Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do astrofotografii planet


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem posiadaczem synty 12, od pewnego czasu zastanawiam się nad astrofotografią obiektów układu słonecznego, plus opcjonalnie jakiegoś jaśniejszego Ds.

Myślałem nad kamerką, aktualnie skłaniam się ku ASI 120 mm, jednak w tym przypadku przydało by się kupić koło filtrowe i zestaw filtrów, a to dodatkowe koszty. Czy użycie kolorowej kamerki odbija się na jakości zdjęcia?

Co do platform paralaktycznych, te które dźwigną synte 12 są wystawione tylko na zagranicznych sklepach. Pierwsza jest dość tania, ale wykonana z drewna. 

https://www.astroshop.eu/miscellaneous/astro-optik-martini-equatorial-platform-size-1-for-dobsonian-telescopes-up-to-16-/p,51604

Druga jest droższa, ale za to metalowa

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2700_Geoptik-Dobsonian-platform---motor-tracking-for-telescopes-up-to.html

Ze względu na cene wolałbym wziąść tą drewnianą, jednak zastanawia mnie czy drewno będzie na tyle sztywne aby zapewnić dokładne prowadzenie?

I jeszcze będzie trzeba zakupić barlowa. Myśle że GSO ED będzie odpowiedni. Czy barlowy powinny być w standardzie 2" cali, czy 1,25" też się nadadzą? Oraz czy należy zakupić wszystkie krotności, 2, 3 i 5 czy jakąś konkretną?

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI120 występuje również w wersji kolorowej jak coś, ale tracisz wtedy na czułości, bo przy zastosowaniu maski Bayera 50% pikseli rejestruje najmniej pożądany w astrofotografii kolor zielony, a po 25% kolor niebieski i czerwony.

Dlatego najlepsze efekty osiągniesz kamerką monochromatyczną. Asia 120 dodatkowo posiada okienko Ir-AR, więc nie musisz stosować filtra L, wystarczą same RGB, bo podczerwień jest już automatycznie odcinana.

W przypadku platform EQ się nie wypowiem, bo nie mam tutaj doświadczenia.

Jeśli chodzi o Barlowy, to wyznacznikiem tutaj będzie światłosiła Twojego teleskopu. Z wyjątkiem Księżyca, gdzie stosuje się różne ogniskowe w zależności od potrzeb, w astrofoto planetarnym najlepiej stosować światłosiłę z zakresu f/20-f/15, więc jeżeli natywna światłosiła Twojego teleskopu wynosi f/5, to będziesz potrzebował Barlowa x3-x4. Wtedy zwiększysz znacznie skalę nie przekraczając zdolności rozdzielczej teleskopu.

Kwestia soczewki rozmiaru 1,25" czy 2" zależy od tego czy z adapterem 1,25"/2" będziesz w stanie wyostrzyć. Z tego co kojarzę, to ognisko w teleskopach Newtona jest dość blisko zwierciadła wtórnego, więc stosując dodatkowe przejściówki może Ci zabraknąć zakresu regulacji w wyciągu. Chyba, że to Synta rozsuwana, to wtedy skracasz ją o kilka cm i po problemie. Natomiast jeśli z ostrością nie będziesz miał problemu, to Barlow 1,25" z kamerką ASI 120 jest w zupełności wystarczający. To jest mały sensor i nie uświadczysz tu winietowania.

Pozdrawiam

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem platformę rodzimej konstrukcji Leszka Jędrzejewskiego, myślę że spokojnie drewniana wystarczy do foto planetarnego. 
Weź pod uwagę to że najbliższe lata będą kiepskie dla foto najciekawszych planet ( Jowisz, Saturn). Obiekty będą znajdować się nisko nad horyzontem. 
Więc w zasadzie zostanie Słońce i Księżyc. 
 

Z DSami też można coś próbować przy zapasie cierpliwości i samozaparcia. Tak to wyglądało u mnie:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5859-dobsonowe-strzały-podsumowanie/

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI224 jeżeli chcesz kolorową kamerę, a jak mono to wedle budżetu - ASI120 lub coś lepszego. Kolorowa ASI224 okazała się naprawdę dobra i już nie "traci się" tyle przy fotografii planet. Potrafi też fotografować w podczerwieni.

  • Like 1

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim za informacje. Mam jeszcze kilka pytań: Czy krotność barlowa ma wpływ na miejsce ostrzenia (jak np. Barlow x2 1,25 wyostrzy czy to oznacza że wyostrzą wszystkie w standardzie 1,25?

Czy filtry RGB mogą być używane do obserwacji wizualnych? Pytam bo posiadam zestaw tanich filtrów kolorowych, nie nadadzą się raczej astrofotografii, a po zakupie RGB będą się dublować. Po ich sprzedaniu było by troche środków na zakup reszty sprzętu.

 

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)