprzedawany w Lidlu w promocji przed Bożym Narodzeniem,

No pewnie, że nie :)
Raczej w promocji na Wszystkich Świętych ze świeczkami ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)