Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zaliczyłem wczoraj pełną sesje obserwacji zaćmienia słońca na Jowiszu której autorem był Io. Według informacji cień wkroczył na tarcze około 21:30 jednak z racji niskiego położenia planety cień dopiero był w pełni widoczny od 22:00 do końca zjawiska. Ostatnich 5 minut zjawiska już nie obserwowałem a szkoda bo powinienem sprawdzić czy dam radę wyzerkac cień do samego końca. Seeing był dość łaskawy, mydlił obraz jednak przez większość czasu można było podziwiać piękna WCP na jednym pasie i cień Io na drugim dokładnie na wprost siebie, wędrowały razem przez całe zjawisko.
Pod koniec przedstawienia (ostatnie 30 minut) obok cienia w miejscu gdzie powinien być Io, pojawił się drugi delikatniejszy cień, raczej 150 Mak nie ma szans pokazać Księżyca na tarczy tym bardziej w przeciętnych warunkach. Czekam na zdjęcia z tranzytu żeby to wyjaśnić. Ustawiłem budzik na 3:30 żeby sprawdzić co tam u Saturna, Marsa i oczywiście zerknąć na Jowisza. Zmarnowałem 10 minut życia:) taki syf wisiał że ledwie widziałem pasy na Jupku plus bezkształtne tarcze Marsa i Saturna, totalna porażka.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oooooh, niech żałuje ten co dziś nie oglądał Jowisza. Super widoki, nawet w tym małym lustrze dwa razy mi zamigotał szary owal (choć mógł to być równie dobrze paproch w oku:)) w pociemnieniu biegunowym, tym południowym od strony grubszego pasa równikowego, a dokładniej w takim pasie chmur, tzn pierwszej warstwie pociemnienia biegunowego. Pokazał mi się tu taki pas, o dziwo tylko na połowie szerokości planety miał wyraźny brudny kolor, reszta zlana kolorystycznie z pociemnieniem. Właśnie w tej "bromarańczowej" części pasa zamajaczył mi szary obszar (pewnie jednak to oko). Jestem mega zadowolony. Co prawda nie dało rady wskoczyć wyżej niż 140x ale widoki przednie.

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ależ dziś Jowisz pięknie wyglądał. Seeing był naprawdę dobry, aż żałowałam, że nie mam krótszego okularu, musiałam więc zadowolić się moim 9 mm nie do końca wsuniętym w wyciąg. Powierzchnia planety obfitowała w wiele szczegółów, a ja mogłam wyróżnić jowiszowe warstwy:

1. pociemnienie wokół bieguna
  2. jasny pas, na którym widniał przynajmniej jeden ciemny paseczek, a momentami wydawało mi się, że dostrzegam tu więcej nieregularności 
  3. ciemny, gruby pas, również z nieregularnościami, w niektórych miejscach ciemniejszy a w innych jaśniejszy
  4. jasny pas biegnący przez równik planety
  5. znów ciemny i gruby pas z wbudowanymi w niego trzema zgrubieniami o ciemniejszym odcieniu, jakby burze, dodatkowo na granicy z pasem równikowym widoczna jasna, niemal biała plamka
  6. jasny pas z ciemniejszym i bardzo cienkim paseczkiem biegnącym przezeń
  7. pociemnienie na biegunie

Wow! Wszystko oczywiście w odcieniach kremowych, beżowych i brązowych. Do tego wszystkiego brakowało tylko jakiegoś tranzytu... ;) Ale i tak spędziłam przy Jowiszu ponad pół godziny.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj znowu były super warunki na moim balkonowym planetarnym Eldorado.

Jowisz pokazał taki detal o jakim nie śniłem:) Obserwacje trwały od godziny 21:50 do godziny 23:10.

Teleskop MCT 150 Skymax + bino + głównie BCO 18 mm + czasami Plossle 12.5 mm

Powiększenie około 140x, źrenica wyjściowa 1.0 mm dla BCO, ~200x i 0.7 mm źrenicy wyjściowej dla Plossli.

jupek.jpg.6ef070bb54bf05f36e8598808ba3e4ad.jpg

Strefa:

1. Pociemnienie doskonale widoczne, w czasie mega stabilnej atmosfery wychodziły różnice w kolorach, które formowały się w pasy.

2. Tutaj czysta magia, biały pas, później cieniutki brązowy i znowu biały, wszystko widoczne praktycznie od krawędzi planety do krawędzi.

3. Pas nieregularny na krawędziach, na powierzchni pasa nieregularność w kolorze, prawdopodobnie były to zalążki białych chmur w pasie jednak apertura na więcej nie pozwoliła.

4. Strefa równikowa mnie totalnie zachwyciła. Ciemne kłaki odchodzące od pasa równikowego doskonale widoczne, były to dwa duże kłaki z czego jeden sięgał drugiego pasa, wyglądało to jakby symetrycznie dwa kłaczki wychodziły z obu pasów i łączyły się na środku. Ten efekt (kłaka sięgającego do drugiego pasa) widziałem tylko kilka razy w ciągu ponad godziny obserwacji. Cała strefa równikowa nabierała czasami szarawego koloru przez te zawirowania, ograniczała mnie już tylko apertura żeby wyciągnąć jeszcze kilka kłaczków.

5. Również piękny pas, super zarysowany, lekko nieregularny w kształcie. WCP nie widziałem, dopiero wchodziła na tarczę i ginęła w blasku.

6. Tutaj też pięknie, pociemnienie podzielone na dwa pasy różniące się kolorem, nawet wydawało mi się jakby na którymś pasie był spory obszar jaśniejszej atmosfery. Nie były to żadne owale tylko jakby pół pasa było jaśniejsze. Najsłabszy element moich obserwacji to właśnie ten biegun, słabszy kolorystycznie od drugiego, trzeba się skupić żeby doszukać się konkretniejszych tworów.

