Skocz do zawartości

Jasne podmiejskie niebo w co celować Synta 8


senjuro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.przeszukiwałem forum i google i konkretnych odpowiedzi nie znalazłem więc proszę o pomoc -Oto krótka historia :
W pt (27.10.2017) Przyszła moja synta 8 aka Skyliner 8 ,po złożeniu nadarzyła się okazja by wytestować cudo -Cel Księżyc (okazało się że nie zgrałem szukacza z tuba ale jakoś księżyc ustrzeliłem) najpierw w ruch poszedł okular ES 15 mm z filtrem polaryzacyjnym, bajka ,potem dowaliłem kitową 10 -nie było źle a nawet fajnie ,to teraz czas na grubszą rybkę ,- Galaktyka Andromedy .Tylko gdzie to kur... jest ?? Niestety pogoda się zkiełbasiła ,sromotna porażka odwrót do domu .dziś tzw niedziela ( 29.10.2017) ustawiłem szukacz z tubą  no i jazda dawajcie mi tą andromedę ,szukałem szukałem i znalazłem stellarium na telefonie pomogło .I tu ząk -To tylko marna kropka z lekką mgiełką ,spodziewałem się zobaczyć galaktykę ( nie jak z atlasów czy z teleskopów typu habbel ,ale jednak jakaś nie wielka widoczną spiralkę)>
Pomyślałem-albo synta źle zkolimowana ,albo mam cholernie do du.. niebo ,  potem przypomniałem sobie że księżyc było widać pięknie ,więc kolimacja odpad, to na pewno jasne niebo ...aaa no tak w dodatku zbliża się pełnia i większa połowa tarczy  łysego świeci  .Wysmarowałem posta jeden z kolegów napisał że podobno m 31 tak ma : więc tu dwa pytania :
1.czy jakiś filtr potrafi polepszyć widok mgławic i galaktyk ( chodzi mi jakieś konkretniejsze wspomaganie  ale nie przesadne cenowo )
2.Jakie mgławice ,galaktyki ,i gwiazdozbiory polecacie na początek -tzw by można było je w miarę łatwo znaleźć ,i by dawały lepszy efekt wizualny niż ta nieszczęsna m 31 (chyba że na takie widoki jestem skazany  :(  ) i to wszytko przy jasnym podmiejskim niebem  
Ps udało mi się też dziś zlokalizować jakąś podwójna lyrae nie jestem pewien czy epsilon czy zete
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z galaktykami już tak jest, że zdecydowanie wolą ciemne wiejskie niebo. Galaktyka Andromedy zbyt wiele ci nie pokaże. Dopiero pod przyzwoitym niebem będziesz w stanie dostrzec pasy pyłowe oraz NGC 206, ale to musisz znacznie dłużej się jej przyglądać. O strukturze spiralnej zapomnij przy niej. Jeśli chcesz zobaczyć galaktykę spiralną w pełnej klasie wraz z ramionami musisz spróbować w najbliższym czasie nad ranem z galaktyką M 51.

Na początek może spróbuj z gromadami otwartymi, dość sporo ciekawych tego typu obiektów jest na niebie o tej porze, m.in chichotki w Perseuszu, czy też Plejady, albo eMki z Woźnicy. Jeśli chcesz wylukać jakąś fajną mgławicę to proponuje M 27 w Lisie, duży i łatwy obiekt. I na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Jeśli chcesz podziwiać niebo nie możesz używać telefonu. Lepiej wydrukuj sobie mapki i używaj czerwonego światła.

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cxb napisał:

Niestety z galaktykami już tak jest, że zdecydowanie wolą ciemne wiejskie niebo. Galaktyka Andromedy zbyt wiele ci nie pokaże. Dopiero pod przyzwoitym niebem będziesz w stanie dostrzec pasy pyłowe oraz NGC 206, ale to musisz znacznie dłużej się jej przyglądać. O strukturze spiralnej zapomnij przy niej. Jeśli chcesz zobaczyć galaktykę spiralną w pełnej klasie wraz z ramionami musisz spróbować w najbliższym czasie nad ranem z galaktyką M 51.

Na początek może spróbuj z gromadami otwartymi, dość sporo ciekawych tego typu obiektów jest na niebie o tej porze, m.in chichotki w Perseuszu, czy też Plejady, albo eMki z Woźnicy. Jeśli chcesz wylukać jakąś fajną mgławicę to proponuje M 27 w Lisie, duży i łatwy obiekt. I na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Jeśli chcesz podziwiać niebo nie możesz używać telefonu. Lepiej wydrukuj sobie mapki i używaj czerwonego światła.

