Skocz do zawartości

Sequence Generator Pro


Rekomendowane odpowiedzi

Już kiedyś był wątek o tym pożytecznym programie ale go wcięło.

Sequence Generator Pro to program do automatyzacji procesu akwizycji zdjęć. Pomimo bardzo dużych możliwości program jest dość intuicyjny w obsłudze - jeśli tylko będziemy pamiętać, że jest to program do akwizycji zdjęć, a nie do obróbki czy kalibracji.

W programie SGPro pracujemy z sekwencjami (sequence), a każda sekwencja może zawierać jeden lub większą ilość obiektów (target). A na każdym z obiektów będziemy wykonywać określoną listę zadań (events). Zadanie to nic innego jak zestaw klatek do naświetlenia plus różne zadania dodatkowe, które możemy wykonać - na przykład ustawić ostrość, poprawić środek kadru i inne. 

sgPro_ss3.jpg

SGPro komunikuje się z urządzeniami za pomocą całego szeregu interfejsów ASCOM. Może sterować kopułą, montażem, kamerką, kołem filtrowym, focuserem, flatownicą a także monitorować warunki atmosferyczne przez stacje meteo. Jako platformę do guidingu możemy stosować PHD2 albo MetaGuide i z poziomu SGPro sterować tymi programami. SGPro posiada również moduł automatycznego ustawiania ostrości, automatycznego naświetlania klatek flat, centrowania kadru z pomocą oprogramowania do plate solve (dostępne kilka różnych metod łącznie z popularnym PlateSolve2) i wiele, wiele innych opcji i możliwości, które trudno wymienić jednym tchem :)

Program na pewno może znaleźć uznanie w oczach amatorów astrofotografii, którzy cenią sobie możliwość drzemki w czasie sesji :) Sprawdzi się na pewno też w bardziej zaawansowanych zastosowaniach - jak monitorowanie fragmentów nieba przy poszukiwaniu nowych albo zmiennych obiektów. Wystarczy jedna zapisana sekwencja, którą co jakiś czas będziemy uruchamiać i będzie nam rejestrowała obrazy wybranego fragmentu (albo wielu sąsiadujących obiektów) i zapisywała do plików.

Program jest dostępny do pobrania ze strony http://mainsequencesoftware.com/Products/SGPro . Przez 45 dni możemy testować wszystkie dostępne funkcjonalności, a po 45 dniach program przechodzi w wersję Lite, w której część funkcjonalności jest już niedostępna. Pełna wersja programu kosztuje 99$. 

Już raz podchodziłem do niego i na jakiś czas odłożyłem na półkę. Ale przy okazji nowego teleskopu i nowych wyzwań zamierzam do niego powrócić i napisać coś więcej. A ktoś z Was go używa?

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Lukasz, 

Ja uzywam, od ponad roku i przyznam, ze sobie chwale. Jedyny problem jaki mam to taki, ze w miare dlugo sciaga mi klatki z kamerki ASI1600. Diabli wiedza czemu. W Maximie sciaga w mgnieniu oka (powiedzmy 1-2 s), a w SGP zajmuje to ok 5-6s. Poza tym nie mam sie naprawde do czego przyczepic. Bardzo fajny jest dodatek "Mosaic Wizard" (czy jakos tak sie to nazywa). Poza tym jest tam wszystko czego potrzebuje - plate solve, automatyczne ustawianie i wznawianie sesji, wysylanie powiadomien jak cos nie dziala jak trzeba (nie korzystalem z tego jeszcze, ale mam w planach), automatyczne ustawianie ostrosci, automatyczny meridian flip (calkiem milo mi dziala), integracja z PHD etc.  

Warto zaznaczyc, ze autorzy zmieniaja obecnie nieco model licencyjny (wraz z nowa, szykowana wersja 3.0 oprogramowania). Jak ktos jest zainteresowany warto sobie  na ich forum doczytac. Forum swoja droga dziala aktywnie i sprawnie i z tego co widze wsparcie jest. Kiedys sam nawet o cos pytalem i autorzy szybko pomogli mi rozwiazac problem. 

Biorac pod uwage cene  $100 - wedlug mnie warto przynajmniej sprobowac. 

Marcin

 

  • Like 2

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O faktycznie, w wersji 3.0 w cenie mają być wszystkie dodatkowe moduły. To chyba poczekam na nią, aż wyjdzie z fazy beta. 

