Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ mam w planach nabycie dłuższego refraktora a posiadam EQ3-2 na aluminiowym statywie to zamierzam coś z tym fantem zrobić. Sama głowica EQ3-2 jest solidna i ma zapas udźwigu, niestety jedyna dobra rzecz w tym aluminiowym statywie pod nią to jest sama podstawa montażu do której przykręcone są nogi. Reszta to plastik i cienkie aluminium, badziewne łączenia robią swoje czyli im większy ciężar i dłuższa rurka na montażu to wszystko się bardziej trzęsie. Czytałem o tym, że niektórzy stosowali statywy geodezyjne, inną opcją jest zakup statywu stalowego. Koszt takiego z wysyłką to jakieś 400zł czyli dość sporo. A może by więc jednak coś samemu zmontować...?

Wstępny plan to użycie profili stalowych i zbudowanie z nich statywu podobnego do tego co jest z aluminium. Łączonego blachami i solidnie skręcanego, ze śrubami z motylkami, dolne wysuwane profile będą wchodzić pomiędzy podwójne górne ale będą dłuższe i też skręcane i to dwoma motylami. W tym alu jest pojedynczy plastikowy zacisk który jest bardzo słabym punktem powodującym tańczenie całego zestawu. Zostanie więc tylko podstawa montażu z tego alu, resztę zastąpią nowe solidne nogi ze stali. W miejscach gdzie podwójne nogi przykręcone są do podstawy też planuję dać dłuższe śruby i motyle, tak by po rozłożeniu zestawu można było wszystko porządnie dokręcić i nie było żadnych luzów.

Może macie jakieś doświadczenia w tym temacie i uwagi, tak mi się wydaje, że dobrze wykonana całość powinna bić na łeb tradycyjny gotowy statyw stalowy ale może mi się tylko wydawać... ;) Koszt ogranicza się właściwie w moim przypadku do zakupu samych profili ze stali, 9 kawałków po 75cm i śrub z motylami, resztę znajdę na warsztacie w garażu. Ciężar nie gra roli za bardzo więc się tym nie przejmuję, daleko z tym chodzić nie będę, tyle co piwnica - ogródek albo do bagażnika i na działkę, na dwa razy jak zawsze: montaż ze statywem, potem refraktor.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Materiał skompletowany, teraz pozostaje zająć się robotą w wolnych chwilach. Może zrobię trochę zdjęć w trakcie budowy, będzie mała fotorelacja ;) Cokolwiek z tego powstanie z pewnością będzie dużo stabilniejsze niż ten aluminiowy statyw. Stalowe profile to potęga...

statyw_eq32_01.thumb.jpg.78c9aea7f216fe73ec7c5e481c9d63ae.jpg

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wygląda groźnie, zobaczymy jak będzie wyglądało skończone i jak z użytkowaniem. Czy bardziej stacjonarne z racji dłuższego czasu na rozłożenie na części zestawu. Trzymam kciuki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję ukończenia - kawał roboty i kawał statywu. A co zamierzasz na nim wieszać? Chyba będzie lżejsze, niż te 18kg :) 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Nośności fabrycznej EQ3-2 nie zamierzam przekraczać ;) Chociaż czytałem, że niektórzy wieszali na takim ze statywem stalowym nawet 15cm refraktory i dawało to radę w obserwacjach wizualnych. Ja postanowiłem spróbować z modelem 120/1000, zobaczymy jak to będzie się sprawować :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu i wykonania, Twoja koncepcja podoba mi się zwłaszcza z wykorzystaniem części montażu.  W obawie  o sprzęt, który ma być montowany na statywie rozważ moją podpowiedz, a mianowicie ścianki masz grubości 2mm i je nagwintowałeś, wspomnę gwint M6 ma skok 1mm, M8 mniejszy, zatem obawiam się, że ten gwint dla tych śrub jest za krótki, mała ilość zwojów, przy dokręcaniu za którymś razem zerwiesz gwint. Przepraszam nie chcę straszyć, Twoje rozwiązanie jest godne uwagi i polecenia. Moja podpowiedz na foto, mam takie wykonanie, śruba potrzebuje gwintu od 4 zwojów w górę by spełniała swoją funkcję.

