Skocz do zawartości

Teleskop do ciemnego ogrodu.


JazOOn

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm teleskop nowy na prezent w małym budżecie, widzę że celujesz w okolicy 1tys. zł no to będzie problem.

Jako ciekawostkę dodam że newton czym ma dłuższą ogniskową przy tej samej średnicy( czyli światłosiła będzie mniejsza) będzie dawać lepsze jakościowo obrazy przy tańszych szkłach. Oczywiście pomijam te wynalazki z barlowem a dłuższa tuba to znowu problemy dla montażu EQ chyba że to dobson. 

Używka 300 euro za 8 cali?. po kursie 4,5 to wychodzi u nas praktycznie nowy.

https://fotozakupy.pl/product-pol-3858-Sky-Watcher-Dobson-8-rozsuwany.html

Kurier do Niemiec to około 100zł. do 30kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, JazOOn napisał:

Najtańsza 6stka znalazłem na Teleskop Express za 250 plus wysyłka to od Gso z wyciągiem Cryforda ale tam np. Nie ma okularu 10 mn w zestawie.

Na Delta Optical https://deltaoptical.pl/teleskop-sk-dob-6?from=listing masz Dobsona 6 poniżej tysiąca zł, a więc zmieści się w budżecie, ewentualnie lekko go przekroczy - w zestawie masz okulary 10mm i 25mm. Dostawa w kraju jest darmowa, przy wysyłce za granicę koszty ustala się indywidualnie, nie powinny być jednak wyższe, niż 100 zł.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JazOOn napisał:

Cały czas rozkminiam też czy lepsze wieksze lustro czy długość tuby.  130 900 vs 150 750.

to nie ten dylemat :), one mają różne światłosiły ...

teleskop 150 750 jest bardzo jasny (światłosiła F5), to stawia spore wymagania na okulary ... w słabych okularach obraz będzie szybko tracił ostrość od centrum w stronę krawędzi pola widzenia, osobiście bym nie brał na początek, szkoda żeby przez kiepski obraz (choć przez dobry teleskop) się zniechęcić, bo nie przekonasz się do wydatku na poziomie min. 350zł (nowy) na jeden okular który jako tako (i to dla początkującego ;) ) da radę w F5

jak Was wciągnie, to kolejny zakup będzie bardziej dopasowany, ja na początek miałem refraktor 90/900 (F10) na AZ3 i spokojnie na ok. rok mi w zupełności wystarczał

 

jeszcze znalazłem takie tam ... może się przydadzą :

www.youtube.com/watch?v=FtExkUsBF3A&list=PL6-nym1-0TdXCBs6HuXV2YyMqNivav4uA

www.youtube.com/watch?v=2fgM_6I_eGg

www.youtube.com/watch?v=pZhdeiaRbbI

deltasky.pl/pierwszy-teleskop-co-mozna-zobaczyc-w-amatorskim-teleskopie/

 

pzdr Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, achacyy napisał:

Na Delta Optical https://deltaoptical.pl/teleskop-sk-dob-6?from=listing masz Dobsona 6 poniżej tysiąca zł, a więc zmieści się w budżecie, ewentualnie lekko go przekroczy - w zestawie masz okulary 10mm i 25mm. Dostawa w kraju jest darmowa, przy wysyłce za granicę koszty ustala się indywidualnie, nie powinny być jednak wyższe, niż 100 zł.

Rozważę te propozycję. Ogólnie przymierzam się do kupna teleskopu na początku grudnia - może trafi się jakaś świąteczna promocja czy coś bo póki co wisimy na ok 265 euro z przesyłką. :) Z tym ewentualnym zakupem z Polski mam pytanie, jako że gwarancyjne wysyłki w te i we wte trochę by kosztowały - czy i co może się popsuć w takim teleskopie (pomijam rzucenie nim o ziemie itd).

 

1 godzinę temu, pawelekw napisał:

to nie ten dylemat :), one mają różne światłosiły ...

teleskop 150 750 jest bardzo jasny (światłosiła F5), to stawia spore wymagania na okulary ... w słabych okularach obraz będzie szybko tracił ostrość od centrum w stronę krawędzi pola widzenia, osobiście bym nie brał na początek, szkoda żeby przez kiepski obraz (choć przez dobry teleskop) się zniechęcić, bo nie przekonasz się do wydatku na poziomie min. 350zł (nowy) na jeden okular który jako tako (i to dla początkującego ;) ) da radę w F5

Tutaj jest to opcja TS Optics Starscope1507 na EQ3-1 na tubie bez wbudowanego Barlowa (niech im dzięki bedą) z - cytuję: "dobrymi okularami Plössl 25 mm, 6,5 mm". Czy to dobre okulary do tego jasnego teleskopu nie wiem. Jakkolwiek z twojego postu wynika, że lepiej F7, gdyż nie jest tak wymagający.

Zastanawiam się czy nie zaryzykować osławionej galarety 130/900 na EQ2. W razie jak się nie polubimy, to mam czas na odsyłkę (na Amazonie darmowa).

1 godzinę temu, pawelekw napisał:

Wszystkie te filmy oglądałem już wcześniej. Generalnie jestem już jakieś sumując 30 godzin online tylko na poszukiwaniu, analizie itd.

 

Godzinę temu, Andrzej.Ch63 napisał:

A czy autor wątku spojrzał kiedykolwiek w okular jakiegokolwiek teleskopu ?

Niestety nie, dlatego tyle pytań. Dlatego myślę pewnie będę podkręcony już widoczkami ze 130/900 :D Pytanie tylko na jak długo :D Początkujący astronom nie ma wielkich wymagań. Wasze waszmości sporo już widziały więc nie dziwie się krytyki pod kątem tego a tego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeraziłem się tym Eq2 na Skywatcher 130/900 jak pewien gość pod filmem na youtubie napisał że dociąża statyw worem z piaskiem. :-)

Pewnie i tak wyląduje z Dobson 6" ale mimo wszystko zacząłem dalej szukać. Poczytałem opinie i wydaję mi się że ciekawą propozycją w moim budżecie jest też Celestron Astromaster 130 650 z napędem na montażu CG3.

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-130-EQ-N-130/650-Motor-Drive-(z-napędem)-teleskopy-1649.html

Na moją logikę krótsza tuba będzie mniej podatna na drgania i do tego mamy napęd który zmniejsza potrzebę dłubania przy montażu. 

Tu ze względu na krótką tubę dochodzi jednak sprawa jasności f5 i zastanawiam się czy seryjne okulary dadzą radę ( o czym pisał pawelekw ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)