Skocz do zawartości

Eksploatacja obserwatorium przydomowego - wskazówki i porady


Rekomendowane odpowiedzi

Przy niewielkim mrozie - bez problemu. Najgorzej bywało kiedy występował splot dwóch niekorzystnych parametrów - mróz od -5 do -10 i przy tym duża wilgotność. Sam wiesz jak wygląda teleskop po takiej nocy :) Wtedy faktycznie jest ciężko i jeżeli potrzebowałem teleskopu na następną noc to potrzebne bywało "grubsze wspomaganie". Ale to na szczęście nie zdarzało się często. Zwykle przy dużych mrozach powietrze jest stosunkowo suche. Niewielki szronik na teleskopie to żarówka daje radę nawet jak jest mróz.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, DarX86 napisał:

Przepraszam to z zazdrości :) 

Ja też - Kupcie sobie kilka worków soli, ewentualnie - wersja exclusive ryż Blanco

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, jpatka napisał:

Tylko za te waty trzeba będzie niestety słono zapłacić. Trzeba coś lepszego wymyślić.

Policzmy koszt "jednodniowego" suszenia. Weźmy nawet te 10 godzin:

10 godzin x 100W = 1000Wh = 1kWh

czyli chyba coś około 60-65 groszy za te 10 godzin

Metodę stosuję od jesieni 2016 i szacuję, że uruchamiałem ją ze 20 razy (obserwatorium wykorzystuję bardzo intensywnie)

Daje to:
20 x 0,65 = 13 zł / rok

Czy to dużo czy mało każdy musi ocenić indywidualnie.

 

 

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jpatka napisał:

Tylko za te waty trzeba będzie niestety słono zapłacić. Trzeba coś lepszego wymyślić.

No bez przesady. Ty gdzieś widziałeś TANIĄ astrofotografię? To znaczy tak tanią że dwa złote zdecydowanie powiększa koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasunęło mi się pytanie czy budując astro budkę wykonywaliście izolację poziomą przeciw wilgoci w podłodze, która jest jednym z elementów zabezpieczających przed parowaniem od  ziemi, takie izolacje stosuje się w budynkach, wykonuje się je z papy i folii dopiero szlichta i podłoga, to jeden z ważnych elementów. Oglądałem na forach amatorskie obserwatoria i jakoś nie widzę by stosowali Koledzy kratki wentylacyjne na dole ścian przy samej podłodze i w dachu, to jest naturalny ruch powietrza po zamknięciu dachu, może by to pomogło. Rozumiem, duża wilgotność, spory mróz i szadź osadza się na drzewach, ale tu?, mam pomieszczenie konstrukcji drewnianej zamykane, obite płytą i tam efektu szronu wewnątrz nie mam, eksploatuję od wieli lat, a wentylacja jest super, sąsiad ma blaszaka, zamknięty dokładnie bez wentylacji i drzewo wewnątrz ma mokre, ściany również, woda leje się po ścianach, parowanie ziemi od dołu. Wydaje mi się, że nie wystarczy szczelina między przesuwnym dachem a ścianą, musi być dopływ powietrza i to u dołu, nie jeden a kilka. To tylko takie moje spostrzeżenia, może się mylę, ale jeśli będę robił obserwatorium to tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wega napisał:

Nasunęło mi się pytanie czy budując astro budkę wykonywaliście izolację poziomą przeciw wilgoci w podłodze, która jest jednym z elementów zabezpieczających przed parowaniem od  ziemi, takie izolacje stosuje się w budynkach, wykonuje się je z papy i folii dopiero szlichta i podłoga, to jeden z ważnych elementów.

