Skocz do zawartości

Jakie filtry kupić


HasztakNajs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jako, że jestem początkującym obserwatorem chciałbym się dowiedzieć bo jestem w tym zielony jakie filtry dokupić do teleskopu https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html 

Chciałbym się dowiedzieć czy te filtry dużo zmieniają? Bo chciałbym zobaczyć dużo więcej szczegółów, przed chwilą pierwszy raz udało mi się zobaczyć mgławicę oriona i galaktykę andromedy(bez żadnego filtru) i bardzo mi się to spodobało lecz chciałbym zobaczyć znacznie więcej bo słyszałem że filtry znacznie poprawiają takie widoki.

Dlatego zwracam się do was o pomoc jakie filtry kupić? Głównie ten teleskop będę używał do obserwacji właśnie galaktyk, mgławic i planet.

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Filtry ?dużo? nie zmieniają dla niedoświadczonych obserwatorów.
Jak koniecznie chcesz to zaopatrz się w UHC. Stosunkowo uniwersalny, nadający się do wszystkiego w praktyce co jest poza układem słonecznym (no może od biedy do komet też się nada).
Potestujesz, nabierzesz obycia i reszta przyjdzie sama.
Jak chcesz to mogę tobie oddać za ułamek ceny baader uhc-s 1.25?. Chyba jest trochę porysowany, musiałbym poszukać i zobaczyć. W każdym razie daj znać gdybyś chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym filtrem mgławicowym jest wyjazd pod naprawdę ciemne niebo. ;) W przypadku galaktyk nie sprawdzają się żadne filtry, poza tym wspomnianym na wstępie. Natomiast do mgławic kup sobie UHC, najlepiej Lumicona, względnie Astronomika lub Oriona Ultrablocka. Nawet jeśli zmienisz teleskop, to te filtry zostaną z Tobą na długo, jako docelowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kapella nie, dzięki :D

To tak u mnie aż tak duży problem z zanieczyszczeniem świetlnym nie ma lecz troszkę przeszkadza. Popatrzyłem po allegro o filtrach które mi polecacie i tak mam wypatrzone dwa 
http://allegro.pl/orion-ultrablock-filtr-waskie-pasmo-31-7-waw-i6964603353.html
http://allegro.pl/filtr-astronomik-1-25-uhc-chorzow-i6856468547.html

Lecz raczej dwa mi nie będą potrzebne raczej skieruje się ku temu drugiemu tylko chcę już tak dla pewności się zapytać czy dobrze wybrałem czy czasami nie przepłacam :P

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)