Hmm czyli narazie głównie gwiazdozbiory I mgławice, co do telefonu to chodzi o naświetlanie oczu? Jeżeli tak to w stellarium jest tryb czerwonego światła. Natomiast czerwoną latarkę i tak muszę kupić faktycznie zastanawiam się czy nie lepiej byłoby lepiej używać drukowanych mapek. Jeżeli ktoś ma jakieś jeszcze sugestie co mogę obserwować to zapraszam do pisania i (sorry za byki - telefon) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne gromady kuliste. M15 i M2. Łatwe lokalizacyjnie. Wieczorem są na południowym niebie, jedna obok, druga sporo poniżej pomarańczowej gwiazdy Enif  (epsilon Pegasi).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łam się. Obserwacje z miasta są trudne, nieefektywne i nieefektowne ;) ale da radę. Jak się nie ma co się chce, to trzeba brać co dają :) Sam przez większość mojej przygody z astronomią obserwowałem z miasta.
Galaktyki odpuść. Te obiekty najgorzej wypadną pod jasnym niebem i się rozczarujesz. Możesz jednak spróbować tych mniejszych, bardziej zbitych. Np: M81 i M82. Z mgławic dobrze wybrać planetarne.
Przede wszystkim oddziel się od światła z zewnątrz. Nie świeć sobie w oczy telefonem, czy laptopem. Zrób tak: Usiądź wygodnie przy teleskopie i na głowę i tę część teleskopu, gdzie jest wyciąg zarzuć jakąś grubą tkaninę. Ręcznik albo coś. Jak nie chcesz, żeby ktoś Cię zobaczył i się zdziwił, co robi gość z ręcznikiem na głowie :D, to załatw sobie czarny materiał. Posiedź tak z 20 minut i wtedy walcz. Najlepiej wybieraj obiekty blisko zenitu. Wbrew pozorom jasne gromady otwarte nawet z miasta mogą cieszyć.

  • Like 1

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za rady : obecnie tworze sobie mała listę obiektów do zobaczenia na podstawi jednej z tabel które znalazłem na tym forum o to ta lista jeśli ktoś wie które z nich się nie nadają ,a jakimi można listę uzupełnić to śmiało :
m15
m2
M57
m34
ngc 869 i 884
m13
m27
m42
m11
m81
m82
m7
m4
m6
m22
m20
m17
A tak wyglonda miejsce moich obserwacji , po godzinie 22 jest tu ciemno i i niewiele świateł jest odpalonych

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, nie masz źle.

Nie widzę ulic z latarniami, ale widzę że jesteś odcięty dachem z jedniej strony, tak jak ja w bloku, więc pozostae tylko pół nieba.

Polepszyć widoki możesz używając filtrów odcinających światło, ja zatrzymałem się na Orionie Ultra Block - jak na razie najbardziej uniwersalny pod podmiejskie niebo.

Galaktyki ciężko się ogląda, zresztą to"tylko" mgiełki i rzadko kiedy zrobisz WOW (chyba że zrobisz wypad w Bieszczady).

Jeśli możesz zrób sobie test - pod M31 jest galaktyka w Trójkącie (bodajże M33?), spróbuj ją złapać i napisz czy Ci się udało. Ja na swoim podmiejskim niebe zamajaczyłem ją tyko ze 2-3 razy gdy była naprawdę bardzo dobra przejrzystość.

A teraz na pocieszenie Ciebie zobacz co ja mam na wschodzie.

 

IMG_20170906_001751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do swojej listy dorzuć śmiało M36 M 37 i M 39 z Wożnicy. Dość łatwe cele a do tego bardzo przyjemna okolica na niebie. Po drugiej stronie nieba jeszcze w Łabędziu proponuje M 39 i M 29, a do tego gwiazdę beta Cyg, Albiero chyba jeden z najbardziej atrakcyjnych układów podwójnych na niebie.

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wampum napisał:

E tam, nie masz źle.

Nie widzę ulic z latarniami, ale widzę że jesteś odcięty dachem z jedniej strony, tak jak ja w bloku, więc pozostae tylko pół nieba.

Polepszyć widoki możesz używając filtrów odcinających światło, ja zatrzymałem się na Orionie Ultra Block - jak na razie najbardziej uniwersalny pod podmiejskie niebo.

Galaktyki ciężko się ogląda, zresztą to"tylko" mgiełki i rzadko kiedy zrobisz WOW (chyba że zrobisz wypad w Bieszczady).

Jeśli możesz zrób sobie test - pod M31 jest galaktyka w Trójkącie (bodajże M33?), spróbuj ją złapać i napisz czy Ci się udało. Ja na swoim podmiejskim niebe zamajaczyłem ją tyko ze 2-3 razy gdy była naprawdę bardzo dobra przejrzystość.

A teraz na pocieszenie Ciebie zobacz co ja mam na wschodzie.

 

IMG_20170906_001751.jpg

O kurcze faktycznie ładna "lampę" masz na horyzoncie, test wykonam jak będę miał możliwość i zobaczę co z tego wyjdzie 

 

4 godziny temu, cxb napisał:

Jeszcze do swojej listy dorzuć śmiało M36 M 37 i M 39 z Wożnicy. Dość łatwe cele a do tego bardzo przyjemna okolica na niebie. Po drugiej stronie nieba jeszcze w Łabędziu proponuje M 39 i M 29, a do tego gwiazdę beta Cyg, Albiero chyba jeden z najbardziej atrakcyjnych układów podwójnych na niebie.

Dziękuję bardzo, myślę że możemy razem stworzyć ładną listę dla początkujących i z słabym niebem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, senjuro napisał:

na podstawi jednej z tabel które znalazłem na tym forum

Ta tabela to prawdopodobnie właśnie autorstwa kolegi Wimmera jest.

Wydrukuj sobie tę tabelę, zalaminuj i to będzie Twoja biblia na sam początek.

Nad ranem w Listopadzie możesz również polować na Jowisza, który z dnia na dzień będzie co raz lepiej widoczny, a w tym teleskopie spokojnie zobaczysz planetę jak i jej 4 najważniejsze księżyce.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)