Skocz do zawartości

Teleskop do ciemnego ogrodu.


JazOOn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Szykuje się z zamiarem kupna teleskopu.

Za dzieciaka dużo interesowałem się astronomią i mam dosyć dobrą wiedzę. 

Teleskop ma być dla 10 latka z moim sporym wsparciem, więc waga czy jego ustawienie nie bedzie problemem.

Obserwację chcę prowadzić z ogrodu przy domu ok. 5 km od miasta przy praktycznie zerowym oświetleniu od strony ulicy. W bez księżycową noc mam czarno.

Z racji tego (choć nie wiem czy dobrze) odrzucam refraktory i szukam lustra.

Zależy mi na szczegółowym obrazie księżyca i dobrym planet oraz podstawowych mgławic.

Budżet to ok 200 euro.

Swego czasu nastawiony byłem na teleskopy firmy Seben mianowicie 1000/114 na montażu EQ3 lub 1400/150. Mają one dość bogaty zestaw akcesoriów. Materiały producenta obiecują cuda i choćby w połowie sie sprawdziły to byłbym zadowolony. 

 

 

Poczytalem nieco "internety" i ludzie powiadają, że na papierze wygląda to dość dobrze ale w praktyce jest słabo ze względu na słabą jakość optyki oraz wbudowanego na stałe 2xBarlowa.

Szukałem więc dalej i w podobnej cenie trafiłem na Skywatcher 114/900 na EQ1 (ponoć ma słaby szukacz) oraz Celestron PowerSeeker 114/900. Rozważam też markę Bresser 130/650 EQ3.

W budżecie zmieściłbym ewentualnie Skywatcher 130/900 Explorer (na Amazonie ma cienkie recenzje) oraz Skywatcher Herritage 130P/650 na Dobsonie.

Obiecująco wyglądają dla mnie też teleskopy firmy TS Optics 150/750 i 114/900, oba na EQ3.

Zainteresowanych odsyłam do mojej listy na Amazonie gdzie zawałem wszystkie te teleskopy.

https://www.amazon.de/gp/registry/wishlist/1MA10WRRD09AE

Wiem, że teleskop teleskopowi nie równy i mimo identycznych parametrów są inne szczegóły mające znaczenie. Dużo zależy od jakości optyki i marki teleskopu. Mimo sporych poszukiwań na forach i  Youtube ciężko wybrać.

Pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj używanej synty 8". Subiektywnie i do tego co wymieniłeś będzie z zapasem. Pokaże również sporo DS'ów jeśli masz faktycznie ciemne niebo.

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1379&gclid=EAIaIQobChMIpa6vw6231wIVAijTCh1iFAhQEAAYASAAEgLEkPD_BwE

Nie baw się w 114 czy 130 przy 200EU. Dostaniesz ósemkę na dobsonie za tą kasę a będzie 100X lepsza niż wszystkie na EQ1/EQ2 czy nawet do wizuala EQ3-2.

 

  • Like 2

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kapral napisał:

Szukaj używanej synty 8".

 

Tu np. od bardzo zaufanego Usera :)https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13399-teleskop-8-newton-sw/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisali koledzy wyżej. 

Jedynie co mogę się przyczepić do tej tuby (która zapewne jest w bardzo dobrym stanie) to brak montażu dobsona (co też nie jest wielką filozofią, można go zrobić samemu). Albo dobson albo lepszy montaż paralaktyczny, bo to jednak dość duża tuba.

Warto dodać, że to tuba o światłosile F5. To sprzęt, który lubi lepsze okulary. Poniżej Explore Scientific nie warto schodzić. Nieco lepsza byłaby tuba 200/1200 (F6). Ale to tylko takie moje uwagi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że ktoś napisze o Syncie. Też szukałem, bo czytałem, że to bardzo dobre teleskopy.. Niestety tu w mojej okolicy i niemieckim ebay nie ma rozsądnej używanej Synty 8 czy nawet 6 w planowanym przeze mnie budżecie, a nawet nie chcę się zastanawiać ile by kosztowało wysłanie 20 kg paczki do Niemiec.

I chyba jednak zależy mi nieco bardziej na EQ3, bo planuje przyszłościowo dokupić motorek do mikroruchów.

