Skocz do zawartości

MiniDob Virtuoso Sky Watcher


KrisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu pisałem o dziwacznym zachowaniu się mojego egzemplarza głowicy Virtuoso Sky Watcher'a ( brak odzewu), który kupiłem z ogłoszenia. Mimo prawidłowego ustawiania (tutoriale na YT i instrukcja na papierze), w trybie foto nie ustawiała się do wcześniej zapisanych w pamięci pozycji i zatrzymywała w innych miejscach. To doprowadzało mnie do "szewskiej pasji" 3:). Oliwy do ognia dolało, gdy połączyłem ją kabelkiem do lapcia i odpaliłem Stellarium...Sprzęt został prawidłowo wykryty i skonfigurowany (wszystko w/g według instrukcji). Po zaznaczeniu danego obiektu na mapie i wciśnięciu ustaw, montaż zaczął obracać się do okoła w azymucie i deklinacji. Niestety, nie naprowadzał na dany obiekt. >:O Kręcił się kręcił i bez rezultatu. Aby to przerwać, musiałem wyłączyć zasilanie montażu. Sądziłem, że uszkodzona jest elektronika płytki sterującej. Długie godziny zabrało mi wyszukiwanie w necie informacji na temat tego twora, jego ustawiania i działania. Wiadomości jest dość sporo ale nic nie znalazłem co by pomogło mi znaleść przyczynę niewłaściwej pracy mojego minidob'a. :O No nic...Wziąłem sprawy w swoje ręce i odkręciłem plastikowe obudowy, by zobaczyć co tam siedzi w środku. Żadna rewelacja, oklejona płyta wiórowa i mechanizm silnika z plastikowymi przekładniami i ślimacznicą :( (za tą kasę nic lepszego). Ale zauważyłem, że była już rozkręcana i próbowano już coś tu majstrować... Uwagę moją przykuło ustawienie okrągłej tarczy z wycięciami względem czujników położenia i odkręcona śrubka mocująca w azymucie, wózek napędu. Dokręciłem więc ją z zachowaniem minimalnego luzu do przesuwu podczas obrcania się ślimacznicy. Odkręciłem także od spodu podstawy, plastikowe mocowanie do statywu foto. Pod nią znajduje się trzpień z nakrętką, który unieruchamia położenie tarczy z wycięciami wzgledem obracającej się podstawy głowicy. Po skorygowaniu położenia tarczy (biała kropka na metalowej tulei) tak, by znajdowała się dokładnie na przeciw czujnika, dokręciłem od spodu nakrętke na trzpieniu. Ustawiłem ponownie montaż w/g instrukcji i przeprowadziłem test, ustawiając i zapisujac ustawienia. EUREKA...:))...Działa tak jak powinno :)) Jeszcze test pod astro...I...Naprowadza na każdy wybrany obiekt, bez problemu :clap: Jeszcze wyszukiwanie słabiutkiej gwiazdki (16,5 mg) i także sukces. :) Insza inszość już z dokładnością trzymania na obiekcie...Ale to nie ta klasa sprzętu i nie można wymagać by trzymał w punkt. Może komuś przydadzą się w przyszłości te informacje i uchronią właściciela tego "cudu", przed popełnieniem harakiri, lub też innego czynu okaleczającego siebie lub głowice VIRTUOSO.;)

 

mech-1.jpg

  • Like 3

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)