Nie, ja nie robiłem izolacji w podłodze. Z tego co widziałem dość powszechnym sposobem ograniczania wpływu wilgoci z ziemi jest podniesienie obserwatorium. Pod podłogą jest wolna przestrzeń pozwalająca na cyrkulację powietrza. Podobno im większa, tym lepsza.
U mnie nie jest aż tak duża jak na zdjęciu :)

f0221f49ecc1106e8d450ef66ae81c72_5ecf88e

 

3 godziny temu, Wega napisał:

 Rozumiem, duża wilgotność, spory mróz i szadź osadza się na drzewach, ale tu?, mam pomieszczenie konstrukcji drewnianej zamykane, obite płytą i tam efektu szronu wewnątrz nie mam, eksploatuję od wieli lat, a wentylacja jest super, sąsiad ma blaszaka, zamknięty dokładnie bez wentylacji i drzewo wewnątrz ma mokre, ściany również, woda leje się po ścianach, parowanie ziemi od dołu. Wydaje mi się, że nie wystarczy szczelina między przesuwnym dachem a ścianą, musi być dopływ powietrza i to u dołu, nie jeden a kilka. To tylko takie moje spostrzeżenia, może się mylę, ale jeśli będę robił obserwatorium to tak zrobię.

Może nie wyraziłem się zbyt precyzyjnie i stąd nieporozumienie. W zamkniętym obserwatorium nigdy nie pojawił szron czy wilgoć. Zgadzam się, że w dużej mierze to zasługa materiału (drewna) oraz wentylacji. W blaszaku pewnie nie byłoby tak różowo. Problem jest dopiero wówczas, gdy dach był otwarty przez całą noc, kiedy była duża wilgotność (a do tego czasem mróz nad ranem).

Kratki wentylacyjne mam w ściankach szczytowych, w górnej ich części - tak jak w większości projektów które widziałem.
Pod falistym dachem (Onduline Base) mam membranę dachową półprzepuszczalną (wilgoć przepuszczana jest w jedną stronę od środka na zewnątrz).

 

 

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też przy zamkniętym dachu wewnątrz nigdy nie pojawiła się wilgoć ani szron. Wentylacja jest przez nieszczelności pomiędzy deskami ścian (choć są to deski na pióro-wpust) i przez przestrzeń pomiędzy pierem i podłogą (około 2cm szczelina), a u góry pomiędzy ruchomym dachem i ścianami (około 1cm szczelina). Podłoga szopki jest 10-20cm nad gruntem (teren jest lekko pochyły). Dach jest deskowany z gontem bitumicznym bez dodatkowej izolacji. Dodatkowej wentylacji nie ma, postanowiłem najpierw sprawdzić, czy takie szczeliny wystarczą i na razie przez półtora roku nic wewnątrz złego się nie działo. Choć możliwe że po zimie zdecyduję się zrobić jakąś wentylację wymuszoną (kratka na dole i wentylator u góry) ale to bardziej na upalne dni, bo wtedy w środku robi się dość ciepło. 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Esku1RES napisał:

 Problem jest dopiero wówczas, gdy dach był otwarty przez całą noc, kiedy była duża wilgotność (a do tego czasem mróz nad ranem).

Wydaje mi się, że ten problem może być trudny do pokonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Atacama mają w porywach 1-2% wilgotności. Jak nie pijesz cała dobę, nawet w nocy, to uschniesz na wiór. To jest suchota aż miło:)

A tak na serio. To myślałem o tym grzaniu żarówką i biorąc pod uwagę sprawność świecenia klasycznej żarówki, to jest to całkiem z sensem sprawa. Do tego oświetlenie dla monitoringu jest. No bo chyba LEDa nikt tam nie montuje :). Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiększyć wydajność. Np. przez zrobienie grzejnika i nawiewu. Wystarczy znacznie mniejsza moc niż żarówka, a to przekłada się na mniejsze obciążenie. W sumie to problem jest, jak obserwatorium nie jest koło domu. Pociągnięcie kabli to jest niezłe wyzwanie.

Myślałem, że tylko ja wychodząc na podwórko ze sprzętem mam problem ze skraplaniem się pary na aparaturze, a tu postawisz chałupkę i nadal jest w temacie skraplania pary wodnej.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jpatka napisał:

Myślałem, że tylko ja wychodząc na podwórko ze sprzętem mam problem ze skraplaniem się pary na aparaturze, a tu postawisz chałupkę i nadal jest w temacie skraplania pary wodnej.

Tak, bo warunki środowiskowe sprzętu wystawionego przed dom a sprzętu w obserwatorium, kiedy dach jest otwarty, niczym się przecież nie różnią.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)