Wiem, że nie lubicie tego typu pytań ale gdyby trzeba było wybrać coś z tego co zaproponowałem lub w podobnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, JazOOn napisał:

Wiedziałem, że ktoś napisze o Syncie. Też szukałem, bo czytałem, że to bardzo dobre teleskopy.. Niestety tu w mojej okolicy i niemieckim ebay nie ma rozsądnej używanej Synty 8 czy nawet 6 w planowanym przeze mnie budżecie, a nawet nie chcę się zastanawiać ile by kosztowało wysłanie 20 kg paczki do Niemiec.

I chyba jednak zależy mi nieco bardziej na EQ3, bo planuje przyszłościowo dokupić motorek do mikroruchów.

Wiem, że nie lubicie tego typu pytań ale gdyby trzeba było wybrać coś z tego co zaproponowałem lub w podobnej cenie.

Kupno u nas i kurier do niemiec to pewnie i tak wyjdzie korzystniej niż w DE kupować.

Jeśli chodzi o EQ3-2 to w zestawie ze 150/750 jest fajnym sprzętem który może posłużyć do Astrofotografii w przyszłości a jak już ma silniczek w osi RA to bardzo wygodny do obserwacji planet na większych powiększeniach bo nie trzeba co chwila przestawiać rurki za obiektem. Niestety nie zapewni tyle wygody w wizualu co montaż dobsona.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

114-130-150 milimetrowe zwierciadła, nie nadają się do obserwacji wizualnych. Szanowny kolego @JazOOn proszę o czymś takim jak najszybciej zapomnieć.
Oszczędzisz sobie nie potrzebnego rozczarowania. Z wizualem startujemy minimum od 200 mm. A o wbudowanym w wyciąg Barlowie (czy jak się to poprawnie pisze :) ) nawet nie warto myśleć. Przez taki sprzęt praktycznie nic nie zobaczysz. Znaczy zobaczysz, jednak odradzam.
Kupować Newtona na Dobsonie, maksymalnie dużego na jaki Cię stać. Wyszukiwanie obiektów zajmuje sekundy. Jak powiesisz Newtona na paralaktyku nigdy nie wiesz gdzie wyląduje wyciąg z okularem, czasami w bardzo nie wygodnym miejscu.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek 2 napisał:

114-130-150 milimetrowe zwierciadła, nie nadają się do obserwacji wizualnych. Szanowny kolego @JazOOn proszę o czymś takim jak najszybciej zapomnieć.
 

To przepraszam do czego są przeznaczone te teleskopy. Coś przecież przez nie widać.

 

Przy okazji znalazlem 5 calowego Bressera na Dobsonie za 200 euro.

Bresser Teleskop Messier 5" Dobson mit parabolischer Optik https://www.amazon.de/dp/B07339DTYD/ref=cm_sw_r_apa_3mgcAbJN23XDQ

 

Pytanie czy to coś godnego uwagi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 mm lustra to takie rozsądne minimum do wizuala, o ile zamierzasz skupić się na obserwacjach obiektów mgławicowych. Do planet i Księżyca wystarczą mniejsze apertury, bo tu zdecydowanie bardziej liczy się jakość optyki (czyli idziemy w długie achromaty, maki, edki czy apochromaty). A lornetki to jeszcze inna bajka - w ich przypadku cieszymy się szerokimi kadrami, patrząc na obiekty w kontekście ich otoczenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepochlebne opinie o obserwacji małymi aperturami biorą się często z powodu posiadania słabej jakości nieba lub braku doświadczenia albo/i cierpliwości. 4-5 calowy teleskop może pokazać setki obiektów takich jak gromady otwarte, asteryzmy, gromady kuliste, mgławice i galaktyki. Jeżeli się łatwo nie zniechęcisz to astronomia jest hobby wymagającym cierpliwości i doświadczenia. Oglądania nieba to nie wyścigi, a kontemplacja. Czytaj opisy z obserwacji jakie prowadzą inne osoby i zaopatrz sie w książki "Cosmic Challenge" Harrington, "The Secret Deep" oraz "Hidden Treasure" O'Meara a zobaczysz co można odnaleźć małym teleskopem. Przejrzyj też tabelę Wimmera. Oczywiście duży teleskop w większości przypadków pokaże więcej i lepiej jednak cierpliwe studiowanie obiektów małym nauczy Cię obserwacji. Daj sobie czas i zanim kupisz przejrzyj szkice, żeby wiedzieć czego się możesz spodziewać. Dobrego nieba :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję niebo od kilkunastu lat, byłem i pod dobrym i pod złym. Nie brakuje mi ani cierpliwości ani doświadczenia. Gapiłem się przez 114mm. i wiele innych maleństw. Sam byłem posiadaczem Synty 150/1200, owszem każdy z tych teleskopów nadaje się do obserwacji, kwestia tego co i jak przez nie widać. Akurat mnie słabo bawiło to że ledwo mogę rozbić M13 (a co zresztą DS)? a o jakimkolwiek detalu na planetach mogłem tylko pomarzyć. Może faktycznie z czasem stałem się bardziej wymagający i łaknący większych apertur. Jednak z perspektywy czasu uważam że warto.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek 2 napisał:

