Skocz do zawartości
lukost

Obiekt tygodnia 19.11. 2017 Abell 4

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Oj, pamiętam tę wrześniową nockę z przed ponad pięciu lat. Teleskop 18" pokazał sporo mgiełek. Udało mi się dostrzec Abella 4 i słabą galaktyczkę obok, ale nie tę wydłużoną PGC 2201006, tylko jaśniejszą, owalną PGC 2816330. Na zdjęciu w pierwszym poście jej nie widać, bo zasłania ją ta paskudna, pomarańczowa strzałka 3:) 
Łukasz, mógłbyś ją inaczej ustawić?

Tutaj relacja z tamtej nocki: https://astropolis.pl/topic/39573-noc-2021-września/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No właśnie między innymi posty Pawła z tamtego okresu mocno mnie inspirowały. Niestety, Paweł sprzedał teleskop, Piotrek Guzik zamilkł, więc sam się muszę inspirować. ;) Na szczęście jest deepskyforum, które śledzę na bieżąco. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ehh, tak coś mi kołatało w głowie, ze Abell 4 był chyba obiektem tygodnia. Nie znalazłem go jednak w zestawieniu OT i pomyślałem, że tylko mi się wydawało. A teraz znalazłem go przypadkiem w opcji "szukaj". Wobec tego dorzucę swoje doświadczenia z tą mgławicą.

W mojej dwunastce (bez filtra) zobaczyłem ten obiekt chyba dopiero za trzecim podejściem. Przypuszczalnie widziałem go wcześniej, ale był na tyle niepewny, że nie mogłem uznać tego za sukces. Jednak w końcu się udało. Za trzecim razem, kiedy przejrzystość była bardzo dobra, w okularze 14mm pobłyskiwał raz po raz, jako ulotny, krągły, niewielki duch. Podobnie było w okularze kitowym 10mm. Powiększenie 319-krotne, o dziwo, też pokazało Abella 4 w idealnym miejscu. W tym powiększeniu kółeczko zdawało się być mocno niepełne, niemniej wyskakiwało co chwilę. Po powrocie do mniejszych powiększeń, w okularze 14mm obiekt świecił już stosunkowo łatwo i widać go było dość często.

To może by tak go wrzucić do zestawienia, by był razem z innymi OT?:)

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jest już w zestawieniu. Dziś przekonałem się, jak ważne dla tego obiektu są warunki. Mimo użycia filtra OIII i kilku minut skupienia nie udało mi się go dostrzec w dwunastce na moim podmiejskim, wyjątkowo spaskudzonym przez wilgoć i rozproszone LP niebie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja natomiast donoszę, że pod przeciętnym niebem (SQM-L w zenicie pokazał 20.68 mag/s2) Abell 4 padł przy patrzeniu na wprost w Taurusie 12". Użyłem okularów Pentax XW10 (powiększenie 150x, źrenica 2mm) oraz XW7 (odpowiednio: 214x i 1.4mm). Robotę zrobił filtr NBP Omega, który pięknie wyczernił tło nieba, wygasił gwiazdki i uwypuklił szare, małe kółeczko mgławicy planetarnej Abell 4. 

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta