Skocz do zawartości

Teleskop za ok 1400 zł


damian78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na przełomie stycznia i lutego zamierzam zakupić sprzęt do obserwacji. Jestem amatorem i nigdy nie byłem posiadaczem teleskopu/lunety. Nie mniej jednak bardzo się takimi obserwacjami interesuję i stąd moja decyzja o niniejszym zakupie. Jak już wcześniej wspomniałem w temacie chcę przeznaczyć na ten cel ok 1400 zł. Zależy mi na tym by zestaw ten posiadał podstawowe wyposażenie pozwalające na obserwację księżyca i planet. Trochę się boję, że zaraz po zakupie stwierdzę, że muszę dokupić masę "drobiazgów" by móc z niego normalnie korzystać. Zdaję sobie sprawę, że po jakimś czasie będę kupował okulary czy soczewki ale przez jakiś czas chciałbym cieszyć się tym co otrzymam za te moje 1400 zł. W jakim kierunku powinienem wg Waszej opinii pójść? Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, damian78 napisał:

Witam,

Na przełomie stycznia i lutego zamierzam zakupić sprzęt do obserwacji. Jestem amatorem i nigdy nie byłem posiadaczem teleskopu/lunety. Nie mniej jednak bardzo się takimi obserwacjami interesuję i stąd moja decyzja o niniejszym zakupie. Jak już wcześniej wspomniałem w temacie chcę przeznaczyć na ten cel ok 1400 zł. Zależy mi na tym by zestaw ten posiadał podstawowe wyposażenie pozwalające na obserwację księżyca i planet. Trochę się boję, że zaraz po zakupie stwierdzę, że muszę dokupić masę "drobiazgów" by móc z niego normalnie korzystać. Zdaję sobie sprawę, że po jakimś czasie będę kupował okulary czy soczewki ale przez jakiś czas chciałbym cieszyć się tym co otrzymam za te moje 1400 zł. W jakim kierunku powinienem wg Waszej opinii pójść? Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Pozdrawiam

Damian

Witaj na FA :)
Moim skromnym zdaniem powinieneś bardziej doprecyzować swoje zainteresowania niebem oraz miejsce obserwacji... Księżyc i planety (zwłaszcza, że z planetkami będzie przez jakiś czas lipa) to troszkę chyba mało.
Zapoznaj się proszę z tym tematem i PDFkiem na końcu pierwszego postu i bardziej sprecyzuj swoje pytania.

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na obrzeżach 20tyś miasta w domu jednorodzinnym. Okolica spokojna - dosyć ciemno. Mam możliwość wyjścia za dom i tam obserwowania. Wydaje mi się, że jest tam nie najgorsze niebo do obserwacji. Zawsze mogę wyjechać poza miasto (posiadam spory samochód) ale raczej nastawiam się na obserwację stacjonarną. Oczywiście poza planetami chciałbym w przyszłości móc obserwować niektóre obiekty "głębokiego nieba". Z racji tego, że posiadam dość dobry aparat (lustrzanka) zastanawiam się również nad drobnymi fotografiami (ale to tak na przyszłość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky-Watcher Dobson 8" Pyrex powinien się nadać - średnica 200 mm, ogniskowa 1200 mm, światłosiła f/6. Nadaje się do obserwacji zarówno planet Układu Słonecznego, jak i dalszych obiektów - pod ciemnym niebem odnajdziesz setki obiektów takich jak gromady i galaktyki. Jak na swoje możliwości jest dość tani, na Delta Optical był ostatnio mniej więcej w tej cenie. Zerknij też na Sky-Watcher BK 909 EQ3-2.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D

Możesz również popatrzeć za uzywanym sprzetem. Jesli masz w miare ciemno to ja polecam synte na dobsonie, najlepsza do ds-ów. Ja swoją 10" kupilem używaną za  1300 z kitowymi okularami 10 i 25 mm, jako amator z niewielkim stazem jestem bardzo zadowolony i moge polecić. Oczywiscie przedzej czy pozniej będzie trzeba dokupić lepsze okulary (co najmniej Es) ale jak dla mnie lepiej na poczatku zainwestować w lustro, a później w miare możliwośći dokupic sprzętu. Lustrzanka mozesz spokojnie z tym teleskopem focic ksiezyc, planety i jasne ds, z tym ze to dobson i ds-y wychodzą z tym montazem tak srednio bo nie mozna stosowac długiego naświetlania.  Tak że ja polecam synte 8" lub 10" jesli była by okazja.

Tu masz linka, w ktorym jest mniej wiecej porównanie widoku w zaleznosci od apertury http://ngc869.blogspot.com/2011/01/porownanie-widoku-m13-w-roznej.html?m=1

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Hmmmm ... powiem tak ostatnio bije się z myślami co dalej robic z astro i dlatego może Ty na tym skorzystasz. Tylko dzisiaj i tylko Tobie zaoferuje GSO 10, dokładnie to z tego tematu:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=46721

Za 1500zł jeśli je sam odbierzesz (albo zorganizujesz transport).

