Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 29.10.2017 Maffei I


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Na koniec udało mi się jednoznacznie potwierdzić w 8" galaktykę eliptyczną Maffei 1 w Kasjopei. Szkoda, że tego giganta przesłania płaszczyzna Drogi Mlecznej. Zamiast wspaniałej galaktyki widać ledwo najjaśniejszą część. W okularze to owalne pojaśnienie tła, widoczne po wpatrzeniu się w pole, a samo miejsce dość łatwe do namierzenia. Maffei 1 (opisana jako obiekt-wyzwanie w Small Wonders) oddalona jest od nas o 10 milionów lat świetlnych...

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:


ic1848_2015_AF.jpg

(Maffei I przyczaiła się w lewym górnym rogu - to ta pomarańczowa plama; Maffei II znajduje się na prawo od niej - szukajcie ledwie widocznego, rozciągniętego pojaśnienia tła ). 

Starhopping jest łatwy - wszyscy wiedzą gdzie szukać parki NGC 869/884, czyli popularnych hichotek, wraz z sąsiednią gromadą Stock 2, nazywaną Mięśniakiem. Resztę wyjaśni obraz wygenerowany z użyciem strony www.sky-map.org (obie galaktyki znajdują się wewnątrz czerwonej elipsy).

maffei.thumb.jpg.d187f10685f5683ee58b6636fb739958.jpg

 

Dla mniej zorientowanych w topografii może warto dodać, że astrofotograficy (nawet ci majwybitniejsi  :bravo: ) z reguły publikują swe zdjęcia tak, jak je widać w teleskopie, czyli mówiąc po ludzku "do góry nogami". Mapa (mówię o Sky Map :))) nie popełnia tego "błędu". 

PS

Na kolegów nie gadaj. Że sam jesteś takim mocarzem, to nie znaczy, że wszyscy mogą.

Zobaczysz, jeszcze Ci pokażę! :aliastraslo:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lukost napisał:

Muszę nagadać na kolegów, bo przysnęli. Dopóki się nie uaktywnią, będę sukcesywnie proponował coraz większe paskudy obserwacyjne. Może poskutkuje? 

Też mi nowość (chociaż ciągle czekam na Mayall II). ;-)

PS A tak poza tym, to żeś się Pan wepchnął do kolejki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że Mayall II jest w planach? To całkiem nietrudny obiekt dla teleskopu 12-13 cali. A odnośnie stwierdzenia "pan tu nie stał" to kto powiedział, że masz odczekać kolejny tydzień ze swoim obiektem? Mamy takie zaległości w tym roku, że powinniśmy wstawiać po trzy nowe obiekty tygodniowo. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lukost napisał:

A wiesz, że Mayall II jest w planach? To całkiem nietrudny obiekt dla teleskopu 12-13 cali.

Mnie w 10 calach jeszcze się nie udało.

11 godzin temu, lukost napisał:

A odnośnie stwierdzenia "pan tu nie stał" to kto powiedział, że masz odczekać kolejny tydzień ze swoim obiektem? Mamy takie zaległości w tym roku, że powinniśmy wstawiać po trzy nowe obiekty tygodniowo. :)

Wyjdzie, żem konformista, ale w szczytnym celu!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 2010 ;)
G1 koleżanki Andromedy i inne cuda
StarParty Jodłów 2010

Ale Tom Trusock pisał o niej jeszcze wcześniej:
SMALL WONDERS - ANDROMEDA
SMALL WONDERS - OTCHŁAŃ ANDROMEDY...
 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa, jeszcze tylko planety pozasłoneczne i propozycja dla młodego astroamatora na listopadowy wieczór gotowa :zongler:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Wczoraj odnalazłem swoim teleskopem 12" galaktykę Maffei 1. W powiększeniu 60-krotnym od razu wiedziałem, że trafiłem w odpowiednie miejsce, choć początkowo galaktyka nie była zbyt jasna. Niemniej można było od razu stwierdzić, że ta owalna poświata nie pochodzi od gwiazd leżących na tle galaktyki, które swoją drogą podobno stanowią gromadę Czernik 11. W powiększeniu 107-krotnym galaktyka była trochę słabsza (jakby łatwiejsza do przeoczenia), ale wciąż oczywista. Potem zmieniłem powiększenie na 319 razy i liczyłem składniki rzekomego Czernika, natomiast galaktyki już chyba nie było widać. Po powrocie do mniejszych powiększeń galaktyka stała się jeszcze łatwiejsza niż na początku - szczególnie w powiększeniu 60-krotnym.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Nie mam tutaj żadnego doświadczenia obserwacyjnego, ale kilka lat temu zrobiłem prostą animację, na której połączyłem zdjęcie tych galaktyk wykonane przez MaPę, ze zdjęciem w podczerwieni z teleskopu WISE. Myślę, że to ciekawy dodatek do tematu.

Wątek pod odnośnikiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)