Skocz do zawartości

Problem z teleskopem


daCFniel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem posiadaczem takiego teleskopu: https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-102/1300-EQ-2-(BKMAK102EQ2)-teleskopy-1473.html
Przez pierwsze tygodnie wszystko działało bezproblemowo lecz pewnego dnia wyszedłem na obserwacje i nie mogłem nic zobaczyć przez teleskop.
Już mówię w czym rzecz, przez sam tubus wszystko ładnie widać, przez lustro diagonalne tak samo, przez sam okular też wszystko widać. Problem pojawia się gdy montuje okular w wyciągu.
Jedynie co widzę to duży okrąg bez środka w kolorze światla na które patrze (biały okrąg gdy patrze na gwiazdy, żółty gdy patrze na światło sztuczne itd.) Czy może mi ktoś pomóc? Z góry wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum!

Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, nie obraź się, ale czy próbowałeś regulować ostrość ?(pokrętło obok wyciągu okularowego)

Taki obraz powstaje wtedy, gdy ognisko okularu nie trafia w ognisko teleskopu (ale nie wiele, bo gdyby były bardziej od siebie odsunięte, to nic byś nie widział).

Pokręć w lewo lub w prawo - okrąg powinien się zmniejszać, aż zrobi się z niego ostry jak igła punkcik.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkładasz okular do kątówki wetkniętej w wizualbacka teleskopu czy bezpośrednio w niego?
No i tak jak kolega napisał - ostrzysz pokrętłem z tyłu?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku - on ma tylko wizualbacka bez wyciągu. Jeśli pokrętło lustra (on ostrzy lustrem) nic nie daje to ma zapewne za krótki tor optyczny do swojego okularka.

Maczek.jpg.94814c468cc8e4968a5cd58a01f7d4e8.jpg
Kolego musisz dać kątówkę lub przedłużkę wetkniętą w wizualback i dopiero w nią okular.
Skieruj tubkę na jakiś odległy punkt - dalekie drzewo, budynek i nie wkładaj okularka do końca - tak tylko troszeczkę. Spróbuj wtedy obrotów pokrętłem ostrzenia i zobacz czy zaczyna Ci majaczyć obraz.
Jeśli tak to musisz sobie sprawić kątówkę lub przedłyżkę.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem posiadaczem takiego teleskopu: https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-102/1300-EQ-2-(BKMAK102EQ2)-teleskopy-1473.html
Przez pierwsze tygodnie wszystko działało bezproblemowo lecz pewnego dnia wyszedłem na obserwacje i nie mogłem nic zobaczyć przez teleskop.
Już mówię w czym rzecz, przez sam tubus wszystko ładnie widać, przez lustro diagonalne tak samo, przez sam okular też wszystko widać. Problem pojawia się gdy montuje okular w wyciągu.
Jedynie co widzę to duży okrąg bez środka w kolorze światla na które patrze (biały okrąg gdy patrze na gwiazdy, żółty gdy patrze na światło sztuczne itd.) Czy może mi ktoś pomóc? Z góry wielkie dzięki
Jeśli widzisz okrąg to znaczy że okular jest poza ogniskiem teleskopu. Widzisz coś takiego jak masz nie wyostrzony obraz. Ale mogę się mylić

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)