Obserwuję niebo od kilkunastu lat, byłem i pod dobrym i pod złym. Nie brakuje mi ani cierpliwości ani doświadczenia. Gapiłem się przez 114mm. i wiele innych maleństw. Sam byłem posiadaczem Synty 150/1200, owszem każdy z tych teleskopów nadaje się do obserwacji, kwestia tego co i jak przez nie widać. Akurat mnie słabo bawiło to że ledwo mogę rozbić M13 (a co zresztą DS)? a o jakimkolwiek detalu na planetach mogłem tylko pomarzyć. Może faktycznie z czasem stałem się bardziej wymagający i łaknący większych apertur. Jednak z perspektywy czasu uważam że warto.

Co masz na myśli, że w małych teleskopach nie widziałeś jakichkolwiek detali na planetach ? Miałem Flexa 130/650 i tam bez problemu widać pasy atmosfery Jowisza, przerwę Cassiniego i 1-2 pasy atmosfery, a moje niebo nie jest rewelacyjne SQM - 21.15 mag./arc sec2 Jak szczegółowe detale masz na myśli?

PS- dla mnie prawdziwe oglądanie zaczyna się od 12-tu cali :))

PS2-mój post nie był skierowany do Ciebie tylko ogólnikowo w myśl, że ludzie zbyt łatwo skreślają małe teleskopy. Jeżeli odebrałeś to personalnie to przepraszam. Nie miałem takiego zamiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie ma problemu, nie odebrałem Twojej wypowiedzi personalnie :)

Co do detali na planetach, cóż można zobaczyć dwa pasy na Jowiszu i to wszystko, można też zobaczyć subtelne  struktury tych pasów. Szczelina Cassiniego też może być malutkim ledwo widocznym przecinkiem, albo oczywistą przerwą w pierścieniu Saturna.

Moim zdaniem małe teleskopy mogą tylko zniechęcić początkujących obserwatorów ciemnego nieba, co w konsekwencji skutkuje odstawieniem sprzętu do konta bądź na strych.

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wywiązała się tu ciekawa dyskusja. Generalnie ujmę to tak, że po prostu wiem czego mogę oczekiwać po Syncie ale wolałbym na początek teleskop mniejszego kalibru, który będę mógł "składować" w domu. Dobson jest dosyć sporym teleskopem dlatego właśnie skłaniam się ku EQ, który później może być wykorzystany przy fotografowaniu. Chciałbym też parę okularów w zestawie, jakiś Barlow, że mieć dobry początek. Tylko absolutnie nie wiem co zobaczę w przypadku 114/900  a co 150/750. Mam też opcję Omegon 130/920 na EQ2 na niemieckim Astroshopie za 229.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teleskop ma być dla 10-latka, to rzeczywiście Dobson będzie za duży. EQ2 jest mniejszy i poręczniejszy - na Delta Optical https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2?from=listing jest poniżej 700 zł. Wybrałbym jednak EQ3-2 - jest co najmniej dwukrotnie droższy, ale to już całkiem porządny sprzęt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, JazOOn napisał:

Tylko absolutnie nie wiem co zobaczę w przypadku 114/900  a co 150/750. Mam też opcję Omegon 130/920 na EQ2 na niemieckim Astroshopie za 229.

cześć

tu są symulatory do pobawienia się i porównania między sobą parametrów sprzętów (ale nie nieba ! :)) :

http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

http://teleskop.astromaniak.pl/

no i warto przeczytać np. : http://www.teleskopy.pl/zanimkupiszteleskop.html

mam nadzieję, że się przyda ;)

Paweł

 

btw : używane eq3 można kupić za ok. 450PLN, poniżej EQ3 nie schodź

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, achacyy napisał:

Jeśli teleskop ma być dla 10-latka, to rzeczywiście Dobson będzie za duży. EQ2 jest mniejszy i poręczniejszy - na Delta Optical https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2?from=listing jest poniżej 700 zł. Wybrałbym jednak EQ3-2 - jest co najmniej dwukrotnie droższy, ale to już całkiem porządny sprzęt.

 

Zgadzam się choć widoki oferuje przepiękne.

Możesz po krótce objaśnić mi czym się różni EQ2 od EQ3? Lepsza jakość? Dokładność?

9 godzin temu, pawelekw napisał:

cześć

tu są symulatory do pobawienia się i porównania między sobą parametrów sprzętów (ale nie nieba ! :)) :

http://www.teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

http://teleskop.astromaniak.pl/

no i warto przeczytać np. : http://www.teleskopy.pl/zanimkupiszteleskop.html

mam nadzieję, że się przyda ;)

Paweł

 

btw : używane eq3 można kupić za ok. 450PLN, poniżej EQ3 nie schodź

 

 

Rozumiem, dokładnie czegoś takiego szukałem. Zakładam, że o ile wybiorę markowy sprzęt a nie jakieś China szrot to będzie to mniej więcej przy idealnych warunkach odpowiadało temu co widzę na symulatorze.

Orbituje powoli koło na 130 / 900 EQ2 raczej Skywatchera, chyba że macie jakieś konkretne polecenia lub ostrzeżenia co do innych firm (Omegon, TS Optics???)

Mam też możliwość 114 /900 na EQ3. Pytanie czy lepsze mniejsze lustro na lepszym montażu..

Tu jeszcze mi syn zwrócił ponownie uwagę na 5 calowego Bressera na Dobsonie, który można postawić na stole i nie ukrywam, że z perspektywy dziecka jest to ciekawa propozycja. Miał ktoś kiedykolwiek styczność z czymś takim? Czy ma to sens?

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-nt-130-650-dobson/2080/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JazOOn napisał:

Możesz po krótce objaśnić mi czym się różni EQ2 od EQ3? Lepsza jakość? Dokładność?

Eq3 jest większy, cięższy, stabilniejszy, a co za tym idzie ma większy udźwig.

Wieszając teleskop Newtona na Eq2 każde tknięcie sprzętu, podmuch wiatru lub nawet tupnięcie obok statywu będzie powodowało drgania, które będą przeszkadzały w obserwacjach.

Oczywiście najstabilniejszy będzie Dobson.

W dniu 12.11.2017 o 23:45, JazOOn napisał:

Dobson jest dosyć sporym teleskopem dlatego właśnie skłaniam się ku EQ

Pamiętaj, że praw fizyki nie oszukasz. Jeżeli chcesz dużą rozdzielczość (czyli będziesz widział dużo detali), to apertura (średnica) teleskopu jest najważniejsza. Poza tym takie Eq3 z Newtonem na pokładzie też do lekkich nie należy.

9 godzin temu, JazOOn napisał:

Tu jeszcze mi syn zwrócił ponownie uwagę na 5 calowego Bressera na Dobsonie, który można postawić na stole i nie ukrywam, że z perspektywy dziecka jest to ciekawa propozycja. Miał ktoś kiedykolwiek styczność z czymś takim? Czy ma to sens?

Tu również problemem może być stabilność stołu, ale to już sam musisz sobie odpowiedzieć, czy Twój stół jest stabilny.

