Skocz do zawartości

A więc jednak Dobson 6". GSO vs Skywatcher


JazOOn

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu bojach w innym moim temacie na temat pierwszego teleskopu i przeoraniu internetów, a także wsparciu syna, który "dołoży" do swojego hobby wybór pada na nowego Dobsona w rozmiarze 6 cali. (150/1200). Chodzi o teleskop dość uniwersalny - DS i planety dlatego światłosiła f/8.

I teraz moje pytanie: Skywatcher vs GSO. 289 euro vs 249 euro (obecnie w promocji).

Ponieważ w necie znalazłem nieco porównań ale wersji 8 calowych chciałbym wiedzieć jak ma się to w przypadku wersji 6 calowych. Wiele tematów jest też dość starych, a nieco mogło się zmienić.

Z rzeczy widocznych gołym okiem GSO ma wyciąg Cryfforda ale 1,25", Skywatcher - zębatkowy 2". (choć na stronie teleskopy.pl podają, że też Cryfford co jest błędem).

Który tu będzie lepszy? Ponoć Cryfford, bo ma mikroruchy ale nie wiem czy nie lepsza większa średnica.

Optyka ponoć oba na BK7, 94% - do 90% na korzyść GSO .

Teraz meritum - okulary kitowe.

Ze Skywatcherem otrzymuje 2 sztuki Super 25 mm i Super 10 mm (1.25").

GSO oferuje tylko 25-mm-1,25"-Superplössl, ponoć lepsze.

Jak z ich jakością? W starszych tematach często podawało się że Skywatcher dodaje Kellnery.

Czy za różnicę w cenie ~40 euro da się dokupić dobre okulary dla GSO, których brakuje w zestawie w okolicach 10 mm lub mniej (chodzi mi między innymi o oglądanie planet). Znalazłem kilka TS Optics, Omegon w ww. cenie ale nie ma to jak rada braci astronomicznej.

Chciałbym zakręcić się okolicach maksymalnego sensownego powiększenia, myślę coś koło 240x.

Pomijając wyżej wymienione pytania, pytam od razu o soczewkę Barlowa, sensowne polecenia dla tych teleskopów, bo na Skywatcher przy kitowych okularach 10 mm wyciągnę najwyżej 120x. A w przypadku GSO, jako że mam tylko 25 mm okular (co daje mi 48x) może w ogóle nie bawić się w Barlow tylko dokupić okularki np. 6,3 mm i uzyskać prawie 200x bez korekcji w postaci Barlowa.

I na koniec, czy można używać np. Barlowa na 2" z okularem 1,25" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlowa 2" z okularem 1.25 jak najbardziej można - trzeba wsadzić redukcję do barlowa. 

A jak wygląda sprawa z rozmiarem lusterka wtórnego w obu teleskopach? Wg mnie wyciąg 1.25" to dość spore ograniczenie. Jak będzie się chciało pooglądać coś w szerszym polu okularem 2" to nie będzie takiej możliwości. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Jeśli chodzi o lusterko wtórne to Skywatcher ma 34.5 mm a GSO 33 mm.

Inna sprawa, że seryjne okulary i tak mają 1.25, a dobre okulary 2" to już jakiś wydatek. Czy do moich obserwacji wyciąg 2" da przewage? Zamierzam zostawić 25mm na bardziej szerokokątne obserwacje i inwestować i tak w okukary które ładnie pokazują konkretne obiekty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lukost napisał:

Bierz sprzęt z wyciągiem dwucalowym. Przy tej światłosile dobrze spiszą się nawet tańsze okularki, typu GSO SV 30 mm. Do obserwacji w szerszym polu będzie jak znalazł. Wyciąg 1,25 oznacza ograniczenia. Nie ma nad czym myśleć nawet. 

Dokladnie tak.