Teleskop jest kompletny i gotowy do obserwacji + wstępnie przygotowany do astrofoto.

Dlaczego tobie oferuje? ... nie wiem ... nie jestem nawet pewien czy chce go sprzedać, ale jak mam już go sprzedać to komuś kto zaczyna i komu będzie wiernie służył !!!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam   ,     może pomogę, może ktoś napiszę coś mądrzejszego, nie jestem wszechwiedzący.

 

Jeśli masz lokalizację na niebieskim to lepiej, gdy na zielonym, to gorzej, jak żółte, to wyjazdy do koloru niebieskiego.

Jak żółte na mapie, to filtry w wizualu LP lub UHC-S (nie zastąpią one jednak koloru niebieskiego na mapie). Foto DS na żółtym jest poza twoim budżetem (tylko Księżyc i planety).

aaa.thumb.jpg.5f8fc0297d30404c41065ce442754624.jpg

Jeśli wizual, to tak jak piszą koledzy synta 8 lub 10.

Jeśli foto, to budżet 4 razy większy.

 

 

 

Jeśli trochę foto i wizualu to:

https://deltaoptical.pl/teleskop-bkp150-750eq3-2?from=listing

dokupić musisz lunetkę biegunową i prowadzenie w jednej osi, oraz korektor komy 600 zł ( ale to później). Będziesz mógł robić zdjęcia planet i Księżyca.

Zdjęcia DS (galaktyki i mgławice i gromady kuliste tylko te najjaśniejsze) na czasie naświetlania jednego zdjęcia 30s. Efekt mizerny, ale na początek zadowalający.

Takich zdjęć będziesz potrzebował 100 na jeden obiekt (lustrzanka). Nauka obróbki zdjęć, to wyzwanie, ale również duża satysfakcja.

 

Zajrzyj również na:

http://deltasky.pl/pierwszy-teleskop-co-mozna-zobaczyc-w-amatorskim-teleskopie/

 

Pozdrawiam

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafał 123 napisał:

WItam   ,     może pomogę, może ktoś napiszę coś mądrzejszego, nie jestem wszechwiedzący.

 

Jeśli masz lokalizację na niebieskim to lepiej, gdy na zielonym, to gorzej, jak żółte, to wyjazdy do koloru niebieskiego.

Jak żółte na mapie, to filtry w wizualu LP lub UHC-S (nie zastąpią one jednak koloru niebieskiego na mapie). Foto DS na żółtym jest poza twoim budżetem (tylko Księżyc i planety).

aaa.thumb.jpg.5f8fc0297d30404c41065ce442754624.jpg

Jeśli wizual, to tak jak piszą koledzy synta 8 lub 10.

Jeśli foto, to budżet 4 razy większy.

 

 

 

Jeśli trochę foto i wizualu to:

https://deltaoptical.pl/teleskop-bkp150-750eq3-2?from=listing

dokupić musisz lunetkę biegunową i prowadzenie w jednej osi, oraz korektor komy 600 zł ( ale to później). Będziesz mógł robić zdjęcia planet i Księżyca.

Zdjęcia DS (galaktyki i mgławice i gromady kuliste tylko te najjaśniejsze) na czasie naświetlania jednego zdjęcia 30s. Efekt mizerny, ale na początek zadowalający.

Takich zdjęć będziesz potrzebował 100 na jeden obiekt (lustrzanka). Nauka obróbki zdjęć, to wyzwanie, ale również duża satysfakcja.

 

Zajrzyj również na:

http://deltasky.pl/pierwszy-teleskop-co-mozna-zobaczyc-w-amatorskim-teleskopie/

 

Pozdrawiam

 

Dziękuję za rady. Mapka pokazuje, że jednak nie jest tak różowo ;) mam granice pomiędzy żółtym a zielonym ale do niebieskich obszarów ok 1 km więc nie ma tragedii :)

Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Będę raczej obstawał przy synta 8 a zdjęcia księżyca w zupełności mi wystarczą. Patrząc na tą mapkę mam jeszcze  jedno pytanie? Może jest jeszcze jakiś teleskop który będzie mi podobnie służył jak Synta ale o mniejszych gabarytach ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

9 minut temu, damian78 napisał:

 

...Będę raczej obstawał przy synta 8 ... Może jest jeszcze jakiś teleskop który będzie mi podobnie służył jak Synta ale o mniejszych gabarytach ?

 

No pewnie, że jest - Synta 6'' :)

A na poważnie zacznij od tej 8". Będziesz zadowolony. 

pzdr.

  • Thanks 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, damian78 napisał:

Dziękuję za rady. Mapka pokazuje, że jednak nie jest tak różowo ;) mam granice pomiędzy żółtym a zielonym ale do niebieskich obszarów ok 1 km więc nie ma tragedii :)

Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Będę raczej obstawał przy synta 8 a zdjęcia księżyca w zupełności mi wystarczą. Patrząc na tą mapkę mam jeszcze  jedno pytanie? Może jest jeszcze jakiś teleskop który będzie mi podobnie służył jak Synta ale o mniejszych gabarytach ?