Właśnie ten dodatek Mosaic Wizard wczoraj sobie oglądałem, ponieważ zmniejszy mi się teraz pole widzenia to może i trzeba będzie mozaikować. To jest rewelacja! Wczytujesz fotkę obiektu z DSS, a SGPro generuje podział na klatki mozaiki wg zadanych parametrów, a potem jeszcze wygeneruje plan do zrobienia mozaiki. 

sgp-mosaic.thumb.png.cd561a9cf188f0e1db3a80475082213e.png

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety akurat link do "Click here to find out more (be sure to click the "show more" button at the bottom of the comparison table)"  na stronie http://mainsequencesoftware.com/Products/SGPro nie działa, choć wydaje mi się że jeszcze dwa dni temu działał :( Jak zainstalujesz trial, to po 45 dniach zobaczysz co nie działa :) Mi jeszcze trochę dni zostało. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem SGPro na laptopie, gdzie już kiedyś miałem triala i mam tam teraz wersję Lite - to mogę posprawdzać co nie działa. Z tego co widzę na szybko, to w wersji Lite nie działają:

  • tworzenie sekwencji z profilu 
  • zapisywanie sekwencji do pliku
  • tworzenie mozaiki
  • chłodzenie kamerki

I pewnie jeszcze kilka innych rzeczy. Można natomiast podłączyć cały sprzęt, zrobić sobie przykładową sekwencję ze zdarzeniami i przetestować swoją konfigurację czy wszystko działa. I jeśli tak, to można kupić program. No i oczywiście na początku jest 45 dniowa wersja próbna ze wszystkimi możliwościami. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - z montażem nie da się połączyć, ani z focuserem też - jedynie kamerka i koło. Ja zainstalowałem wersję 3.0.0.3 i testowałem na symulatorach urządzeń - możliwe że "prawdziwą" kamerkę dałoby się schłodzić. 

No to niestety wersja Lite jest tylko taka, żeby się zapoznać z programem bardziej. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj w towarzystwie superłysego przyszła pora na testy pierwszych sekwencji. Musze przyznać, że całość poszła podejrzanie gładko. Na pierwszy rzut wygenerowałem sobie sekwencję z mozaiki 3x4 wokół M31:

sgpro-00.thumb.png.0ed0a3d1906affd58d278a28a3bf702c.png

Każdy element zaaplikowałem jako 3 klatki po 1 minucie. Już wcześniej miałem przygotowany profil sprzętu, więc z duszą na ramieniu kliknąłem Run sequence. Oczywiście nie ruszyło, bo zapomniałem odznaczyć opcji używania rotatora, którego nie mam. Po wywaleniu rotatora cała sekwencja poszła już gładko do końca. Poszczególne klatki mozaiki wyśrodkowały się z dokładnością do kilkunastu sekund kątowych, ostrość ustawiła się całkiem dokładnie, współpraca z PHD przebiega wzorowo, a cała sekwencja zajęła około 45 minut. 

sgpro-01.thumb.png.44e94e2008c0b123d2a954740b3c57ff.png

Oczywiście przy superpełni moje marzenie o dobrej fotce M31 się na pewno nie spełni, ale grunt, że całość działa poprawnie i moje zaufanie do aplikacji już mocno wzrosło. Teraz właśnie leci trochę bardziej skomplikowana sekwencja z żonglowaniem filtrami. A tak wygląda przygotowana na szybko mozaika z zebranego materiału:

m31-1_stitch.thumb.jpg.01580f69ef8c6e3bf23c82f4e3160e62.jpg

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 lata później...

Sequence Generator Pro już ma czwartą odsłonę - dostępna od jakiegoś czasu https://www.sequencegeneratorpro.com/downloads/

Po instalacji pokazuje się informacja, że to wciąż wersja beta, ale wczoraj cała nocka zleciała na pracy z programem i wszystko zadziałało jak  powinno. Nie wiem niestety co dokładnie się zmieniło - a nie umiem znaleźć jakiegoś gotowego porównania. Może jak wersja 4 przestanie być betą, to wszystko zostanie opisane. To co mi wpadło w oko, to obsługa ASCOM Switch, a więc jeśli mamy jakieś włączniki czy sterowanie grzałek z urządzenia obsługującego ASCOM Switch, to możemy już to robić z programu SGPro.

634834016_Zrzutekranu2021-10-28132009.thumb.png.885bdf215c2a3d0c9fd256118090a45c.png

Pierścień w tle to 1 minuta przez filtr R. Warunki były wczoraj kiepskie, dobre do testów. Wysokie chmury i wydęty Księżyc. Ale udało się złożyć fotkę gromady otwartej NGC7218 w Łabędziu. 

2021-10-27-N7128-1.jpg

Pomimo kiepskich warunków kalibracja koloru wyszła całkiem dobrze i można łatwo wyłuskać przynajmniej dwie karmazynowe gwiazdki węglowe - jedna przy lewej krawędzi, a druga, nieco słabsza, przy dolnej, trochę na prawo od środka ? Fotka to w sumie 85 minutowych klatek przez filtry RGB. 

Cena softu bez zmian - dość wygórowana. 149$ wpisowe i 59$ abonament roczny. Ale w porównaniu z wersją 2.x którą testowałem pierwszy raz dobre kilka lat temu sporo się jednak zmieniło na lepsze. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)