Jeszcze masz takie cudo do wyboru jako trochę bardziej mobilne :)) https://www.bresser.de/en/Astronomy/BRESSER-Messier-6-Dobson.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lukost napisał:

Bierz sprzęt z wyciągiem dwucalowym. Przy tej światłosile dobrze spiszą się nawet tańsze okularki, typu GSO SV 30 mm. Do obserwacji w szerszym polu będzie jak znalazł. Wyciąg 1,25 oznacza ograniczenia. Nie ma nad czym myśleć nawet. 

Dość konkretne uderzenie. Czyli lepsza wielkość niż mikroruchy. 

Co do okularów zastanawiam się nad uzyskaniem wiekszego zbliżenia i myślę nad jakimiś 1.25". Żeby w okolice 200x -240x dojść. 

Jeśli wezmę Skywatcher co sugerujecie będę miał 10mm okulary i mógłbym dokupić Barlowa 1.25" np apochromatyczne w cenie ok 50 euro. 

Ale naczytalem sie sporo złego o kitowych 10mm (ponoć 25 mm daje radę) i barlow mógłby tylko pogorszyc sprawe. Może warto wyrwać jakieś 4-6 mm (1.25) lub coś podobnego w cenie tego Barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, JazOOn napisał:

 

Co do okularów zastanawiam się nad uzyskaniem wiekszego zbliżenia i myślę nad jakimiś 1.25". Żeby w okolice 200x -240x dojść.

Większego powiększenia - okulary wraz z optyką teleskopu powiększają, nie zbliżają. A powiększenie x 240 to będziesz miał (warunki pogodowe) raz w roku... czy warto? I tak obrazów z Hubble a nie uzyskasz :) No i kaliber okularka 1,25 - 2" nic niema z tym wspólnego - ogniskowa okularka jest ważna.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jacek E. napisał:

Większego powiększenia - okulary wraz z optyką teleskopu powiększają, nie zbliżają. A powiększenie x 240 to będziesz miał (warunki pogodowe) raz w roku... czy warto? I tak obrazów z Hubble a nie uzyskasz :)

To może inaczej - Saturn na 120 krotnym powiększeniu :-) raczej nie wyrwie z butów dlatego tak dopytuje o te zoomy.  No o chciałem kraterki na księżycu popatrzeć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JazOOn napisał:

To może inaczej - Saturn na 120 krotnym powiększeniu :-) raczej nie wyrwie z butów dlatego tak dopytuje o te zoomy.  No o chciałem kraterki na księżycu popatrzeć. 

Nie wyrwie, raz że teraz nisko a dwa nie ta apertura i ogniskowa. Zaczyna wyrywać (oczywiście przy czystym niebie i jak ,,wysoko") z np. SCT 11, 14".
Ale gwarantuję Ci, że jak go zobaczysz przez swój teleskop będziesz uhepiony :)
Tak jak Kolega Łukost Ci napisał max 150x na Munia, no może kapkę więcej jak wyżycho będzie i idealna przejrzystość powietrza, zimą gdy jest wysoko.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. W sumie chciałem zakręcić okularem 6.3mm co dało by 190x.

Delta Optical podaje bodaj 225x jako max. użyteczne powiększenie.

W sumie ciekawi mnie jakie wy sugerujecie okulary/powiększenia np. do M-ek czy planet. W sumie ponoć sporo zależy od pozycji obiektu. Nad horyzontem można stosować większe powiększenie bo obiekty nie uciekają z pola widzenia np 6mm a w innym wypadku i 8mm jest zbyt duże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o źrenicy wyjściowej, to jest lepszy wyznacznik tego co zobaczysz i jak zobaczysz, niż tylko powiększenie. https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1403-źrenica-wyjściowa-z-czym-to-jeść/

Do dużych DSów pod ciemnym niebem źrenica 4-5mm, czyli u Ciebie powiększenie 30-40x.

Do średnich DSów źrenica około 2.5mm, czyli u Ciebie powiększenie około 70x.

