Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

• Odpowiedzi 102
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

Dziś rano postanowiłem przetestować Pablitusa o świcie. Godzina 5:15, szron pokrył już trawę i okoliczne dachy, a nade mną ział granat cichej, atmosferycznej otchłani. Zwróciłem ku niej wzrok, a tam,

Wczoraj znowu były super warunki na moim balkonowym planetarnym Eldorado. Jowisz pokazał taki detal o jakim nie śniłem:) Obserwacje trwały od godziny 21:50 do godziny 23:10. Teleskop MCT 150

Wczorajszego wieczoru, jak prezent pod choinke, na niebie pojawily sie na chwile gwiazdy:) Po powrocie do domu skok do lornetki i szybkie ogladanie tej najjasniejszej. Trzesie, ale gwiazda i tak jakas

Dodane obrazy

No i WCP i Callisto zaliczone wczoraj.

Symboliczne fotki z projekcji, tym razem lustrzanką (z ogniska powiększenie za małe nawet z barlowem):

dgnfx0.jpg cień Calisto (projekcja z SCT 5" z okularem 8mm)

fu3tr5.jpg Jowisz i WCP (projekcja z syntą i okularem 8mm)

Dzisiaj z projekcji próbowałem Jowisza przy 300x (Synta z barlowem i okularem 8mm) - trochę lepsze wychodzi, bo większe. Szkoda, że wczoraj nie próbowalem bo WCP byłoby już jak byk widoczne. Ciekawe jakby tak zestackować takich fotek z kilkanaście -czy coś by sensowniejszego wyszło ?

14jrrc6.jpg

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
  • 6 miesięcy później...

Tranoxie, na Jowiszu byś długo nie wytrzymał, nawet w batyskafie.

A już nie żartując.

Wczoraj Riklaunim

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/158-fotki-ksiezyca/page-19#entry74763

a dzisiaj Windforce

dali post co bardziej na samodzielny wątek pasują i to jak najbardziej :)

Poezja dobrej prozy!

Na dale powinieneś chyba napisać coś w stylu  C-copyright  albo

całkiem odwrotnie:

Kopiowanie tekstu bez zgody autora jak najbardziej dozwolone  ale z dopiskiem "WindForce(Forumastronomiczne.pl)"

Nomen omen WindForce - wiatry,wiry złego seeingu zdławione zostały na ten moment.

14.7 calowej średnicy teleskop  (zrobiony przez Pablito jak rozumiem) to konstrukcja duża ale nie unikalna. Jeszcze osiągalna dla wielu amatorów w Polsce i na świecie.

Tym bardziej nie dziwię się Tranoxowi, że Ci pozazdrościł takiego seeingu i takiego położenia Jowisza (w tym WCP) i jego księżyców.

p.s.

Wspomnianą Wielką Czerwoną Plamę i coś o niej można zobaczyć tutaj:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4186-zagadki-zwiazane-z-kosmosem-astronomia-lub-hobby-astro-amatorskim/#entry74758

Odnośnik do odpowiedzi

Windforce po raz kolejny pokazuje kunszt opisu obserwacji - dzięki. Czyta się jak powieść kryminalną, czuć w opisie Twoje przeżycia podczas obserwowania Pablitusem. 

Życzę jak najwięcej nocek z bardzo dobrym seeingiem i czekam na inne relacje, opisy obserwacji.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 miesiące później...

Wczorajszego wieczoru, jak prezent pod choinke, na niebie pojawily sie na chwile gwiazdy:) Po powrocie do domu skok do lornetki i szybkie ogladanie tej najjasniejszej. Trzesie, ale gwiazda i tak jakas dziwna... Chwila stabilizacji przez oparcie lornetki o sciane...hmm, bardzo dziwna i druga taka malutka obok...hmm. Bieg po statyw, ustawienie, obserwacja LOL ! Zdecydowanie Jowisz i nie jedna gwiazdka, tylko trzy ksiezyce...Sprawdzam w Stellarium i dokladnie tak jak przed chwila widzialem, tylko ksiezyce powinny byc cztery. No to powtorka obserwacji i rzeczywisci, mozna tez rozroznic te dwa blisko siebie. Reasumujac - w lewym dolnym rogu Io, dalej wielki Jowisz, w prawym gornym bardzo blisko siebie Europa i Ganimedes, a sporo dalej na prawo Callisto. Cala rodzina zachwycona widokiem :) Nie spodziewalem sie, ze przez lornetke mozna tyle zobaczyc. A najlepsze jest to, ze czlowiek tyle lat na swiecie, a pierwszy raz swiadomie obserwowal Jowisza...o jego ksiezycach nie wspominajac ;) Oby wiecej takich swiat :) Najlepszego dla wszystkich !

• Like 8
Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Opozycja już 6 lutego.
Panowie/Panie, posiadam NexStar 130 SLT 130/650 .
Jestem totalnym żółtodziobem. To mój pierwszy sprzęt, który mam od świąt.
Mam okulary 9mm i 25mm. Czyli powiększenia 26x i 72x. 
Czy dokupić okular 4mm np żeby mieć lepszy obraz na to wydarzenie? 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Poprawiłby mi ktoś któreś z tych zdjęć w wolnej chwili ? 
Udało mi się zobaczyć pasy chmur ale na zdjęciach zrobionych telefonem ich niestety nie widać :)

Sprzęt NexStar 130 SLT  130/650

Powiększenie 72x.
To mój pierwszy większy sukces więc się jaram.

Da się coś z tym zrobić?

Pozdrawiam wszystkich obserwatorów :)

post-3809-0-41264400-1421267616_thumb.jp

.

post-3809-0-86487600-1421267668_thumb.jp

.

post-3809-0-18738800-1421267751_thumb.jp

post-3809-0-10637800-1421267799_thumb.jp

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrej fotki Jowisza tak żeby przynajmniej było widać jego dwa pasy nie robi się telefonem komórkowym . Twoja fotka Jowisza ukazuje przepalenie to znaczy aparat miał za długi czas ekspozycji ( za długo otwarta migawka) i tarcz Planety została prześwietlona. Przeświettlona to znaczy że została zarejestrowana maksymalna ilość światła 255 czyli 100% białego światła . Musiał byś się określić czy chcesz zajmować się fotografią planetarną ? :) Bo jak tak to warto tutaj trochę poczytać. Kiedy się określisz co chcesz robić na pewno Tobie dobrze doradzimy. :)

Odnośnik do odpowiedzi