Skocz do zawartości

Modyfikacja wyciągu w SW 80/400


Przemek_K

Rekomendowane odpowiedzi

I to jest to! Właśnie nabyłem ów refraktorek i co pierwsze mnie zaskoczyło to małe pole manewru wyciągiem w celu wyostrzenia obrazu, co prawda wcale mnie to nie dziwi ze względu na krótką ogniskową. Myślałem o mikrofocuserze, ale Twój wynalazek jest super. Pozdrawiam!!! 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu... Znalazłem w sieci wynalazek autorstwa, Pawła Łańcuckiego. Jest to "Dźwignia manufocus" :) W praktyce sprawdza się doskonale, a nie wiele wymaga pracy i pieniędzy. Oczywiście można ją wykonać bardziej estetycznie. Liczy się prostota i skuteczność działania. :)) Trzeba tylko uważać, by przypadkowo nie trącić dzwigni. Bo wtedy będzie kicha z ostrością. ;)

mf_elementy.jpg

mf_fs60.jpg

mf_zlozony.jpg

  • Like 3

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał dorobić sobie mikrofocuser do wyciągu, to może skorzystać z takiej gałki :) http://allegro.pl/wojskowa-przekladnia-planetarna-w-galce-i6738566676.html

Przełożenie od 1 do 1 oraz od 1 do 36.
 

Średnica gałki: 5,5 cm
 

Średnica kołnierza mocującego to 5 cm
 

Odległość między otworami mocującymi to 5 cm

77379fd8455084f6abf7d2cc168b.jpg

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Krisq napisał:

Gdyby ktoś chciał dorobić sobie mikrofocuser do wyciągu, to może skorzystać z takiej gałki :) http://allegro.pl/wojskowa-przekladnia-planetarna-w-galce-i6738566676.html

Przełożenie od 1 do 1 oraz od 1 do 36.
 

Średnica gałki: 5,5 cm
 

Średnica kołnierza mocującego to 5 cm
 

Odległość między otworami mocującymi to 5 cm

77379fd8455084f6abf7d2cc168b.jpg

 

działał wyśmienicie- potwierdzam - na eq2 można było Jowisza przy 180X (1309EQ2) wyostrzyć!

 

 

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagen napisał:

Do swojego SW 80/400 dorobiłem taki oto "mikrofocuser", wygląda może trochę groteskowo, ale spełnia swoją rolę w 100%!;

I o to chodzi! Duża średnica pokrętła ułatwia ostrzenie, wygodniej takie złapać i nie przeszkadza tak jak dźwigienka którą łatwo po ciemku zaczepić przypadkiem i przestawić. Oczywiście nie działa tak jak mikrofocuser ale to najprostsza, najtańsza i najmniej pracochłonna opcja :)

Jaką średnicę ma to pokrętło?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Temat może nie tyczy się wyciągu SW 80/400, ale jego obiektywu. Troche pokombinowałem z tubusem lunety PZO L40x64 aby przyryglować delikatnie pisząc kątówkę sw 90° do tej lunety i porównać obrazy jakie daje z SW 80/400 przy 45x w dzień. No i wyszło, że obiektyw od "wiekowego" wyrobu PZO jest górą, podobnie było w 67x. Co prawda nie porównywałem w nocy, ale myślę, że wynik byłby podobny Daje obrazy bardziej wyraźne i przyjemniejsze dla oczu, a w jasności różnicy praktycznie nie zauważyłem mimo różnicy apertury 80mm a 64mm. I naszła mnie taka myśl żeby w SW 80/400 wymienić obiektyw na ten z lunety PZO, którego stan jest idealny. Temat teraz łazi mnie po głowie. Kombinowania za dużo myślę przy tym by nie było a gra co się tyczy jakości obrazu warta przysłowiowej świeczki! I tak chyba zATM-uje mojego SW 80/400! Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni w tych tubach dawać wyciągi 2". Bez tego potencjał się trochę marnuje. Zastanawiam nad tym refraktorkiem, ale musiałbym mieć wyciąg 2". Nie ma jakiegoś problemu z wymianą ? - tzn, odkręcamy śrubki, wyjmujemy 1 wyciąg, wkładamy 2, przykręcamy śrubki ?