Czasami wyskakiwały cuda wianki na tarczy których nie umiem opisać lepiej, jestem mega zadowolony, w porównaniu do apertury 127 to jest spora przepaść.

Najlepszy obszar to strefa równikowa, tam te szare kłaki plus inne mniejsze szarości robiły robotę. Również strefa 2 mroziła mi krew w żyłach.

Szkoda, że to nie SCT8:) te kłaki pewnie by zaczęły się pięknie wirować w takim lusterku.

• Like 7
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze raz przestudiowałem swoje obserwacje, skonfrontowałem je z wczorajszymi i doszedłem do wniosku, że popełniłem błąd w opisie powyżej za co przepraszam.

Sprostuję:

Strefa 2. Ledwie widoczny ciemniejszy pasek przy użyciu siły umysłu i lepszego seeingu.

Strefa 6. To tu uwidacznia się sporo pasów atmosfery, najpierw biały, później cieńszy brązowy i znowu biały przy dalej przejść w przerywane to na jasno to na ciemno pociemnienie biegunowe.

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

31.05.2018 o godzinie 00:20 trafiłem na okres dobrego seeingu, widać było masę detali. Idąc od dołu, na biegunie znajdowało się jednolite pociemnienie biegunowe. W miejscu gdzie pociemnienie się urywało znajdował się subtelny pas, co jakiś czas można było go wyraźnie zobaczyć. Nieco wyżej znajdował się dolny pas równikowy, miał dość intensywny kolor w porównaniu z innymi pasami. Posiada kilka zgrubień, które rzucają się w oczy. Obszar pomiędzy pasami nie ujawnił żadnych detali. Miał biały kolor. Górny pas równikowy był szeroki i dość blady. Wydawał się być poszarpany. WCP była pomarańczowa, owalna i zdawała się oddzielać od pasa równikowego. Wyżej znajdował się bardzo cienki pasek. Na górnym biegunie widać bardzo wyraźne pociemnienie.

Tarczę księżyców również były widoczne, jako małe kropeczki otoczone białą poświatą:)

Obserwacje prowadzone Syntą 12" i okularem HR 7mm, powiększenie 214x

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ależ wczoraj był Jowisz krótko po zachodzie słońca, normalnie masakra. Przetestowałem Zeissy w bino i nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Obraz ostry jak żyleta, planeta jakby odrysowana cyrklem na kartce papieru. Pełno pasów, zgrubień, nieregularności. Nawet ten obszar pomiędzy dwoma pasami równikowymi był jakby to jasny to ciemny, brakowało większego lustra i co za tym idzie rozdzielczości żeby pokazać te ciemne mini chmurki w pełnej krasie.
W pasie równikowym (chyba północny choć u mnie był na południu), w tym w którym są poprzyklejane czarne kłaki i wybrzuszenia, za jednym z takich czarnych kłaków był biały bąbel, taki biały owal jak bąbelek powietrza na szklance z gazowanym napojem:)

W pociemnieniu biegunowym południowym (u mnie w bino widziałem go na północnej części) widziałem biały owal, normalnie widoczny na wprost, był tak jakby w pierwszym pasie tego pociemnienia.

Pewnie niektórym wyda się to dziwne ale te 40 letnie mikroskopowe Zeissy podczas szarówki nieba dały mi ostrzejszy obraz niż BCO 18!!!.
Dopiero jak się porządniej ściemniło i planeta zrobiła się jaśniejsza BCO dogoniło Zeissy w ostrości. Nie mogłem w to uwierzyć, co ja wczoraj przeżywałem w swojej głowie to tylko ja wiem:) Czysta Euforia, seeing cudowny, przejrzystość też niczemu sobie.
Niestety trwało to może 1h30min, potem przyszły chmury i wszystko zaczęło pływać.

Co prawda te mikroskopowe okularki użyteczne pole mają około 20" z 40" własnego pola widzenia, ponieważ od mniej więcej tego momentu na Tarczy pojawiał się kolorek wokół, jakaś abberacja ale nie wiem jaka.

Konkluzja? Brakuje mi jeszcze lustra, chciałbym dorwać się do Maka 180 albo SCT8. Tam to muszą dziać się cuda.
Zdecydowanie apertura 150 mm może być w pełni wykorzystana w Polsce do obserwacji planetarnych.

Jeszcze jeden wniosek, podczas szarówki zobaczyłem tak na prawdę jak wyglądają "tarcze" Księżyców Galileuszowych przy 170x kiedy to były jeszcze na tyle ciemne, że nie robiły wkoło siebie żadnych krążków świetlnych. 
Toż to są ledwie ulotne mini szpileczki, jedynie Ganimedes może być wg mnie rozpoznany po rozmiarze, reszta wygląda praktycznie tak samo. Stąd wniosek, że rzekoma rozpoznawalność Księżyców raczej wynika z ich jasności. Samemu wydawało mi się, że nawet przy 140 widać i rozmiary i przede wszystkim "tarcze". No właśnie wydawało mi się bo w ciemnościach nocy świecą jak głupie a w szarości zmierzchu dopiero pokazują jakie są to mikrusy.

Pozdrawiam
Łukasz

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jowisz w szerokim kadrze z 4 księżycami, Amatorskie fotki telefonem przez lornetkę APM 45o 100mm ED-APO (powiększenie x82)

1.thumb.jpg.7c544f5caa5d13292b712463032147cc.jpg

2.thumb.jpg.5a03a3b005a1bc7b16ce6c689c1f13e8.jpg

3.thumb.jpg.94ce366e128f84fffcc22afc402cf6a0.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta