Skocz do zawartości

Regulacja luzów montażu NEQ6


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Witam

Bardzo dobrze napisany tekst. mam taki sam montaż i na pewno wykonam te poprawki.

Zastanawiam się czy jest istotne wyjmowanie zespołów silników - są one na samym początku pracy układu mechanicznego i ich luzy zapewne bardzo minimalizują sie po ślimaku i śimacznicy.

Jak oceniasz ten montaż i z jaką optyką go stosujesz. Osobiście mam ED 100 ale chce powiesić mój ATM -owski Newton 180 mm/ F7.

Ostatnio posiadam słynną niegdyś kamerę SBIG STM 2000 - mono i tylko czekam na odpowiednią pogodę żeby zrobić pierwsze naświetlania.

Chętnie odczytam Twoją odpowiedź.

Pozdrawiam

Jerzy P.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fugitus napisał:

Zastanawiam? się czy jest istotne wyjmowanie zespołów silników - są one na samym początku pracy układu mechanicznego? i ich luzy? zapew?ne bardzo minimalizują sie po ślimaku i śimacznicy

Niestety, ale luzy na silniku trzeba koniecznie wyregulowac, są one kluczowe. Luz na zebatkach z mojego doświadczenia potrafi być nawet większy, niż na, ślimaku. Ma to szczególne znaczenie dla deklinacji, która musi zmieniać kierunek przy guidowaniu. 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fugitus napisał:

Zastanawiam się czy jest istotne wyjmowanie zespołów silników - są one na samym początku pracy układu mechanicznego i ich luzy zapewne bardzo minimalizują sie po ślimaku i śimacznicy.

Już wyżej Mateusz napisał. 
Jeśli na silniku nie ma luzów to można pokusić się o regulację bez rozbebeszania montażu. Jednak po wyjęciu silników zrobi się to zdecydowanie dokładniej + sprawdzi się czy na silniku luzy nie występują. 

8 godzin temu, fugitus napisał:

Jak oceniasz ten montaż i z jaką optyką go stosujesz. Osobiście mam ED 100 ale chce powiesić mój ATM -owski Newton 180 mm/ F7.

Ostatnio posiadam słynną niegdyś kamerę SBIG STM 2000 - mono i tylko czekam na odpowiednią pogodę żeby zrobić pierwsze naświetlania.

Dla mnie montaż jest w sam raz. Nie mam jakichś wygórowanych wymagań :) Większość czasu pracował z obiektywem 200mm i newtonem 150/750. Okazjonalnie z tubą 10" GSO zdjętą z dobsona do foto planetarnego. A obecnie z newtonem 12" f/4, ale to też do foto planetarnego ewentualnie lucky imaging. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
W dniu 29.10.2017 o 20:38, DarX86 napisał:

Doprowadzamy do stany gdy nie wyczuwamy luzy i zębata lekko obraca się palcem. Dokręcamy cztery śruby na obudowie i sprawdzamy jeszcze raz. U mnie po dokręceniu zębatki nie mogłem ruszyć, więc metodą prób małymi imbusikami ustawiłem tak by po dokręceniu dużych nie było luzu i żeby zębatka lekko się kręciła.

ponieważ przeprowadzałem u siebie podobna operację dodam kilka spostrzeżeń (a na końcu pytań), być może komuś się przyda w przyszłości, a może ktoś stwierdzi, że popełniałem gdzieś błąd i będę go mógł jeszcze skorygować (teleskop jeszcze nie wisi na montażu)

- zauważyłem, że kolejność dociągania 4 śrub może wpływać na to czy ustawienia małym imbusem zostaną zachowane czy popsute... po tej obserwacji u siebie jako pierwszą dociągałem śrubę blisko ślimaka i blisko łożyska opisanego niżej, następnie drugą po drugiej stronie ślimaka i dopiera później pozostałe dwie.

- zauważyłem, że na to czy zębatka/pasek obraca się luźno czy z oporami wpływa jeszcze "regulator pływania końca ślimaka", nie doczytałem tego w pierwszych postach jakie sobie przygotowałem na temat regulacji luzów w montażu, bałem się, że to jakaś ułomność mojego montażu jednak potwierdzenie znalazłem tu http://www.astro-baby.com/EQ6 rebuild guide/EQ6 worm alignment.htm

 

na koniec prośba do doświadczonych w temacie kolegów o rozwianie wątpliwości:

aktualnie przez inspekcyjne otwory widać zębatkę i pasek i przy różnych prędkościach przy obrotach lewo/prawo tak na oko nie widać żadnych opóźnień. Natomiast  czuć jakąś delikatną swobodę gdy ruszam całym korpusem zarówno w RE jak i DEC.

wcześniej podczas przeciągania ręcznie paska, zauważyłem, że regulacje małym imbusikiem i wspomniana nakrętką dociskową to naprawdę małe zakresy pomiędzy luźno/ciasno dlatego korci mnie aby teraz gdy już montaż jest na słupku  spróbować jeszcze lekko dociągnąć do momentu gdy będzie widać opóźnienie przy starcie (np. na prędkości x2) co by świadczyło, że zaczyna się robić ciasno... tylko czy tym sposobem nie ryzykuję uszkodzenia paska/silnika?

a może po prostu zamontować teleskop i zrobić jakiś test? tylko na czym on dokładnie miałby polegać? jak stwierdzić, że luzy nie są zbyt duże?

ps. nigdzie nie znalazłem też podpowiedzi jak stwierdzić, że dociskanie łożysz stożkowych jest wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy regulację luzów montażu NEQ6 można przeprowadzać z zamontowanym teleskopem? Mój sprzęt waży kilkanaście kilogramów i stoi na słupie w obserwatorium. Na pewno łatwiej byłoby wyregulować luz bez zdejmowania teleskopu i przeciwwag, w szczególności w sytuacji konieczności wielokrotnego powtarzania tej czynności. Czy taka procedura byłaby bezpieczna? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaryzykowałem i wykonałem regulację z zamontowanym teleskopem. Procedura przebiegła pomyślnie - luzy są teraz prawie niewyczuwalne, a montaż lepiej pracuje. Jedyna trudność, jaka się pojawiła, to brak możliwości obrotu zębatki osi RA za pomocą palca. Nie wiem, czy był to wynik obciążenia montażu czy może przyczyniła się do tego niska temperatura. Nawet po maksymalnym poluzowaniu śrub regulacyjnych nie udało mi się ruszyć w ten sposób osią RA. Zupełnie inaczej było w przypadku osi DEC, gdzie bez problemu można było kręcić zębatką. Dodam tylko, że po regulacji silniki w obu osiach pracują prawidłowo - cicho i płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)