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej popieram Twój pomysł. Pod koniec lat 70 tych, kupiłem taki z PZO za naprawdę jak na tamte czasy, "astronomiczną sumę."  Jest sklejony z dwóch gatunków szkła balsamem kanadyjskim. Daje bardzo dobre obrazy jak na pojedyńczy achromat. Była jeszcze wersja z ogniskową 800 mm, ale można było tylko o tym pomarzyć...Jakość optyki jaka jest teraz w refraktorach Sky Watcher'ach i Pentaflex'ach 80/400, wypada o wiele, wiele słabiej w porównaniu z tym obiektywem z ubiegłego wieku. Wielka szkoda, że nasz rodzimy przemysł optyczny ( i nie tylko ten), upadł...:( Poniżej galaktyka M31 wykonana takim obiektywem i korpusem aparatu Zenit, na kliszy fotograficznej "Fuji Color" 400 ASA 1x30 minut, na montażu zmajstrowanym przez mego kolegę. Widać fasolki, ale prowadzenie było ręczne, w obu osiach. :)

kg_andromeda_big.JPG

  • Like 4

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W czasie ATM-owania obiektywu w SW 80/400 stwierdziłem, że cela oryginalnego obiektuwu 80mm była bardzo lekko skręcona, wg mnie zbyt lekko co mogło odbijać się na jakości obrazów, i się nie myliłem. Przerwa powietrzna miedzy szkłami była widocznie minimalnie za duża. W sumie pierścień celi na dwa razy dokręciłem o jakieś 30÷35 stopni. Okular WA 66° 6mm przed specjalnie nie chcial mnie ostrzyć, a po dokręceniu celi to jest bajka, obraz ostry jak żyleta, podobnie w Plosslach 9 i 4mm, sprawdzone dziś w dziurze chmurwnej na Muniu! Chyba wpierw zajmę się wymianą wyciągu na 2" z micro 10:1 a wymianę obiektywu zostawie na później! Pozdrawiam!!! 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hagen napisał:

W czasie ATM-owania obiektywu w SW 80/400 stwierdziłem, że cela oryginalnego obiektuwu 80mm była bardzo lekko skręcona, wg mnie zbyt lekko co mogło odbijać się na jakości obrazów, i się nie myliłem. Przerwa powietrzna miedzy szkłami była widocznie minimalnie za duża. W sumie pierścień celi na dwa razy dokręciłem o jakieś 30÷35 stopni. Okular WA 66° 6mm przed specjalnie nie chcial mnie ostrzyć, a po dokręceniu celi to jest bajka, obraz ostry jak żyleta, podobnie w Plosslach 9 i 4mm, sprawdzone dziś w dziurze chmurwnej na Muniu! Chyba wpierw zajmę się wymianą wyciągu na 2" z micro 10:1 a wymianę obiektywu zostawie na później! Pozdrawiam!!! 

Z kolei ja ją czasem poluzowuję. Zdarza się ,że mam trójkątne gwiazdki na zdjęciach. Początkowo myślałem ,że to wina flattenera. Okazało się ,że winne były zbyt mocno dokręcone soczewki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2018 o 21:22, Charon_X napisał:

Powinni w tych tubach dawać wyciągi 2". Bez tego potencjał się trochę marnuje. Zastanawiam nad tym refraktorkiem, ale musiałbym mieć wyciąg 2". Nie ma jakiegoś problemu z wymianą ? - tzn, odkręcamy śrubki, wyjmujemy 1 wyciąg, wkładamy 2, przykręcamy śrubki ?

