Skocz do zawartości

Bresser Messier 152/760 Petzval i "płaskie pole"


Prot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Od jakiegoś czasu posiadam refraktor Bresser Mesier 152/760 w układzie Petzval. Przyznam, że do zakupu skłoniło mnie kilka pochlebnych opini w internecie o płaskim polu jakie rzekomo daje.

Testowo podpiąłem teleskop pod Sbiga ST 8300, oczywiście po wcześniejszej kolimacji i uzyskałem obraz jak poniżej, w każdym rogu rozciągnięte gwiazdy.  

59f24b4cc061b_Image41.thumb.jpg.4089efde9183ff9c84f93785cefb5863.jpg


Rozumiem gdyby problem pojawił sie z matrycą FF, ale z kaf8300, przecież to stosunkowo mała matryca.
Czy ktoś miał podobne problemy z tym teleskopem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Co prawda korzystałem z niego tylko z okularów ale ewidentna była aberracja sferyczna. Podejrzewam że koniecznym byłoby poprawienie fabryki - pozycji soczewki petzvala względem ogniska. Mi się jednak to nie uśmiechało i go oddałem...

Mam też w arsenale grafikę która prezentuje problem przy stosowaniu reduktora ogniskowej. Nie jestem pewien do końca czy petzvala można tak potraktować ale pewien punkt zaczepienia napewno daje.

f48ae32cd3e403f48350afdae137ddad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia tylko korektora, to cały uklad optyczny. Szkoda ze przed zakupem nie pytałes się tutaj kolegów, te teleskopy są znane i mają swoje wady. 

Refraktor w układzie petzvala 152/760 za 600 funtów to jakoś żart.  Dla porownania Takahashi  106/530 nie kupisz uzywanego taniej jak za 10,000 pln a Tak 130 tp już dobrze ponad 30.000 złotych. Wszystko to petzwal. I moim zdaniem ńic z tym się nie da zrobić - petzwale są kolimowane odległością układu korektora od obiektywu - a ta jest stała. 

Zwróć uwagę na pewien znamienny fakt - nigdzie nie znajdziesz średnicy pola ostrości albo nawet iluminowanego krążka. A to powinno coś Ci podpowiedzieć.

Parafrazując powiedzenie jednej pani - jaka cena taki petzwal.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałem, ale czytałem np wspomnienia o tym teleskopie pisane tu na forum;)

Takahashi to chyba przedewszystkim APO lub cos tego pokroju, a nie zwykły achromat, także inna technologia i precyzja wykonania, marka, to też kosztuje, pozatym tak jak pisałem wcześniej nie wymagam korekcji płaszczyzny dla małego obrazka.

Nie rozpocząłem tego wątku żeby dowiedzieć się że kupiłem za Tani teleskop, swoją drogą taką samą odpowiedz ptrzesłał mi sklep od niemieckiego dystrybutora, niemcy nawet polecili zastosowanie dodatkowo takiego korektora:

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Explore-Scientific-3-0-7x-Reducer-corrector.html?listtype=search&searchparam=reducer


Jest wiele osób, które podobnie jak ja świadomie nie kupi Takahashi tylko np takiego Bressera, nie piszę tutaj żeby się wyżalić tylko żeby znaleźć rozwiązanie, albo choćaż spróbować;)

Wspominasz o ustawieniu odległości korektora i to juz ma sens. Prostej korekty można dokonać odsuwając cele obiektywu na śrubach kolimacyjnych, czy ktoś regulował układ Petzvala takim sposobem, może wie jakiego rzędu korekty odległości powinno się stosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spasowałem bo znalazłem informację że tolerancje w układzie petzvala są bardzo ciasne. Jakie dokładnie niestety już nie znalazłem.

Sam widzisz jaki to sprzęt - teleskop z płaskim polem do którego zalecają korektor pola.

Z drugiej strony to tylko achromat - sam petzval nie sprawi że pole będzie płaskie w pełnym spektrum (no dobra, chociaż rgb :) )

Pogadaj może z Januszem/Astrokrak, a nóż będzie w stanie tobie go podregulować bez dodatkowych korektorów.

Jest też taka kiszka że w tych nowych modelach (nie wiem jak w starych) korektor przycina aperturę solidnie, okulary 2? które wydawałoby się są jedyne słuszne do tego typu sprzętu nie są sensownie oświetlone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś. Ja nie chciałem ci  powiedzieć źe kupiłeś  za tani sprzęt tylko źe po sprzęcie  za taką cenę nie należy się spodziewać cudów. 

Nie sądzę , źeby tego typu wadę można było poprawić odsuwając celę na śrubach kolimacyjńych.  Pewną szansę widzę w regulacji celi petzvala na gwincie.

Nie sądzę aby korektor zadziałał.  Korektory do petzvali są ściśle dedykowane i nie pracują z niczym innym.

Rozwiązaniem dla ciebie jest zastosowanie kamery o sensorze o mniejszych wymiarach fizycznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jakiś czas temu z ciekawości kupiłem na giełdzie flattener 0,85 do ED120. Pierwsza korzyść po podłączeniu do Bressera to zmiana punktu ogniskowania, do tej pory teleskop ogniskował  z wszystkimi przedłużkami i na maksymalnie wysuniętym wyciągu, teraz bez przedłużek z ledwie wysuniętym wyciągiem.Ogniskowa wg. Maxima to teraz. 660mm, światło f4,3
Niestety st8300 jest jeszcze w serwisie, więc podpiąłem st2k, bez specjalnej zabawy z odległością flattenera od matrycy i kolimacji. Efekt jest całkiem przyjemny.

Poniżej pojedyncza klatka 600s z filtrem HA12nm

004HA.thumb.jpg.5c51e0c107f1f6bb3394963590b8f69c.jpg

Kolejne dwa zdjęcia już złożone i obrobione, każde około 20 klatek.

1091923229_Miota.thumb.jpg.0a2a001a43a6ba05bad7282f0d5a2ce3.jpg

123820122_ngc6992.thumb.jpg.e6b3ad84ab6d100760391eeb868bdfcc.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiałem z czego ich kształt wynika, jakby coś było w torze optycznym.  Obstawiam nieprostopadłość, ale z  kolimacją będę walczył jak druga kamera wróci, co ciekawe miała wymienianą matrycę, mam nadzieje, że Bill zamontował ją prostopadle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)