Do planet i Księżyca źrenica około 1mm, czuli u Ciebie około 150x.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mogę dodać to mnie wyrwał z butów saturn przy powiekszeniu 60x. Byl to pierwszy obraz jaki zauwazylem przez teleskop w zyciu. Bylo widać tylko niezbyt wielką kulkę z widocznymi malymi "uszami". Jesli jesteś zapaleńcem gwarantuję Ci ze prawie kazdy obraz nawet niezbyt dokladny da Ci wiele frajdy. :P

Pozdro :)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze radzą. Stosowałem maksymalnie 140-krotne w 5-cio calowym Newtonie i było naprawdę ciężko. Jak poczytasz amerykańskiej literatury to oni tam rzucają często powiększenia rzędu 300-500, a nawet spotkałem się z 900-krotnym przy jakimś obiekcie wykorzystując do tego 4-5 calowe refraktory jednak nie słyszałem, żeby ktoś w naszych warunkach stosował takie powiększenia. Stosowałem zbliżone do 300, ale w 12-to calowym Newtonie i wymaga to naprawdę rzadkich i dobrych warunków, żeby obraz dawał satysfakcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Mam już pewien przegląd i obraz jak to rozwijać.

Co do okularów,  koledzy z niemieckiego forum polecają Omegony Ultra Wide (tzw. Goldkante) 20mm, 15mm, 9mm i 6mm - każdy po 59 euro.

https://www.astroshop.de/?q=Goldkante

Czysto teoretyczne pytanie. Co sądzicie o okularach typu zoom np 7-21mm, w sumie w ogóle o tym typie okularów. Czy to ma sens czy może zgodnie z zasada - jak coś jest do wszystkiego jest do niczego - nic z tego ugryźć sie nie da. Taki Super Plössl 7-21 kosztuje ok 60 euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te okularki kupisz u nas taniej, są po ok. 130 zł; to Sky Watcher WA 66 stopni. Przy f/8 faktycznie mogą zdać egzamin. 

Ps jeśli zoom, to tylko dobry, np Baader. Ich wadą jest małe pole przy dłuższych ogniskowych. Ja osobiście je lubię, bo płynna zmiana powiększenia w zależności od warunków i rodzaju obiektu to duża wygoda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też może wtrące 3 grosze. W sezonie, przy dobrej widoczności, małym refraktorkiem 70/700 widać pasy na Jowiszu i dobrze oddzielone pierścienie od Saturna już powiększeniem x28, a przy x70 obraz był bardzo ostry i jeszcze ładniejszy. Aczkolwiek wszystko malutkie (przy takim sprzęcie ;) ) WCP i Przerwy Cassiniego nie było widać, ale i tak widoki mnie urzekały. Udało mi się nawet na początku jesieni upolować Urana i Nepruna - choć u nich moim sprzęcikiem nie widziałem już tarczy, a jedynie punkty o lekko majaczących kolorach.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slimjim2 napisał:

Ja też może wtrące 3 grosze. W sezonie, przy dobrej widoczności, małym refraktorkiem 70/700 widać pasy na Jowiszu i dobrze oddzielone pierścienie od Saturna już powiększeniem x28, a przy x70 obraz był bardzo ostry i jeszcze ładniejszy. Aczkolwiek wszystko malutkie (przy takim sprzęcie ;) ) WCP i Przerwy Cassiniego nie było widać, ale i tak widoki mnie urzekały. Udało mi się nawet na początku jesieni upolować Urana i Nepruna - choć u nich moim sprzęcikiem nie widziałem już tarczy, a jedynie punkty o lekko majaczących kolorach.

Dlatego zaczynam z "grubszej rury" :-) Refraktor u mnie nie ma sensu, gdyż mieszkam za miastem i mam ciemne niebo. Plan rozwoju bardzo płynny.

Docelowo chciałbym zainwestować w okulary 35-40 mm, Omegona Ultra Wide 6,5mm , być może Zoom 8-24mm od Omegona lub innej firmy (jeżeli kitowce 10mm nie dadzą rady) ew. jakiś 2x Barlow. Wtedy mam pokryte wszystkie możliwe zoomy teleskopu - nawet te zbyt duże ale jak ktoś pisał na niemieckim forum - dzięki temu człowiek uczy się swojego teleskopu i pracy na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)