Skocz do zawartości

Meteor nad Śląskiem i Opolszczyzną 19.11.2017


mrumruf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zarejestrowałem się właśnie na forum, witam. Mam pytanie o obserwację zjawiska z wczoraj, 19.11.2017 w godzinach nocnych (ok. 23; dokładnie nie zanotowałem, przybiegł do mnie spanikowany syn i miałem się czym zająć). Dłuższy, kilkusekundowy rozbłysk nieba i po ok 2sek.  przeciągły, b. głośny 10-20s  grzmot.  Obserwacji jako takiej nie było: niskie chmury i padający gęsty śnieg, tylko b.jasne niebo i huk. Żeby uspokoić syna, sprawdziliśmy od razu monitoring  wyładowań atmosferycznych (środek lasu i częste gwałtowne zjawiska atmosferyczne z wiatrołomami, stąd monitoring): nic nie było w promieniu 100 km w przeciągu ostatnich 30 min. Obstawiliśmy wybuch cysterny w pociągu (linia ok 2,5km od domu) lub wybuch w zakładach materiałów wybuchowych (ok 1-2 km od domu): jednak to też już wykluczyliśmy: wybuchy podczas testów są krótkie i gwałtowne, tutaj długo i przeciągle, choć głośność podobna, duża. Nie było reakcji straży itp, już wiemy że nic się nie stało. Piszę o tym tylko żeby +/- oznaczyć siłę wybuchu. Zjawisko powszechnie w gminie komentowane dzisiaj, pani w szkole powiedziała dzieciom , że to jesienna burza (to jednak na 100% mogę to wykluczyć ze względu na charakter zjawiska i brak detekcji w żadnej z sieci). Wg mojego wywiadu wśród znajomych, sam błysk był wyraźnie widoczny na Goduli w Rudzie Śłąskiej, przeciągły grzmot był też słyszalny w blokach na Halembie w Rudzie Śląskiej. Obie lokalizacje rzędu 50km od naszego domu. Nasza gmina (Krupski Młyn) leży w środku dużego kompleksu leśnego, stąd zapytanie do kolegów: czy ktoś zaobserwował zjawisko? Mam na myśli Ślask, Opolskie (Strzelce Opolskie, Toszek, Opole itp). Może ktoś coś podpowie. Na Orionidy już chyba trochę późno (?). Z drugiej strony podobne zarejestrowane zjawisko w Laponii w weekend. Na http://www.pkim.org brak póki co obserwacji. Jakieś pomysły? W każdym razie jestem ciekawy, niecodzienne zjawisko.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że było pochmurno, więc żadne kamery Polskiej Sieci Bolidowej (PFN) zapewne nie pracowały. Nie słyszałem o  podobnych doniesieniach z tego dnia. Ale całkiem możliwe, że coś tam "spadło", to były okolice maksimum roju Leonidów, które w przeszłości wsławiły się efektownymi deszczami meteorów.

pozdrawiam

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas (Nieborowice obok Gliwic) też tej nocy tak po 23 było słychać taki przeciągły grzmot, a po kilkunastu sekundach kolejny, ale nie zastanawialiśmy się głębiej nad tym i uznaliśmy to za jesienną burzę. Byłem akurat w garażu i nie widziałem żadnego rozbłysku. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Słyszało oraz/lub widziało to jeszcze trochę osób w okolicy. Szkoda że były chmury. Tak jak pisałem wyładowań atmosferycznych detektory nie wykryły wtedy żadnych. Być może jak pisze Krzysztof_K coś z Leonidów. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)