 

 

Gniazdo śruby M8.jpg

Śruba M8.jpg

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, akurat dla M6 które trzymają blachy poprzeczne te 2mm wystarcza, przypada po 4 śruby na jedną blachę, pod śruby dałem sprężynowe podkładki i dociągałem z wyczuciem chociaż zerwać ten gwint naprawdę nie jest łatwo - próbowałem. Dla śrub M8 które służą do dociskania wysuniętych nóg to za mało. Planowałem przyspawać nakrętki M8 ale nie mam spawarki więc zrobiłem inaczej: w środek poszedł płaskownik 20x4, przykręcony jest śrubą M6, potem przewierciłem dwa otwory w profilu razem z tym płaskownikiem wiertłem 6,8mm i nagwintowałem - w sumie jest więc 6mm gwintu dla M8 :)

statyw_10.thumb.jpg.2d240ae818ccb9f07751cdb70c3e0163.jpg

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem co to za śruba w środku , wyjaśniłeś mi to, przy dokręcaniu śruba napotka opór i w ten sposób będzie dociskać wewnątrz do profila (sprytne to). Podam wzór do stosowania wierteł dla gwintów do 10mm myślę, że to znasz: np. gwint M10 x 0,8 = 8mm średnica wiertła, 0,8 to liczba stała. dla M3=2,4mm wiertło itd.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Statyw wraz z zamontowanym EQ3-2 miał okazję zmierzyć się z refraktorem 120/1000. Tuba z obejmami, szyną i kątówką 2 cale waży ok. 5kg, przy metrze długości to sprzęt raczej na EQ-5 i tak jest zresztą sprzedawany w zestawach wraz z montażem. Jednak po testach z EQ3-2 twierdzę, że daje to nawet radę. Statyw przy swojej masie i stabilności robi swoje i nie ma żadnego porównania do aluminiowego. Patrzyłem na Księżyc i Saturna używając okularu GSO 12mm ( 83x ), tuba palnięta celowo dość mocno ręką była gaszona z drgań w 3-4s. EQ3-2 ustawiony był w trybie azymutalnym, bez użycia pręta przeciwwagi i ciężarków - nie wiem czy ich dodanie cokolwiek by wniosło w kwestii wygaszania drgań, tego nie sprawdziłem ale na dłuższe obserwacje pewnie warto je przykręcić dla zrównoważenia obciążeń. Nie wiem też ile by trzeba było powiesić po jednej stronie kilo żeby przewrócić ten statyw czy jakoś nim zachwiać ale pewnie ze 20kg albo więcej więc poza możliwościami EQ3-2 czy EQ5.

Podsumowując: swoje to waży ale nie miał to być sprzęt do plecaka. Cenowo też to w sumie wyszło mniej niż połowa nowego EQ-5 bo EQ3-2 kupiłem wcześniej używany i pod mniejszy sprzęt. Sam statyw zaś wymagał jednak trochę pracy i odpowiednich narzędzi. Tak czy inaczej w razie konieczności mogę w kilka minut odkręcić podstawę montażu i zamontować aluminiowe nogi pod lżejszy sprzęt. Tubę 120/1000 wraz z osprzętem i 2 calową kątówką też udało się kupić taniej niż nowy MAK127 - z tym był największy dylemat bo coś za coś jeśli chodzi o możliwości i gabaryty ale to temat na inny wątek.

DSCF4380.thumb.JPG.1806638122ebe5bdda031f590b79025d.JPG

DSCF4381.thumb.JPG.51452adddafc1d953fe3ad4f36c88839.JPG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mój pancerny statyw przeszedł modyfikację. Wysuwane nogi i ramiona centralnej gwiazdy zostały zastąpione profilami 40x25x2 z aluminium, wywaliłem kilka zbędnych blach i śruby od blokad. Nogi teraz są dłuższe i mocowane trzema śrubami każda, skręcane motylami od wewnętrznej strony. Dzięki temu oparcie takiej nogi o profil stalowy jest dłuższe a trzy śruby uniemożliwiają jakiekolwiek bujanie.  Nie ma też szans by cokolwiek spadło jakby się jakaś śruba poluzowała.

