Skocz do zawartości

28/29.09.2017 Wielki finał z H 400 + flara UV Cet


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Gratuluję zamknięcia listy H400, szybko się z nią uwinąłeś! Ja potrzebowałem kilku lat, a na NGC 3621 w Hydrze polowałem chyba przez 4 wiosny, aż się w końcu udało. 
To była wspaniała przygoda, różnorodność obiektów naprawdę robi wrażenie. 
Teraz kompletuję listę H800, czyli H400 i H400 II - lornetą 141mm. Jak dotąd mam zaliczonych nieco ponad połowę obiektów, ale wciąż nietknięte czekają bogate w galaktyki konstelacje (Vir, UMa, Com, Leo...). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim :)

Co do fotometrii dslr to jeszcze sporo pracy mnie czeka. Przydałoby się trochę ładnej pogody, by móc porobić sensowne zdjęcia. Bo jak na tą chwilę, moja dokładność pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fotometrii DSLR to też właśnie zacząłem próby z AH Cep, CW Cep i NN Cep (mogę robić na tym samym materiale). Wszystkie te zmienne nie mają zbyt dużych amplitud zmian jasności. Z precyzją też mam pewne problemy, ale wydaje mi się, że warto stackować do jednego pomiaru więcej zdjęć (na razie stackuję po 10 sztuk, ale to chyba za mało). No i ważnym aspektem jest chyba dopasowanie sprzętu do konkretnego obiektu. Robię zdjęcia Heliosem 2/58, używając przesłony 2.8. Im jaśniejszy obiekt (w okolicach 7 mag), tym lepsze rezultaty. AH Cep i CW Cep wychodzą całkiem nieźle, rozrzut jest w okolicach 0.05 magnitudo, a przy NN Cep, która jest już słabsza, już jest gorzej, ze względu na zbyt słaby SNR. Mam też wrażenie, że moje gwiazdy porównania przy NN Cep są niezbyt dobre, choć przy obserwacjach wizualnych z ich wykorzystaniem było wszystko ok. A tu wychodzą różne kwiatki. Później spróbuję do fotometrii NN Cep zamiast dotychczasowego obiektywu Jupitera 135 mm i spodziewam się lepszych rezultatów. Wydaje mi się, że trzeba używać sporego, możliwie dobrze skorygowanego, jasnego obiektywu i to daje lepszą precyzję. Zgodnie zresztą z tabelkami, które Ryszard zamieszczał w swoich materiałach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak Adamie ładna dokładność jak na początek. Z moich obserwacji jak na razie oceny wychodzą z dokładnością 0.3 mag, a raz nawet z 0.1 mag, tak że na chwilę obecną praktycznie do niczego się nie nadawają. Powiedz mi, jak stackujesz zdjęcia, to robisz to plikami RAW otrzymanymi aparatem, czy najpierw rozdzielasz je na pojedyncze kolory, i stackujesz same pliki z kanału zielonego?

Ja na razie fotometrię DSLR robię maksymalnie budżetowo. Dokupiłem co prawda obiektyw 17-85 mm, żeby ciut słabsze gwiazdy sięgnąć niż standardowym kitem. Tak jak pisałem, czekam za jakąś lepszą nocką, by porobić co nieco zdjęć i móc się potem pobawić z analizą. Mam nadzieję w przyszłym roku rozwinąć się bardziej w tym kierunku, takim moim celem byłyby gwiazdy o niewielkich zmianach jasności, rzędu 0.1 mag, takie które nie nadawają się do obserwacji wizualnych.

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

30 minut temu, cxb napisał:

Ja na razie fotometrię DSLR robię maksymalnie budżetowo. Dokupiłem co prawda obiektyw 17-85 mm, żeby ciut słabsze gwiazdy sięgnąć niż standardowym kitem.

A może by tak fotometria DSLR (tylko standaryzowane TB, TG, TR) CE Tau co kilka dni przy F=85mm, by wspomóc BRITE  (... satelity nie dają rady :) ) ?    Szczegóły tutaj:

 

 

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej fragment minimum AH Cep, która zmienia jasność mniej więcej w zakresie 6.88-7.08. Wydaje mi się, że dokładność jest taka, jak napisałem, choć z pewnych względów nie zrobiłem odpowiednio dużo pomiarów, żeby widać było rozrzut w krótkim okresie czasu. Musiałbym chyba robić zdjęcia bez żadnych przerw, a nie miałem odpowiednio dużej karty pamięci. Niestety, chmury przerwały sesję, gdy gwiazda była w centralnej części zaćmienia. Do szczęścia zabrakło mniej więcej godziny. A co do metody, to stakuję rawy. Dopiero potem rozdzielam na kanały.

AH Cep.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Adam Derdzikowski napisał:

(...) A co do metody, to stakuję rawy. Dopiero potem rozdzielam na kanały.

A jakiego programu używasz do tego? Bo np Muniwin wspiera takie stackowanie zdjęć w serii łącząc wybraną ilość kolejnych w jedno uśrednione. Jest też wsparcie dla kamer kolorowych i można wybierać konwersję obrazu w czterech trybach: (R+G1+G2+B), (R), (G1+G2)/2 i (B).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jolo napisał:

A jakiego programu używasz do tego? Bo np Muniwin wspiera takie stackowanie zdjęć w serii łącząc wybraną ilość kolejnych w jedno uśrednione. Jest też wsparcie dla kamer kolorowych i można wybierać konwersję obrazu w czterech trybach: (R+G1+G2+B), (R), (G1+G2)/2 i (B).

A tak przy okazji zapytam, w którym miejscu w Munwinie można zrobić takie uśrednienie? W sumie od jakiś paru tygodniu zaznajamiam się z tym programem. Jak na razie już bez większych problemów robię fotomerię, ale do tej opcji z uśrednieniem jeszcze nie doszedłem.

 

11 godzin temu, rybi napisał:

 

A może by tak fotometria DSLR (tylko standaryzowane TB, TG, TR) CE Tau co kilka dni przy F=85mm, by wspomóc BRITE  (... satelity nie dają rady :) ) ?    Szczegóły tutaj:

 

 

Jak najbardziej jestem za :)

 

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cxb napisał:

A tak przy okazji zapytam, w którym miejscu w Munwinie można zrobić takie uśrednienie? W sumie od jakiś paru tygodniu zaznajamiam się z tym programem. Jak na razie już bez większych problemów robię fotomerię, ale do tej opcji z uśrednieniem jeszcze nie doszedłem.

A w tych trzech tutorialach Łukasza tego nie znajdziesz? https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/43-portale-i-programy-astronomiczne/

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)