Sprawdź giełdy astronomiczne, można sporo zaoszczędzić:

https://astropolis.pl/classifieds/item/684-sw-synta-8/

https://astropolis.pl/classifieds/item/632-teleskop-newton-gso-8-cali-deluxe-akcesoria/ -ten jest lepiej wykonany mechanicznie

W Niemczech też na forach na pewno możesz znaleźć mnóstwo używanego sprzętu. Tutaj nie ma elektroniki, więc jeśli tylko kupisz teleskop w dobrym stanie i sam będziesz o niego dbał, to na pewno będzie służył długie lata. A jak ani syn, ani Ty się nie wciągniecie w temat, to spokojnie bez strat sprzedasz.

9 godzin temu, JazOOn napisał:

Zakładam, że o ile wybiorę markowy sprzęt a nie jakieś China szrot to będzie to mniej więcej przy idealnych warunkach odpowiadało temu co widzę na symulatorze

Sky-Watcher jest tajwańską firmą produkującą w Chinach, ciężko Ci będzie znaleźć coś co nie zostało tam wyprodukowane. Jest to jednak sprawdzony sprzęt i nie ma się czego bać.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość.

Cytuj

Tu również problemem może być stabilność stołu, ale to już sam musisz sobie odpowiedzieć, czy Twój stół jest stabilny.

Co do stołu mam odpowiedni. Jednak ten mały dobson teleskop to 130/ 650 f5 zatem zakładam że lepiej widział będę przez 130/ 900 f7 bo w końcu długość tuby też ma znaczenie, choć na tych symulatorach kolosalnej różnicy nie ma. 900 ma lepszą światłosiłę.

Co do eq2 właśnie pasuje mi waga i jestem w stanie poświęcić nieco stabilności względem eq3. Jestem cierpliwym czlowiekiem więc ustawianie teleskopu moge celebrować.

W sumie właśnie waham się miedzy tymi dwoma teleskopami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, prestoneq napisał:

Montaż paralaktyczny min. do wizuala to moim zdaniem SW EQ3-2, poźniej można dołożyć prowadzenie na 1 oś i można z obiektywami szaleć. EQ2 to anemia, dodatkowo brak lunetki biegunowej. Każdy kto może będzie odradzać EQ2.

W podanym budżecie zmieszcze ew 114 900 na eq3. Ale nie EQ3-2 niestety. A wielkość lustra chyba ważniejsza od montażu. 

Co do "później" to nie wiem czy coś będzie bo jak syn nie połknie wielkiego bakcyla to pewnie zostaniemy przy tym teleskopie i hobbistycznym oglądaniu i większy (droższy) montaż może nie mieć sensu.  (Tak, zdaję sobie że lepszy i stabilniejszy itd.)

Z innej beczki - lepiej 130 / 900 czy 150 / 750. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Rafał 123 napisał:

 

Już przerobione.

 

W dniu 12.11.2017 o 23:45, JazOOn napisał:

Widzę, że wywiązała się tu ciekawa dyskusja. Generalnie ujmę to tak, że po prostu wiem czego mogę oczekiwać po Syncie ale wolałbym na początek teleskop mniejszego kalibru, który będę mógł "składować" w domu. Dobson jest dosyć sporym teleskopem dlatego właśnie skłaniam się ku EQ, który później może być wykorzystany przy fotografowaniu. Chciałbym też parę okularów w zestawie, jakiś Barlow, że mieć dobry początek. Tylko absolutnie nie wiem co zobaczę w przypadku 114/900  a co 150/750. Mam też opcję Omegon 130/920 na EQ2 na niemieckim Astroshopie za 229.

Przy okazji zna ktoś marke TS Optics? Sporo szukałem i znajduje głównie opinie o lornetkach, co chyba nie dobrze o niej świadczy. Mam możliwość 150/750 na EQ3 za 220 euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JazOOn napisał:

Już przerobione.

I nic?

9 godzin temu, JazOOn napisał:

Przy okazji zna ktoś marke TS Optics? Sporo szukałem i znajduje głównie opinie o lornetkach, co chyba nie dobrze o niej świadczy. Mam możliwość 150/750 na EQ3 za 220 euro.

