Skocz do zawartości

FocusMax 3.8


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, jolo napisał:

Zasadniczą wadą FM jest to, że po ustawieniu ostrości nie ma żadnej weryfikacji ustawionego punktu

Eee jak to nie ma? Jest przecież opcja final focus images w oknie options. FM robi tyle ekspozycji po ustawieniu ostrości i uśrednia pomiar, dzięki czemu wiesz, jakie HFD zostało osiągnięte. Ja osobiście zawsze zwracam na to uwagę i przy kiepskim seeingu czasem powtarzam raz lub dwa procedurę, jeśli wyniki są kiepskie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co to za weryfikacja? Skąd wiesz, że to minimalna wartość możliwa do uzyskania w chwili ustawiania ostrości?

Ja z FM zrezygnowałem na dobre po przesiadce na 130mm APO. Praktycznie w 2 przypadkach na 3 potrafiłem klikaniem ustawić w pół minuty lepszą ostrość, niż FM. Pomimo tego, że doszedłem już do etapu, w którym na początku każdej sesji robiłem sobie nowy profil V. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jolo napisał:

No ale co to za weryfikacja? Skąd wiesz, że to minimalna wartość możliwa do uzyskania w chwili ustawiania ostrości?

Ja z FM zrezygnowałem na dobre po przesiadce na 130mm APO. Praktycznie w 2 przypadkach na 3 potrafiłem klikaniem ustawić w pół minuty lepszą ostrość, niż FM. Pomimo tego, że doszedłem już do etapu, w którym na początku każdej sesji robiłem sobie nowy profil V. 

Ale w jaki sposób można by określić wartość najlepszej możliwej ostrości? Moim zdaniem to zadanie nierealne i nic dziwnego, że FM tego nie robi. Natomiast weryfikuje ostrość, jaką udało mu się osiągnąć, czyli np można stwierdzić, czy nam się Crayford nie poślizgnął.

APO 130 to jednak istotnie mniejszy sprzęt, niż newton 8". U Ciebie wykres FWHM nie skakał tak okrutnie, jak u mnie. Ciekaw jestem, jakie spostrzeżenia będziesz miał (masz?) z SCT, gdzie długaśna ogniskowa powinna znacznie utrudnić sprawę.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wydłużanie czasu naświetlania nie pomaga? U mnie 3s klatki miały w 90% nocy bardzo stabilne FWHM. Pozostałe 10% nocy to był seeing gorszy od 3.5" i wtedy raczej szukałem sobie innego zajęcia. Może FM sobie dobiera za krótkie czasy. 

PS - minimalną ostrość możesz sobie określić choćby próbkując okolice punktu ostrości z krokiem mniejszym niż CFZ. SGPro robi coś podobnego. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Mam zamiar pobawić się tym programem :)

Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia krzywych? Czy zdać się tylko na Wizard - First Light?

I ile krzywych powinno się zrobić? - 10 wystarczy?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób 2-3 krzywe - jak pomiędzy parametrami krzywych nie będzie za dużych różnic, to szkoda czasu na mnożenie krzywych. Możesz się zdać na Wizard, a podczas tworzenia krzywej zwróć uwagę, żeby było sporo punktów (tak 30-40 na krzywą) i żeby zakres HFD był w miarę duży (tak np +- 15x minimalne HFD). Jak np w punkcie ostrości masz HFD dla gwiazdy 3px, to żeby krzywa zaczynała się i kończyła przy HFD około 40-50px przynajmniej. Jak będzie z kolei za duży zakres, to mocno rozogniskowana gwiazda będzie za słaba, żeby HFD było dokładnie wyznaczone. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)