Skocz do zawartości

Czy to dobry wybór?


Pavlowsky

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ostatnio zastanawiam się nad zakupem pierwszego teleskopu. A więc oglądając filmik firmy Delta Optical zdecydowałem się na Skywatcher Explorer N 130/900 EQ-2 (https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2?from=listing). Ale czy to dobry wybór? Mam mieszkanie z balkonem z widokiem na południową część nieba. Koło mnie jest też pole więc mogę na nie wyjść i mieć widok na wszystkie kierunki świata. Ale czy możecie też coś innego zaproponować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop na początek ma parametry ok ale jak masz balkon to nie wiem czy taka duża tuba będzie wygodna :/ no i EQ2 przy tej długości może nieco drgać obraz

Sky-Watcher N-114/1000 EQ1 + Okulary 25 mm / 10 mm / GSO PL 6 mm Adapter do smartfonów Levenhuk A10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astronomy

Witam,

Co chcę Pan oglądać Obiekty głębokiego nieba czy planety i czy w centrum miasta czy na przedmieściach ?

Na balkon dobrym wyborem do planet jest teleskop Mak 120.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na balkon nie ma dobrego sprzętu ;) - no może po za MAK'iem do US.

Miałem 1309EQ2 - był to mój pierwszy teleskop. Byłem zadowolony z zakupu do czasu aż nie kupiłem 12cali na dobsonie :)). Jak na początek przygody - wystarczy ale doradzam kontakt z osobą posiadającą większe lustro (pow.200mm) żeby mieć porównanie. Jowisz mnie powalił w tej małej tubce ale jak uruchomiłem 12tkę po zakupie zastanawiałem się czy byłoby mnie stać na 16,18,.... 20cali!?!?! To później przerodzi się w chorobę :)). Poszukaj używki - nie będziesz stratny przy odsprzedaży a pewnie się tak to skończy bo będziesz chciał więcej. Nie balkon - jak możesz to wyjedź za miasto. Nie musi być super ciemne niebo ale żeby wykorzystać jak najbardziej możliwości tej skromnej 130tki, konieczne będzie lepsze niż podmiejskie niebo.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kapral napisał:

Na balkon nie ma dobrego sprzętu ;) - no może po za MAK'iem do US.

Oj Macieju, będę polemizował. Wszystko zależy od wielkości balkonu. Na moim stawały betoniarki SCT 8 i 11" oraz armata R150/1200. O pomniejszym drobiazgu nie wspomnę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon to dla mnie 1,2mX1,5m - tak jak w bloku z wielkiej płyty. Mieszkałem 27lat w takim bloku i dla mnie to jest balkon. Wszystko większe jest dla mnie tarasem :))

I tak uważam, że potrzeba przynajmniej 4X4m miejsca żeby swobodnie się poruszać po niebie i dookoła teleskopu.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)