Skocz do zawartości

Astrowidoki z mojej budki


Rekomendowane odpowiedzi

Relacja zawiera lokowanie produktu :D
A na poważnie - Gratuluję Tadziu pierwszego kroku :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykonawców tylko okazję i beton, który przywozili. :)
Wszystko tymi rękoma, słabsze są niż jeszcze parę lat temu ale emerytura nie służy tężyźnie fizycznej.
Poza tym nie muszę nic tłumaczyć. Zrobię sam, zrobię dobrze... (albo nie) :) :) 

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie dopóki nie ma budki, z blaszaka przedłużacz. Wolałbym gniazdo na pierze. Ale na razie odludzie...
Później kabel 5x2,5 kw. do szafki rozdzielczej w budce. Reszta, sprawa jeszcze zupełnie otwarta :) 

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę śledził postępy, niech się mury pną do góry. Przy budowie wiele sam robiłem, między innymi kominek z płaszczem wodnym, mogę podesłać zdjęcia, niemal abc kominka. Kabel położył bym 5x4mm2 ziemny, w przyszłości zaprocentuje. Trzymam kciuki SP5LXT 73!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sp3occ napisał:

5x4mm2 zasila całe moje mieszkanie. Wydaje mi się, że nie ma co kłaść pieniędzy do ziemi, lepiej na pier :) :)

To zależy od długości kabla, na działce warto mieć dobre zasilanie dalej od domu, w tym wypadku, gniazdem zewnętrznym nawet siłowym, a do garażu mam 5x6mm2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Wega napisał:

To zależy od długości kabla, na działce warto mieć dobre zasilanie dalej od domu, w tym wypadku, gniazdem zewnętrznym nawet siłowym, a do garażu mam 5x6mm2 :)

Dokładnie tak :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam się spierać nad nadmarowością :) :) Kiedy nie było słupków z zasilaniem na polu w Zatomiu, mój przedłużacz 4x2,5 kw. zasilał połowę pola i nie było problemów, z wyłączeniem pewnego wypadku wyłączenia przedłużacza w środku nocy :) :) :) :) 

  • Haha 1

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że kiedyś tam może stać ASA160 i kamerka FLI - a to już powoli idzie w kilowaty :)) 

A tak na poważnie, to jedynie jakbyś tam chciał zimą siedzieć i mieć ogrzewanie, to więcej mocy będzie trzeba tylko chyba. Zimą po pogodnej nocy jak masz dach otwarty, to często wewnątrz jest wszędzie szron. Jakbyś go chciał potem w ciągu dnia "osuszyć" to też trzeba trochę watów do farelki. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewania nie przewiduję, ogrzewanie powoduje falowanie powietrza. Zimą będę siedział w swoim pokoju i sterował zdalnie 20m od budki :) :) :)
A zmian sprzętu też wielkich nie przewiduję, co najwyżej kamera taka jak Twoja lub Jacka kolorowa, reszta to drobiazgi :)  

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

(...) Zimą po pogodnej nocy jak masz dach otwarty, to często wewnątrz jest wszędzie szron. Jakbyś go chciał potem w ciągu dnia "osuszyć" to też trzeba trochę watów do farelki. 

Łukasz poruszył ważny problem, kiedy rano po zamknięciu obserwatorium wszystko "spływa". Dobry temat na oddzielny wątek. Nie chcę zaśmiecać tego. Powiem tylko krótko, że ja w tym celu mam żarówę 100W (tradycyjną, żarową) włączaną na pierze pod teleskopem. To plus naturalna wentylacja powoduje, że do wieczora w obserwatorium jest już sucho.

  • Like 1
  • Thanks 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda rada w tym wątku dotycząca budowy piera i obserwatorium (chociaż to przyszłoroczna historia) nie jest zaśmiecaniem :)
W ten sam sposób ogrzewałem zimą przed zawodami "home made" obrót do anteny 16el F9FT i nigdy nie miałem kłopotów z zamarzniętym obrotem.

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sp3occ napisał:

Każda rada w tym wątku dotycząca budowy piera i obserwatorium (chociaż to przyszłoroczna historia) nie jest zaśmiecaniem :)
W ten sam sposób ogrzewałem zimą przed zawodami "home made" ...

To posłuchaj rady! No to tak po chłopsku Ci napiszę - Weź Tadziu grubsze kable - (na chudszych zaoszczędzisz z 10 zł) i nie pitol więcej tylko słuchaj tych, którzy na tym siekacze zjedli Crazy
Kto wie co Ci przyjdzie do głowy aby w astrobudce kiedyś podłączyć.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jacek E. napisał:

(...) Weź Tadziu grubsze kable - (na chudszych zaoszczędzisz z 10 zł)

To prawda. Oprócz podanych wyżej argumentów przyjmij proszę jeszcze jeden - pół żarem pół sero, chociaż kto wie :). Kiedy przyjedzie do Ciebie jakaś ekipa telewizyjna i podłączy Ci się do obserwatorium z mocnym sprzętem oświetleniowym i różnymi takimi rzeczami, to będziesz wdzięczny sobie samemu, że nie oszczędziłeś na kablach. :)

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Jacek E. napisał:

To posłuchaj rady! No to tak po chłopsku Ci napiszę - Weź Tadziu grubsze kable - (na chudszych zaoszczędzisz z 10 zł) i nie pitol więcej tylko słuchaj tych, którzy na tym siekacze zjedli Crazy
Kto wie co Ci przyjdzie do głowy aby w astrobudce kiedyś podłączyć.

Aye aye, sir !!!

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Esku1RES napisał:

To prawda. Oprócz podanych wyżej argumentów przyjmij proszę jeszcze jeden - pół żarem pół sero, chociaż kto wie :). Kiedy przyjedzie do Ciebie jakaś ekipa telewizyjna i podłączy Ci się do obserwatorium z mocnym sprzętem oświetleniowym i różnymi takimi rzeczami, to będziesz wdzięczny sobie samemu, że nie oszczędziłeś na kablach. :)

Jak wyżej napisałem, przyjąłem do wiadomości... :) 

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę więcej lokoał produktu, pier już ma wyrównany teren wokół i nie mogę się doczekać aż tokarz zadzwoni :) 
Całe szczęście pogoda zupełnie nie sprzyja, chociaż w dzień dziury (dziurki raczej) w chmurach widać :) :)
Może w między czasie położę trochę płytek dookoła piera, żeby nie chodzić po ziemi.

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)