 

Tych gabarytów tak się nie bój,Synta 8 rozkłada się na 2 części,co znacząco ułatwia transport.

  • Thanks 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz powtórzę, zeby nie bac sie sprzetu uzywanego :D Trzeba miec po prostu głowę na karku przy zakupie, wszystko sprawdzić i tylko i wyłącznie odbiór osobisty. Mozna zaoszczędzić trochę kasy na akcesoria, albo na inne wydatki. Oczywiście nie namawiam, ale zachecam ;p

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2017 o 20:35, Rafał 123 napisał:

WItam   ,     może pomogę, może ktoś napiszę coś mądrzejszego, nie jestem wszechwiedzący.

 

Jeśli masz lokalizację na niebieskim to lepiej, gdy na zielonym, to gorzej, jak żółte, to wyjazdy do koloru niebieskiego.

Jak żółte na mapie, to filtry w wizualu LP lub UHC-S (nie zastąpią one jednak koloru niebieskiego na mapie). Foto DS na żółtym jest poza twoim budżetem (tylko Księżyc i planety).

aaa.thumb.jpg.5f8fc0297d30404c41065ce442754624.jpg

Kolega podał złą mapkę, trzeba zaznaczyć ATLAS 2015 w prawym górnym rogu. Mapkę można sobie osobiście obejrzeć pod tym linkiem https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFTFFFF

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

witam. jestem po wizycie w sklepie z teleskopami. pozostały mi 2 opcje zakupu. skywatcher lub GSO. Wiem że nie podepne do gso mojej lustrzanki i to jest jedyny problem. mam pytanie jest jakaś inna możliwość by zrobić z gso fotkę np księżyca. nadmienię że nie zależy mi na tym aż tak bardzo. z góry dzięki za opinię.

pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, damian78 napisał:

 Wiem że nie podepne do gso mojej lustrzanki i to jest jedyny problem. mam pytanie jest jakaś inna możliwość by zrobić z gso fotkę np księżyca. nadmienię że nie zależy mi na tym aż tak bardzo.

A niby dlaczego do GSO nie podepniesz lustrzanki? O konkretnie jaki teleskop firmy GSO Ci chodzi?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby GSO wyostrzyło Ci z lustrzanką są w zasadzie dwie drogi. Nie inwazyjna to zakup barlowa 2", ale wtedy już cała tarcza czy to Księżyca, czy Słońca na matrycy się nie zmieści. Druga opcja to podniesienie lustra głównego przez założenie dłuższych śrub podtrzymujących celę. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mam dylemat. Wiem że i tak za często tego księżyca bym nie robił. różnica cenowa między Sky watcherem a GSO bardzo niewielka. Muszę to jakoś ogarnąć :) W GSO są ponoć już lepsze okulary.  no i jakość wykonania lepsza . jak ma ktoś coś do dodania będę wdzięczny za opinie.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mam dylemat. Wiem że i tak za często tego księżyca bym nie robił. różnica cenowa między Sky watcherem a GSO bardzo niewielka. Muszę to jakoś ogarnąć [emoji4] W GSO są ponoć już lepsze okulary.  no i jakość wykonania lepsza . jak ma ktoś coś do dodania będę wdzięczny za opinie.  
 
 
Od siebie napiszę, że 30mm okular w GSO jest naprawdę fajny. Bardzo wygodnie się przez niego patrzy. Pole widzenia jest na tyle szerokie, że w bardziej poznanych gwiazdozbiorach można się obejść bez szukacza.

9mm natomiast jest całkiem ciężki w obsłudze(trzeba się pomęczyć z ostrością i źrenicą, ustawieniem się przy teleskopie itp.), choć bez Barlowa pozwolił na uchwycenie pasów na Jowiszu z obrzeża Łodzi(138x pod niebiem o zaświetleniu 18.86). Jakość dla początkujących jest więc zadowalająca.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

  • Thanks 1

Nikon EX 10x50, D.O. Extreme 15x70 ED, Newton 10' GSO Dobson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, damian78 napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie? Czy lustro zastosowane w GSO jest tej samej jakości co w Sky Watcher?

Nawet chyba z tej samej fabryki ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że człowiek wydając niemałe pieniądze na sprzęt rozpatruje wszystkie detale, jednak nie przejmowałbym się tą kwestią lustra. Wątpię by w praktyce dało się dostrzec jakąkolwiek różnicę między pyrexem a bk7, zwłaszcza przy tak wielu innych czynnikach wpływających na jakość obrazu.

Przewagę GSO rozpatrywałbym w kwestiach typowo technicznych: płynności działania montażu, przyjemnego wyciągu z microfocuserem i clamping ringiem oraz niezłego na start okularu w zestawie. Za jakiś czas wystarczy dokupić okular 13-14 mm, czyli o najczęściej używanej ogniskowej do większości DS i mamy fajny zestaw, który wystarczy na lata obserwacji.

 

  • Like 2
  • Thanks 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)