Masz na myśli tę firmę?: https://www.teleskop-express.de/shop/

Znana i ceniona marka. Wiele osób z Polski kupuje u nich sprzęt. Sprzedają produkty różnych marek, a także pod swoim brandem TS. Np. spróbuj to:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7222_GSO-Dobsonian-Telescope-150C---6-inch-aperture-with-fine-Crayford-focuser.html

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cyberboss napisał:

I nic?

Masz na myśli tę firmę?: https://www.teleskop-express.de/shop/

Znana i ceniona marka. Wiele osób z Polski kupuje u nich sprzęt. Sprzedają produkty różnych marek, a także pod swoim brandem TS.

Cenię dobsony ale jak już pisałem wcześniej przeraża mnie jego o przechowywanie. 

Eq jest nieco bardziej kompaktowy ale kto może odradza EQ2 (myślę nad skywatcher 130 900 eq2). Czy jest aż tak tragicznie jeśli chodzi o stabilność? Tuba nie waży przecież nie wiadomo ile. W sumie cały teleskop na Eq2 odpowiada mi wagowo. W końcu ktoś te teleskopy kupuje od paru lat. Nie zamierzam odkrywać supernovych.

Chcę po prostu z dzieciakiem popatrzeć w niebo.

Na Eq3-1 (niektórzy odradzają już nawet to) widzę właśnie Ts Optics 150 750 ale boje sie że ma wbudowanego Barlowa. Analogiczny Skywatcher tyle że na Eq3-2 kosztuje 2x tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się nie spieszy to szukaj na giełdach takiego sprzętu na polskich forach, są często sprzedawane używane i komplet (często jest tak że tuba odzielnie i montaż też oddzielnie są do kupienia) powinieneś bez problemu w okolicy tysiąca kupić:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1434&gclid=EAIaIQobChMI0b3yi6XA1wIVEhQbCh3GbQXiEAQYASABEgJM9vD_BwE

 

Pamiętaj że jest jeszcze największe forum niemieckie i tam mają giełdę, jest też tam dużo ofert sprzętów nowych ze sklepów :

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/forums/19/1/Biete

 

Widzę że dobson ci nie pasuje szkoda bo ta rozsuwana 8'' SW od ręki bym brał jako pierwszy teleskop, rozsuwana 8 jest niska i dodatkowo waga do przenoszenia akceptowalna jeszcze.

Te stołowe dobsony to jakieś wynalazki nigdy nie miałem okazji tym się pobawić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, prestoneq napisał:

Jak ci się nie spieszy to szukaj na giełdach takiego sprzętu na polskich forach, są często sprzedawane używane i komplet (często jest tak że tuba odzielnie i montaż też oddzielnie są do kupienia) powinieneś bez problemu w okolicy tysiąca kupić:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1434&gclid=EAIaIQobChMI0b3yi6XA1wIVEhQbCh3GbQXiEAQYASABEgJM9vD_BwE

 

Pamiętaj że jest jeszcze największe forum niemieckie i tam mają giełdę, jest też tam dużo ofert sprzętów nowych ze sklepów :

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/forums/19/1/Biete

 

Widzę że dobson ci nie pasuje szkoda bo ta rozsuwana 8'' SW z aukcji to bym od ręki brał jako pierwszy teleskop, rozsuwana 8 jest niska i dodatkowo waga do przenoszenia akceptowalna jeszcze.

Te stołowe dobsony to jakieś wynalazki nigdy nie miałem okazji tym się pobawić.

 

 

Nie spieszy mi sie umiarkowanie. Teleskop ma być przezentem świątecznym. Dlatego myślę nad sprzętem nowym bo magia z odpakowania musi być.

Co do Dobsonow nie to że mi nie pasują, wiem co potrafią i są naprawdę świetne. Z tym że najtańsza 6stka już przekracza budżet o 90 euro plus wysyłka. Najtańsza 6stka znalazłem na Teleskop Express za 250 plus wysyłka to od Gso z wyciągiem Cryforda ale tam np. Nie ma okularu 10 mn w zestawie.

Przejrzałem też to niemieckie forum i obecnie jest pare Dobsonow ale nie na Flexie i też ludzie wołają za 8ki po 300+ Euro.

Skywatcher 150 750 na eq3-2 nie znalazlem.

Cały czas rozkminiam też czy lepsze wieksze lustro czy długość tuby.  130 900 vs 150 750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)