Są dwie pozycje wysunięcia, schowane maksymalnie albo wysunięte maksymalnie. Ramiona gwiazdy są 2cm krótsze niż poprzednie dzięki czemu statyw rozłożony ma trochę mniejszy rozstaw. Co dzięki temu zyskałem? A no dobre 4 kg mniej dźwigania, całość teraz waży 14 kg.

Jeśli chodzi o stabilność to nie zauważyłem żadnej różnicy - potęga. Cenowo + 60zł za profile aluminiowe. Kto wie, może kiedyś zrobię go całego alu, górne podwójne nogi trzeba by jednak zastąpić profilami 40x25x3mm bo jest tam sporo otworów z gwintami i te 3mm w aluminium musi być grubości żeby śruby dobrze trzymały. Wagowo pewnie by zmieścił się wtedy w 10 kg. Tak, człowiek się starzeje, kręgosłup już nie ten co kiedyś... ;) Ale nawet w takiej opcji cenowo wyjdzie trochę taniej niż stalowy SW pod eq3-2/eq-5.

DSCF5670.JPG.ad414ba311b6b836304fc21bc369eb73.JPG

DSCF5671.JPG.dd03646fcdff3be2955208bdafde6da9.JPG

DSCF5675.JPG.503f72ef3156c1fe075541211e1f9a9b.JPG

DSCF5679.JPG.eac245bd2f5b32d60004819db548ac72.JPG

DSCF5680.JPG.20eae0df5f45da5080d40eff6bcb01cf.JPG

 

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem ruszyć temat dalej, zainwestowałem w kupno napędu w jednej osi do EQ3-2 i przerobienie wszystkich nóg na aluminiowe. Dzisiaj dotarła do mnie paczka z profilami i płaskownikami. Profile 40x25x2, tam gdzie będą śruby na gwint dam od środka w profil płaskownik 3mm grubości więc w sumie będzie 5mm na gwinty. Waga - 6 szt. profili alu długości 1m to 4kg, 6 szt stalowych co teraz są o dł. 0,75m to 9kg. Czyli tak jak przypuszczałem kompletny statyw z aluminiowymi nogami powinien zmieścić się spokojnie w 10kg. No to do dzieła, jak skończę to wrzucę zdjęcia :)

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przeróbka zakończona, wszystkie nogi są teraz z profili aluminiowych. Dałem wzmocnienia z profilu 20x20x2 w środek każdej nogi tam gdzie przechodzi śruba mocująca do podstawy montażu. W tym miejscu musi być odpowiedni docisk nakrętką tak by nie było żadnych luzów ale też nie za ciężko nogi się odchylały dzięki czemu statyw jest stabilny jak skała.

DSCF5714.thumb.JPG.6a38c68e72fd5c62f3ec216977b8107d.JPG

DSCF57717.thumb.jpg.05c49ca898ba50d44294a6a599ec29bf.jpg

DSCF57718.thumb.jpg.ee3c8d5ab41d080026baa9ad45d8d020.jpg

DSCF57721.thumb.jpg.1496df1f39f02d07cf762e5b31b06145.jpg

Śruby mocujące blachy do profili dałem na wylot, M6x40, z podkładkami sprężynowymi, górne otwory w profilach gwintowałem i po wkręceniu śrub przykręcałem do nich od spodu nakrętki. Nie bawiłem się w montowanie wewnątrz profili dodatkowych płaskowników żeby mieć więcej grubości na gwint, za dużo z tym kłopotliwej zabawy. Rozwiązanie ze śrubami na wylot wydaja mi się lepsze i dużo łatwiej je wykonać. Ogólnie robota zdała egzamin, statyw tak jak na zdjęciach waży równo 10 kg, nie zauważyłem żadnej różnicy w stabilności próbując nim ruszać i skręcać w porównaniu do wersji na stali. Tak więc z 18 kg schudł najpierw na 14 a teraz na 10 kg ;)