Absolutnie , bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągi 2" Crayforda GSO pasujące do SW 80/400 w Astrokraku mają być wczesną wiosną. Taką dostałem odpowiedź na maila. W poniedziałek napiszę jeszcze do Astrozakupy.pl, zobaczymy jaką oni dadzą odpowiedź. Ciekawe jaka będzie cena wyciągów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jutro mój SW 80/400 bedzie jako SW 64/400 z obiektywem PZO L40x64. Cela obiektywu gotowa, bafle nowe wklejone, jutro tuleja celi obiektywu zostanie wyczerniona, pozostanie tylko nawiercenie otworów montażowych do tuby i........oby dopisała pogoda.

20180319_134106.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł z tym kultowym szkiełkiem. 

Sam zrobiłem sobie taki eksperyment, że w dzień przymykam sobie obiektyw do 60mm i widoczki bardzo fajne w pow. 15x i 22x . Wychodzi f 6.7 . 

Poglądowo surowe zdjęcie jpg w cropie ok. 75% z

Sony Nex F3  iso 200.

SW 60/400 f6.7

Trochę brak ostrości,ale takie były warunki wieczorem. 

Ciekaw jestem efektów z PZO 64/400

Sosna.JPG

maszt.JPG

SW 80 i 60 400 f5 i f6.7.jpg

 

 

lampa noc.JPG

Edytowane przez krzysiek.p
  • Like 3

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekawy wyniku. Porównałem prowizorycznie jakiś czas temu szkło z PZO z obiektywem który teraz jeszcze tkwi w SW i mimo mniejszej apertury to jest minimum o klasę lepszy jakościowo, gwiazdy to igiełki a aberracji praktycznie nie widać, choć ten chiński mimo wszystko do najgorszych nie należy, ale wolę mieć w moim SW dobre polskie szkło!!! Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała ciekawostka :

Zdjęcia zrobione w podobnym oświetleniu, niestety w różnych dniach, ale o tej samej porze: ok. godziny 16.30.

Kierunek :  na wprost wschód, po prawej południe.Słońce z tyłu. 

Zgadnijcie które  zrobione jakim sprzętem : 

Pełna rozdzielczość:  JPG z Sony Nex F3, ISO 200

Takahashi FS 60cb /355mm f 5.9         vs            SW 60/400mm f 6.7

DSC09902.JPG

DSC02060.JPG

  • Like 1

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace przy ATM-owaniu obiektywu w SW 80/400 (teraz to SW z PZO L40x64) prawie skończone, pozostała jeszcze kwestia dopasowania kawałka rury, która będzie "robić" za odrośnik, ale to już szczegół, no , ale jednak. Obraz dzienny, bajka, minimalnie ciemniejszy (było f-5 teraz jest f-6,25) aberracja ledwo zauważalna, o wiele lepiej niż w oryginale(80mm chińska robota). Okulary (Plossl 9mm, WA 66 6mm i SWA-58 4mm) ostrzą z PZO idealnie, obrazy ostre, żyleta, praktycznie w całym polu widzenia! Zresztą innych się nie spodziewałem. Szkoda tylko, że pogoda się spartoliła, ale nic straconego. Nim poprawi się pogoda postaram się już o odrośnik! Pozdrawiam!!!

20180322_141813.jpg

20180322_141910.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super. :clap:

Życzę pogodnego nieba i udanych obserwacji.

  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie tą celę zrobiłeś . Brawo ! 

Postaraj się może zrobić wysuwany odrośnik. Ładnie kompaktowo wyjdzie.

A szkiełko w idealnym stanie ...narobiłeś smaka :)

7.JPG

6.JPG

3.JPG

Edytowane przez krzysiek.p
  • Thanks 1

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak panowie, to "szkiełko" jest u mnie już nie mniej ni więcej, ale gdzieś 37 lat. Jest w idealnym stanie. Jeśli ktoś ma okazję zrobić to co ja zrobiłem, to nie wahać się ani chwili, tylko do dzieła! Pozdrawiam!!! I czystego niebaaaaa!!! 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)