Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop + aparat do astrofoto DS


ettasian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jest to mój drugi, i pierwszy od dłuższego czasu temat na tym forum. Doświadczenia z astronomią mam więcej w teorii niż w praktyce, a jedyny dotąd teleskop (no-name z pierwszej komunii) został zdekompletowany nim udało się coś złapać. Mam za sobą kilka prób fotografowania Księżyca, ale techniczne ograniczenia starej cyfrówki nie pozwalały na więcej niż koło o średnicy 300px , a apetyt rośnie.

Przymierzam się do zakupu sprzętu do astrofoto. A teraz zgodnie z poradnikiem:

1. Mieszkam na przedmieściach dość dobrze oświetlonego miasta, ale nie jest to baza wypadowa. 

2.Początkowo interesowała mnie wyłącznie konstrukcja Dobsona (Dobsonowa, Dobsońska?) ze względu na możliwości i stosunkowo atrakcyjną cenę, ale rozumiem (albo i nie) że teleskopy Newtona są nieco bardziej kompatybilne z astrofoto. W tej kwestii jestem w stanie się dopasować do werdyktu bardziej doświadczonych ode mnie kolegów/koleżanek hobbystów. Mile widziane byłoby coś z wbudowanym prowadzeniem. GoTo niekoniecznie, ale nie mówię nie.

3.Obserwacje zamierzam prowadzić w dwóch pomorskich wsiach, kolejno 500m i 2km od jakichkolwiek latarni czy innych silniejszych źródeł światła, a także 5 i 2km od większych osiedli. W najbliższej przyszłości tylko w tej 500m od latarni (schowanej za drzewami) i 5km od miasta.

4.Interesuje mnie głównie astrofoto DS-ów wszelkiego rodzaju (galaktyki, mgławice, gromady kuliste), jednak głównie galaktyk. Układem słonecznym nie wzgardzę jeśli będzie możliwość uchwycić coś ciekawego, ale nie jest to priorytet na tą chwilę.

5.Przedział cenowy jest dosyć plastyczny. Na chwilę obecną jest to <2 tys. zł, ale jestem w stanie dozbierać do ~3,5 do końca tego roku. Mogę w teorii zbierać dalej, ale obserwacje dobrze byłoby zacząć najpóźniej w styczniu.

6 (PS: ) . Posiadam aparat fotograficzny (SONY DSC-R1), ale bez zdejmowanego obiektywu, więc, jeśli dobrze rozumiem, przyda się również jakaś inna lustrzanka.

Z góry dziękuję za pomoc i cierpliwość :)

PS2: Nie wie ktoś co to mogło być? Pamiętam że wyglądało jak dosyć jasna gwiazda ale nie pamiętam kiedy to było, a aparat był ustawiony fabrycznie na styczeń '06. Biorąc pod uwagę rozmiary Księżyca na podobnych zdjęciach, wielkość kątowa w granicach 2'30", choć domyślam się że jest to bardzo niedokładny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad2. Dobson jest to rodzaj montażu nie teleskopu. Na dobsonach też są Newtony. 

Prowadzenie jest koniecznie w foto DS. GoTo jest mile widziane. 
W foto DS podstawowym narzędziem jest montaż, to na jego wyborze trzeba się skupić. 
Jeśli masz możliwość dozbierać to na Twoim miejscu kupiłbym montaż HEQ5 i do tego lustrzanka z obiektywem do 200mm by zacząć przygodę z astrofoto, a taki montaż pozwoli bez problemu na dalszy rozwój w przyszłości ( teleskop, guiding itd).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)

Jakakolwiek lustrzanka z obiektywem 200mm będzie dobra/ w przyszłości kompatybilna z teleskopem za pomocą jakiegoś ogólnodostępnego adaptera? Widzę że z tańszych opcji popularne są stare Jupitery, ale czy warte oszczędności?

Jak ma się HEQ5 do np. EQ5? Czy jest to po prostu EQ5 z prowadzeniem i większym udźwigiem?

Jaki teleskop w przyszłości do HEQ5 polecasz?

3 godziny temu, DarX86 napisał:

Ad2. Dobson jest to rodzaj montażu nie teleskopu. Na dobsonach też są Newtony. 

Rzeczywiście, mój błąd. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lustrzanek jak po taniości to używany Canon 450d, jeśli będzie wykorzystywany tylko do astro to może być modyfikowany przez wymianę filtra przed matrycą. Co powiększy jego możliwości. Obiektyw jak najlepszy, często wykorzystywane są stare obiektywy, jednak z jakością bywa różnie. Jeśli już to polecałbym zakup na giełdzie astro, gdzie będzie można podejrzeć jak nocne zdjęcia wychodzą z tego konkretnego egzemplarza.

HEQ5 to inna konstrukcja, o klasę wyżej niż EQ5. Jeśli wiesz, że astrofoto Cię wciągnie, to jak najbardziej bierz HEQ5 który może być montażem docelowym. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DarX86 napisał:

Z lustrzanek jak po taniości to używany Canon 450d, jeśli będzie wykorzystywany tylko do astro to może być modyfikowany przez wymianę filtra przed matrycą. Co powiększy jego możliwości. Obiektyw jak najlepszy, często wykorzystywane są stare obiektywy, jednak z jakością bywa różnie. Jeśli już to polecałbym zakup na giełdzie astro, gdzie będzie można podejrzeć jak nocne zdjęcia wychodzą z tego konkretnego egzemplarza.

HEQ5 to inna konstrukcja, o klasę wyżej niż EQ5. Jeśli wiesz, że astrofoto Cię wciągnie, to jak najbardziej bierz HEQ5 który może być montażem docelowym. 

 

 

Potwierdzam. Canon 450d będzie dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zatem Canon 450d. Dzięki za jednogłośny werdykt :)

Na co warto zwrócić uwagę patrząc na parametry obiektywu? Jakieś starsze konstrukcje na przejściówce dadzą radę, na te parę miesięcy przed podpięciem się pod teleskop? Nie ma akurat wiele na giełdzie, a z radziecką myślą techniczną w granicach 200zł jestem w stanie zaryzykować, zwłaszcza że to tymczasowe rozwiązanie.

 

..swoją drogą, teleskop ktoś coś? :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ettasian napisał:

..swoją drogą, teleskop ktoś coś? :laugh:

Proponuję zapoznać się z pracą z pierwszego tematu wątku: Od laika do astrofotografika.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacek E. napisał:

Proponuję zapoznać się z pracą z pierwszego tematu wątku: Od laika do astrofotografika.pdf

Zapoznałem się właśnie. Bardzo ciekawie napisane i ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Brawa dla autora za włożoną pracę i wiedzę.

Mimo wszystko, jestem otwarty na propozycję w kwestii teleskopu. 

Warto zbierać na Sky Watchera N-200 na montażu HEQ5, czy jest coś bardziej opłacalnego w tym przedziale cenowym na tym montażu? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, ettasian napisał:

Warto zbierać na Sky Watchera N-200 na montażu HEQ5, czy jest coś bardziej opłacalnego w tym przedziale cenowym na tym montażu?

Nie, to za duży teleskop do tego montażu do astrrofotografi, nawet do obserwacji. Idealnym będzie dla niego np. N 150/750.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)