Tymczasem po świętach planuję jeszcze kolejną rzecz do wykonania: w tygodniu tokarz zrobił mi z poliamidu dwa pierścienie do podstawy montażu, chcę zrobić mini-piera i podnieść trochę EQ3-2 od statywu w górę żeby wygodniej było długimi refraktorami obserwować i nie zawadzały o nogi przy większych kątach. Nawiercę po cztery otwory i nagwintuję pod cztery szpile z pręta 12mm dając dodatkowo podkładki i nakrętki przy obu pierścieniach. Zobaczę jak to wyjdzie i jak wpłynie na stabilność ale myślę, że z takim statywem da to radę w wizualu.

DSCF5722.thumb.JPG.134f9f9e5c90194112c0364aa4a373e2.JPG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że chyba lepszą alternatywą dla prętów łączących oba pierścienie będzie rura aluminiowa fi 100mm, wystarczy w zupełności grubość ścianki 2mm. Zapewni to maksymalną sztywność przedłużenia, pręty to jednak pręty, wystarczy wkręcić w imadło żeby się przekonać, że nawet 20cm daje się odginać i takie przedłużenie na prętach z długim refraktorem może wpadać w drgania.

DSCF5727.thumb.JPG.041ac600a6753c9a7ae5496d384414c8.JPG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Robota posunęła się do przodu, praktycznie zakończyłem prace przy statywie i przedłużeniu, zostały tylko kosmetyczne sprawy.

Tuleje zostały podtoczone by pasowały na wcisk do rury aluminiowej 100mm, na północny słupek podstawy dałem śrubę M8, sprawdza się bardzo dobrze:

DSCF5841.thumb.JPG.d9b33999e60758c007e01a5d7d67939b.JPG

DSCF5839.thumb.JPG.3d8a792512cf40453b743ad8985b7cbb.JPG

Nawierciłem otwór na słupek podstawy przy nogach, jest on tam trochę trójkątny więc trzeba było otwór poprawić pilnikiem tak by ładnie wszystko pasowało:

DSCF5840.thumb.JPG.f85bef2cbe4f0d7bf81e639542cc0a31.JPG

Po wciśnięciu tulei do rury ponawiercałem po 4 otwory na każdą stronę, nagwintowałem i dałem śruby M5. Gotowe przedłużenie na statywie:

DSCF5843.thumb.jpg.d904d89bfda7fb2be12c5584a8df5e35.jpg

Dorobiłem dłuższą śrubę M10 do przykręcania montażu, trochę to zajęło bo trzeba było zeszlifować gwint zostawiając tylko po kilka cm z każdej strony tak by śruba mogła się zsunąć w dół po odkręceniu montażu. Pozostało mi jeszcze dorobić jakieś przyzwoite pokrętło z tworzywa, motyl jest niewygodny:

DSCF5844.thumb.JPG.5ac1a96d58ac4637b7078ad2b7920095.JPG

Całość z montażem:

DSCF5846.thumb.jpg.4a608241eda432f700d181262ea50f86.jpg

W tej konfiguracji wydaje mi się to bardzo wygodne - do podstawy montażu przy złożonych nogach statywu jest 130cm, w sam raz pod jakąś krótką tubę Maka czy SCT. Całość jest solidna, rura to rura, jest sztywna i tak ma być ;)

DSCF5848.thumb.JPG.75d0486c455d9d433f04aa3c2cac2089.JPG

I to właściwie tyle w tym temacie, trochę to roboty wszystko kosztowało ale mam solidny statyw, wygodne przedłużenie czy jak kto woli mini-piera ;) Myślę, że fajnie będzie się sprawdzać w takiej konfiguracji. Póki co planuję spróbować jakiejś krótkiej tuby ( raczej Mak ) do Księżyca i planet, czas pokaże jak to wszystko potoczy się dalej :)

DSCF5850.JPG

DSCF5851.JPG

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)